1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDE EĞİTİM…
GÜNEYDE EĞİTİM…

GÜNEYDE EĞİTİM…

PEKİ AMA NEDEN? YENİDÜZEN, yaklaşık 200 Kıbrıslı Türk öğrencinin eğitim gördüğü Güney Kıbrıs’taki English School in Cyprus ve The American College öğrencileri ve aileleriyle konuştu, Kuzey ile Güney arasındaki “farkı” sordu. DAHA

A+A-

 

 

 

PEKİ AMA NEDEN?

 

YENİDÜZEN, yaklaşık 200 Kıbrıslı Türk öğrencinin eğitim gördüğü Güney Kıbrıs’taki English School in Cyprus ve The American College öğrencileri ve aileleriyle konuştu, Kuzey ile Güney arasındaki “farkı” sordu.

 

DAHA İYİ EĞİTİM…

Güney Kıbrıs’ta eğitim gören Kıbrıslı Türk öğrenciler “daha iyi bir eğitimle daha iyi bir gelecek” sağlayacaklarına inandıkları için güneyde eğitim gördüklerini söyledi.

 

YABANCI DİL…

Güney Kıbrıs’ta bulunan İngiliz Okulu (English School in Cyprus) ve The American College okullarına giden öğrenciler, çok iyi bir yabancı dil ile en iyi üniversitelerde okumak için Güney Kıbrıs’ı tercih ettiklerini ifade etti.

 

FARKLI KÜLTÜRLER…

Güney Kıbrıs’ta eğitim almanın sadece ders açısından değil farklı kültürde insanlarla tanışarak farklı kültürleri öğrenmek açısından da önemli olduğuna değinen öğrenciler, Kıbrıslı Rum öğrenciler ile de uyumlu ilişkiler içinde olduklarını söylüyor.

 

 

Güney Kıbrıs’ta eğitim gören Kıbrıslı Türk öğrenciler “daha iyi bir eğitimle daha iyi bir gelecek” sağlayacaklarına inandıkları için güneyde eğitim gördüklerini söyledi. Güney Kıbrıs’ta bulunan İngiliz Okulu (English School in Cyprus) ve The American College okullarına giden öğrenciler, çok iyi bir yabancı dil ile en iyi üniversitelerde okumak için Güney Kıbrıs’ı tercih ettiklerini ifade etti.

Güney Kıbrıs’ta eğitim almanın sadece ders açısından değil farklı kültürde insanlarla tanışarak farklı kültürleri öğrendiklerini aktaran öğrenciler, Kıbrıslı Rum öğrenciler ile de uyumlu ilişkiler içinde olduklarını söyledi.

 

EZBERE DEĞİL ARAŞTIRMAYA DAYALI EĞİTİM

Kuzey Kıbrıs’ta sürekli değişen eğitim sisteminin yanında tam oturtulamayan disiplin i inancıyla çocuklarını Güney Kıbrıs’a göndermeyi tercih ettiklerini aktaran veliler ise, çocuklarının aldıkları eğitimin iyi olması nedeniyle yurt dışındaki üniversitelere hazırlanmaları için ekstradan ders aldırmak zorunda kalmadıklarının da altını çizdi.

Güney’de eğitim sisteminin öğrenci merkezli iken Kuzey de öğretmen odaklı olduğunu vurgulayan veliler, ayrıca ezbere dayalı değil araştırmaya ve öğrenmeye yönelik bir eğitim verildiğini, çocukların kişisel gelişimi yönünde de etkili bir sistem olduğuna dikkat çekti.

 

 

Öğrencilerin görüşleri bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3352 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler