1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY’DE EKONOMİK BELİRSİZLİK
GÜNEY’DE EKONOMİK BELİRSİZLİK

GÜNEY’DE EKONOMİK BELİRSİZLİK

Yunanistan’daki ekonomik krizin yansımaları sürerken, Euro’yu kullanmaktan vazgeçmesi halinde Güney Kıbrıs’ın mali sisteminin büyük zarara uğrayacağı vurgulandı

A+A-

 

 

Yunanistan’daki ekonomik krizin yansımaları sürerken, Euro’yu kullanmaktan vazgeçmesi halinde Güney Kıbrıs’ın mali sisteminin büyük zarara uğrayacağı vurgulandı. Rum basınında yer alan konuyla ilgili haberlerde, İngiliz Financial Times gazetesinin benzer yorumlarına da yer verildi.
Simerini “Kıbrıs’a Korkunç Zarar... Yunanistan’ın Euro’dan Çıkma İhtimali Karşısında ‘Financial Times’ın Değerlendirmeleri” başlıklı haberine göre Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas “Önümüzde duran ekonomik sorunlar sabır ve iyi planlamayla aşılacak” derken, Financial Times’ın “Yunanistan’ın Euro’yu bırakıp drahmiye geçmesi halinde Rum mali sisteminin korkunç zarara uğrayacağı” değerlendirmesinde bulunduğunu bildirdi.
Gazete, bu konuya tek dikkat çekenin Financial Times olmadığını, Yunanistan’ın Euro’dan çıkması halinde Güney Kıbrıs’ın ağır bir bedel ödeyeceği senaryosuna dikkat çeken unsurların sayısının da son haftalarda arttığını vurguladı.
Financial Times’ta yer alan makalede Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkışının henüz kesin olmadığını ancak AB’nin, girişimcilerin, bankaların ve bürokratların böyle bir ihtimale hazırlandığını belirten gazete, İngiliz gazetesinin şunları kaydettiğini yazdı:
“Önümüzdeki 6-18 ay içerisinde bu olursa bu Hırvatistan’ın 28’inci üye olarak AB’ne girişine ve Sırbistan ve Karadağ’ın üyelik hazırlıklarına denk gelecek.
Dahası, Yunanistan’ın (Euro bölgesinden) çıkışının yaratacağı siyasi ve ekonomik karışıklık Doğu Akdeniz’de ortaya çıkan; Yunanistan dışında Kıbrıs’ı, Türkiye’yi, İsrail’i ve Rusya’yı ilgilendiren geniş ölçekli jeopolitik değişiklikleri uyarabilir.
Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkmasının bölgesel etkileri çok daha ciddi olacak. Yunan borcundan çok fazla mağdur olan Kıbrıs’ın mali sisteminin göreceği zarar korkunç olacak.
Kıbrıs Rusya’dan; Kıbrıs bankalarındaki Rus yatırımlarının korunmasına Kremlin’in ilgisini yansıtan bir jest olarak düşük faizle 2,5 milyar Euro kredi aldı. Kıbrıs çok yakında daha çok yardıma ihtiyaç duyabilir.
Aynı zamanda Türkiye-İsrail ilişkilerindeki gerginlikle birlikte, Kıbrıs ve İsrail deniz bölgesinde hidrokarbon bulunması Yunanistan-Kıbrıs-İsrail işbirliğinin daha da pekişmesini gündeme getirebilir.
Euro bölgesi çökerse Yunanistan ve Kıbrıs’ın İsrail ve Rusya’dan daha çok yardım arayacağını tahmin etmek zor değil.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 790 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler