1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY’DE İLK ADAY ANASTASİADİS
GÜNEY’DE İLK ADAY ANASTASİADİS

GÜNEY’DE İLK ADAY ANASTASİADİS

Güney Kıbrıs’ta ana muhalefet DİSİ’nin Başkanı Nikos Anastasiadis, 2013’te yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olduğunu önceki gün resmen açıkladı. Fileleftheros ve diğer gazeteler, Anastasiadis’in bu açıklamayı, partisinin öncek

A+A- 

Güney Kıbrıs’ta ana muhalefet DİSİ’nin Başkanı Nikos Anastasiadis, 2013’te yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olduğunu önceki gün resmen açıkladı.
Fileleftheros ve diğer gazeteler, Anastasiadis’in bu açıklamayı, partisinin önceki günkü kurultayı sırasında yaptığını yazdılar.
Habere göre Anastasiadis yaptığı konuşmada, “Bu kritik zamanlarda var olduğumu deklere ediyorum ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanlığı makamını talep etmeye hazır olduğumu hissediyorum” dedi.
Anastasiadis konuşmasında ayrıca, “işgal askerlerinden kurtulmuş bir Kıbrıs, yasal sakinlerine barış içinde kaliteli yaşamayı garanti edecek birleşik bir vatan için, büyük gidişi yönetmeye muktedir olduğunu hissettiğini” ifade etti.
Anastasiadis, ülkenin çağdaşlaştırılması ve yeniden yapılandırılması için tüm siyasi dinamiklerle işbirliği yapmaya kararlı olduklarını söyledi.

“MİLLİ UZLAŞMAYA GEREKSİNİM VAR”


Milli meselenin yönetilmesinde ve Ulusal Konsey’in saygınlığının yeniden sağlanmasında toplu icraata ve milli uzlaşmaya gereksinim olduğunu ifade eden Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisinin belirlenmesine ilişkin partisinin görüşüne de değindi ve Hristofyas’ın tutumundan kaynaklanan ve bugüne kadar yaşanan “acı” tecrübenin, Kıbrıs (Güney)Yönetimi Başkanı’ndan başka birinin müzakereci olarak atanması ihtiyacını gerektirdiğini belirtti.
Anastasiadis, müzakerecinin; Ulusal Konsey üyeleriyle istişaresinin ve uzlaşmasının ardından Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı’nca belirleneceğini söyledi.
Anastasiadis, müzakerecinin ayrıca Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı’na ve Ulusal Konsey üyelerine karşı sorumlu olacağını da belirtti.
Gazete, DİSİ’nin önceki gün gerçekleştirilen 14. Kurultayı’nın, karşı aday olmaksızın seçilen DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, Başkan Vekili Averof Neofidu, Başkan Yardımcıları Yoannas Nikolau, Leftheris Hrisoforu, Nikos Tornaridis’in ilan edilmesiyle başladığını yazdı.

ANASTASİADİS’İN ADAYLIĞINA TEPKİLER


Anastasiadis’in adaylığını açıklamasına ve kurultay çerçevesinde söylediklerine, başta hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu olmak üzere diğer partilerden tepki geldi.
Habere göre Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu yaptığı açıklamada, Anastasiadis ve DİSİ liderliğinin, ülkeyi çok uzun süreli bir seçim kampanyası içerisine dahil etme kararlarını kesinleştirdiklerini söyledi.
Stefanu, oysa ki ülkenin sessizliğe, birliğe ve sorunlar ile tahriklerin göğüslenmesine ilişkin çabalara yoğunlaşmaya gereksinimi olduğunu belirtti.
Stefanu, ancak Anastasiadis ve DİSİ liderliğinin, verimsiz çatışmaları ve zarar verici zıtlıkları tercih ettiğini kaydetti.
AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis ve EVRO.KO Başkan Yardımcısı Polis Pallikarpos ise, Anastasiadis’in adaylığını açıklamasıyla, ülkeyi; uzun süreli bir seçim kampanyasına dahil ettiğini belirttiler ve bu yönde eleştirilerde bulundular.


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler