1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDE ORTALIK KARIŞTI
GÜNEYDE ORTALIK KARIŞTI

GÜNEYDE ORTALIK KARIŞTI

HAYVANCILARIN BAŞKANLIK KONUTU ÖNÜNDEKİ EYLEMİNDE ORTALIK KARIŞTI Güney Kıbrıs’taki küçükbaş hayvan besicilerinin, önceki gün, Başkanlık Konutu önünde gerçekleştirdikleri eylemde ortalık karıştı. Kıbrıs Rum basınında dün yer alan haberlerde, hayvan

A+A-

 

HAYVANCILARIN BAŞKANLIK KONUTU ÖNÜNDEKİ EYLEMİNDE ORTALIK KARIŞTI

 

Güney Kıbrıs’taki küçükbaş hayvan besicilerinin, önceki gün, Başkanlık Konutu önünde gerçekleştirdikleri eylemde ortalık karıştı.

Kıbrıs Rum basınında dün yer alan haberlerde, hayvancılar ile polis arasında yaşanan arbede sonucunda 5 kişinin yaralandığı; hayvancıların eylemi sırasında makam aracıyla Başkanlık konutuna girmeye çalışan Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli’nin aracının önünün eylemciler tarafından kesildiği bildirildi.

Haravgi’nin “Hayvan Başına Sadece Yüzde 50 Destek Alacaklar” başlıklı haberine göre, dün Başkanlık konutunda gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından hayvancılara hitaben konuşan Tarım Bakanı Sofoklis Aletraris, hükümetin küçükbaş hayvan besicilerine, hayvan başına yüzde 50 oranında devlet desteği verme kararının kesin ve değişmez olduğunu söyledi.

 

“DEVLETİN ŞU ANKİ EKONOMİK OLANAĞI…”

Toplantının bitmesinin ardından, Başkanlık konutu önünde toplanmış olan hayvancıların yanına giden ve kendileriyle konuşan Aletraris, devletin şu anki ekonomik olanağının, hayvan başına sadece yüzde 50 oranında bir devlet desteğinde bulunulmasına müsaade etmekte olduğunu söyledi.

Şu an, bir ekonomik krizin tam ortasında bulunduklarını dile getiren Aletraris, hayvancıların talep ettiği gibi hayvan başına yüzde 100 devlet desteğinde bulunulması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

 

CADDEYİ ARAÇLARLA KAPATTILAR

Bunun hemen akabinde, küçükbaş hayvan besicilerinin Başkanlığın bulunduğu caddeyi araçlarıyla kapadıklarını ve beraberlerinde bulunan hayvanları serbest bıraktıklarını yazan gazete, hayvancılarla Başkanlık konutu önünde toplanmış olan polisler arasında arbede yaşandığını belirtti.

Hayvancıların, makam aracıyla Kıbrıs (Güney) Başkanlık konutuna girmeye çalışan Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli’nin aracının önünü kestiklerini, aracın etrafını sardıklarını ve bakanı araçtan inip kendileriyle konuşmaya çağırdıklarını belirten gazete, bunun akabinde, Rum Çevik Kuvvetine mensup polisler ile eylemciler arasında olaylar yaşandığını aktardı.

 

5 YARALI

Yaşanan arbede sonucunda 5 kişinin yaralandığını, Markulli’nin aracında da hafif hasar meydana geldiğini kaydeden gazete, Markulli’nin en nihayetinde konuta girdiğini ifade etti.

Sinirlerin yatışmasının ardından, küçükbaş hayvan besicileri ile tarım örgütlerinden bir heyetin Başkanlık Müsteşarı Titos Hristofidis ile görüştüklerini kaydeden gazete, hayvancıların, taleplerini Hristofidis’e de ilettiklerini belirtti.

Hristofidis’in hayvancıların taleplerini Maliye ve Tarım bakanlarıyla görüşeceğini, akabinde de hayvancıları bilgilendireceğini söylediğini kaydeden gazete, hayvancıların ise Hristofidis’ten yanıt alıncaya kadar Başkanlıkta beklemeye devam etmeye karar verdiklerini ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 959 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler