1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDE ‘DOWNER’ İSYANI
GÜNEYDE ‘DOWNER’ İSYANI

GÜNEYDE ‘DOWNER’ İSYANI

BM Sözcüsü Martin Nesirky, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un, Kıbrıs özel danışmanı Alexander Downer'a güveninin tam olduğunu bir kez daha teyit etti.

A+A-


 

 

BM Sözcüsü Martin Nesirky, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un, Kıbrıs özel danışmanı Alexander Downer'a güveninin tam olduğunu bir kez daha teyit etti.
BM Sözcüsü Nesirky'e, Kıbrıs Rum yönetiminin meclis başkanı Yannakis Omiru'nun, Genel Sekretere, Downer hakkında gönderdiği şikayet mektubunun ellerine ulaşıp ulaşmadığı soruldu.
Nesirky, mektubu alıp almadıklarını bilmediğini söylerken, ''Geçen hafta da söylediğim gibi BM Genel Sekreterinin özel danışmanı Sayın Downer'a ve BM'nin Kıbrıs'ta tarafların çözüme ulaşmalarına yardımcı olmak için gösterdiği çabaların tarafsızlığına olan güveni tamdır'' dedi.
Nesirky, Downer'ın, 23-24 Ocak'ta yapılan Greentree üçlü görüşmelerinin ilk gününün ardından düzenlenen basın toplantısında, bir soruya cevaben sarf ettiği ''AB dönem başkanlığını Kıbrıslı Rumlar'ın devralacağına'' ilişkin sözlerinin ise sadece görüşmeye katılan taraflardan birini ve ekibini tanımlamak anlamında kullandığını, bu sözlerin o zirve çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
Downer, 23 Ocak'ta Greentree çiftliğinde düzenlenen basın toplantısında, AA muhabirinin, ''Rumların 1 Temmuz'da AB dönem başkanlığını üstlenmelerine kadar ilerleme beklenip beklenmediğini'' sorması üzerine, iki liderin ilerleme sağlayabilmelerinin çok önemli olduğunu, Rumların AB dönem başkanlığını üstlenecek olmasının onlara önemli bir sorumluluk yükleyeceğini belirterek, ''Bu, çok ağır bir sorumluluk olacak. Bu işi (Kıbrıs sorunu) o zamana dek bitirmeyi hedeflemeye çalışmalıyız'' ifadesini kullanmıştı.
Downer'ın bu açıklaması Kıbrıs Rum tarafında rahatsızlık yaratmıştı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 834 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler