1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY’DE GÜNDEM: KAYIP ŞAHISLAR
GÜNEY’DE GÜNDEM: KAYIP ŞAHISLAR

GÜNEY’DE GÜNDEM: KAYIP ŞAHISLAR

Güney Kıbrıs’taki Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün, kayıpların kimlik tespiti programına ilişkin UNDP’nin sunduğu sözleşmeyi kabul etmemesi üzerine bu programın yurtdışında yapılacağının kesinleştiğine dair haberler dün de devam etti.

A+A-

 

 

 

 

Güney Kıbrıs’taki Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün, kayıpların kimlik tespiti programına ilişkin UNDP’nin sunduğu sözleşmeyi kabul etmemesi üzerine bu programın yurtdışında yapılacağının kesinleştiğine dair haberler dün de devam etti.
Fileleftheros gazetesi “Kimlik Tespitlerini Böyle Kaybettik... Enstitü Başkanı İstifam Nihaidir Diyor... Kemik Örneklerini Bosna’ya Gönderecekler” başlıklarıyla verdiği haberinde, Enstitü (Yönetim Kurulu) Başkanı Hristos Filaktu’nun istifa ettiğini (gazeteye) teyit ettiğini ve kimlik tespiti programının Kıbrıs için kaybedildiğini düşündüğünü yazdı.
Habere göre Filaktu, BM’nin tezini değiştirmesini beklemediğini, böyle bir şeyin mucize olacağını söyledi.
Gazeteye konuşan Filaktu, BM’nin kimlik tespiti programı için uluslararası ihaleye çıktığına işaret ederek, Enstitünün ihaleye başvurmamasına rağmen BM’nin, “madem ki herkes programın Kıbrıs’ta kalmasını istiyor, ilgili belgeler (Enstitüye) verilecek ve Enstitü bunları kabul ederse, sözleşme üzerinde nihai anlaşmaya varılmasına gidilecek” dediğini belirtti.
Durumun çok zor olduğunu, BM’nin tezini değiştirmesini düşünmekte zorlandığını ifade eden Filaktu, nihai bir tavizin daha verilmesi gerektiğini düşündüğünden, ancak çoğunluğun farklı karar verdiğinden bahsetti.

BOSNA GÜNDEMDE Mİ?

Kıbrıs Rum Hükümet kaynaklarının, programın Kıbrıs’ta kalması için tüm gerekli faaliyetlerde bulunulduğundan, New York’a kadar gidildiğinden ve Enstitüye imzalaması için sözleşmenin sunulması noktasına varıldığından bahsettiğini kaydeden gazete, (Enstitü Yönetim Kurulunun) oy çokluğuyla sözleşmenin reddedildiğine işaret etti.
Gazete kimlik tespitlerinin, genetik malzeme kopyasıyla yapılacağının görüldüğünü ve iskeletlerin değil, DNA örneğinin alınması için kemiklerden küçük parçaların (UNDP’nin kimlik tespiti programıyla ilgili açtığı ihaleyi kazandığı söylenen enstitünün bulunduğu yere) Bosna’ya gönderileceğini öne sürdü.
Haberde genetik malzeme bankası konusunda ise, kişisel verilerinin kullanılmasını istemeyen ailelerin çağrılarak bunu beyan etmelerinin düşünüldüğü iddia edildi.
Filaktu da, veri bankası konusunda Rum Hükümetiyle bir uzlaşının olması gerektiğini, çünkü burada hukuki meselelerin ortaya çıktığını söyledi.

“KİMLİK TESPİTİ PROGRAMI YABANCI ELLERE”

Simerini gazetesi ise “Kimlik Tespiti Programı Yabancı Ellere... Girod Olumsuz Sonucu Teyit Ediyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesindeki üçüncü üye Christophe Girod’un (gazeteye yaptığı açıklamada) yurtdışında bir laboratuarla anlaşma yapılması konusunda söylentileri teyit ettiğini aktardı.
İhalenin yaklaşık bir hafta önce kapandığını ve kazanana karar verildiğini söyleyen Girod, Bosna’daki bir laboratuarla ilgili söylenenleri yorumlamasının istenmesi üzerine, laboratuarın ismini şu anda söyleyemeyeceğini, bunun sadece Genetik Enstitüsü olmadığını söyleyebileceğini ifade etti.
Enstitü Yönetim Kurulu Başkanı Filaktu, enstitünün Komitenin şartlarını reddetme nedenleri açıklamaya çağrıldığında, “BM’nin bize gönderdiği sözleşme değildi, bize tartışmasız olduğunu söyledikleri, Kayıp Şahıslar Komitesinin şartlarlarının olduğu belgeydi. Yani hepimizin bunu ya kabul etmesi ya da reddetmesi gerekiyordu. Sonuç olarak oylamada Yönetim Kurulunun çoğunluğu, karşı oy kullandı” ifadelerini kullandı.
BM’nin iletişim kurması ve sözleşmeyi reddetmelerinin nedenlerini tartışmaya çağırmasının gerektiğini söyleyen Filaktu, bunun olması için büyük bir mucizenin gerçekleşmesi gerektiği yönündeki düşüncesini aktardı.
Komitenin, kimlik tespiti programının yurtdışındaki bir laboratuara verilmesi kararını önceden verdiğini savunan Filaktu, davranışlarından, anlaşmaya varmakta istekli olmadıklarının görüldüğünü ileri sürerek, Bosna’da laboratuarla anlaşamaya varıldığına dair bilgiler olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber toplam 681 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler