1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDE ÖNLEM VAR, BİZDE YOK!
GÜNEYDE ÖNLEM VAR, BİZDE YOK!

GÜNEYDE ÖNLEM VAR, BİZDE YOK!

BALON BALIĞI DENİZLERİMİZİ TÜKETİYOR Son yıllarda Kıbrıs sahillerinde de görülen balon balıkları hem balıkçıları hem de deniz türlerini tehdit etmeye devam ediyor. Son ayların içinde balon balıklarının yeni türlerinin de görülmeye başladığı deniz

A+A-

 

 

 

 

BALON BALIĞI DENİZLERİMİZİ TÜKETİYOR

 

 

 

Son yıllarda Kıbrıs sahillerinde de görülen balon balıkları hem balıkçıları hem de deniz türlerini tehdit etmeye devam ediyor. Son ayların içinde balon balıklarının yeni türlerinin de görülmeye başladığı denizlerimizde, bu balıklar yaralı gördükleri her şeye saldırmaya başladı.

Kızıl denize ait olan balon balıkları, sürü halinde dolaşarak, yakalandıkları zaman balıkçıların ağlarını parçaladıkları gibi, ağlarda var olan piyasa değeri yüksek balıkları balıkçı ağları ile birlikte yiyorlar. Hem amatör hem de profesyonel balıkçıların korkulu rüyası haline gelen balon balıkları, Akdeniz’de yaşayan deniz canlılarını da tehdit ediyor.

Akdeniz’e ait balık türlerinin besin alanlarını daraltan balon balıkları hem eko sistemi bozuyor hem de kendilerine ait olmayan bir eko sistemde çok geniş bir yiyecek menüsüne sahip olmaları denizde yaşayan her canlıyı tehdit ediyor. Balıkçılar son birkaç ayın içinde 2 çeşit balon balığı daha görmeye başladıklarını ve yetkili mercilerin bu konu ile ilgili bir an önce detaylı bir araştırma yapması gerektiğini söylediler.

 

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1017 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler