1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güneyde 'Kilise' yine ortaya çıktı
Güneyde Kilise yine ortaya çıktı

Güneyde 'Kilise' yine ortaya çıktı

Sen Sinod Meclisi'nden sert eleştiriler… “Aynı cinsten kişilerin birlikte yaşamasının yasallaşması son derece sapıklıktır”

A+A-

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi’nin karar mekanizması olarak işleyen Sen Sinod Meclisi, Kıbrıs sorununun çözümünde insan haklarının teminat altına alınması çağrısı yaparken, Kıbrıs Rum Meclisi’nde görüşülmekte olan heteroseksüel ve LGBT (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transeksüel) bireylerin birlikte yaşamasıyla ilgili yasa tasarısı konusunda sert eleştirilerde bulundu.

Simerini gazetesi “‘Kutsal’ Yankılı Mesajlar” başlığıyla verdiği haberinde, Kıbrıslı Rum Başpiskopos İkinci Hrisostomos başkanlığında yılın ikinci olağan toplantısını gerçekleştiren Sen Sinod Meclis’nin, Kıbrıs sorunu ile anlaşmalı birliktelik (medeni birliktelik) yasa tasarısını ele aldığını kaydetti.

Habere göre Sen Sinod Meclisi yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’i “Kıbrıs halkının insan haklarını teminat altına alınmasına ısrar etmeye” çağırarak, bunun, çözümün kabul edilmesi ve ana vatan topraklarına kalmalarının garantilenmesi için gerekli olduğuna vurgu yaptı.

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabaların yeniden başlamasını da selamlayan Meclis, Türkiye’nin tez ile rolü ve arzuladığı hedeflerle ilgili sahte duygular beslemeksizin, çabaların hızlıca ve başarıyla sonlanması dileğinde bulundu.

Yasa tasarısına sert eleştiri… Genelge yayımlayacak

Gazete Sen Sinod Meclisi’nin önceki günkü toplantısında, Kıbrıs Rum Meclisi’nin yasal düzeleme yapmak üzere görüştüğü anlaşmalı birliktelik konusunu ele aldığını ve 5 Temmuz’da yapılacak ayinde okunacak bir genelge yayımlanmasına karar verdiğini kaydetti.

Habere göre homoseksüel kişilerin birlikte yaşamasının kabul edilemeyeceğini belirten Kilise, “Yasa tasarısının, Kilise’ye ait olmayan, insanların toplumsal sorunlarının düzenlenmesini hedeflediği mazereti kabul edilse bile, aynı cinsten kişilerin birlikte yaşamasının düzenlenmesinin öngörülmesi son derece sapıklıktır” ifadelerini kullandı.
Kilise ayrıca ailenin parçalanması ve yolsuzluk gibi tehlikelere de değindi. TAK

Bu haber toplam 1317 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler