1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY’DE ‘DOĞALGAZ GRUBU’ KURULUYOR
GÜNEY’DE ‘DOĞALGAZ GRUBU’ KURULUYOR

GÜNEY’DE ‘DOĞALGAZ GRUBU’ KURULUYOR

Güney Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Bakanı Praksula Antoniadu’ya, enerji ve doğalgaz konularında danışmanlık yapacak olan 20 kişilik uzmanlar komitesi kurulacağı belirtildi

A+A-

 

 

 

 Güney Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Bakanı Praksula Antoniadu’ya, enerji ve doğalgaz konularında danışmanlık yapacak olan 20 kişilik uzmanlar komitesi kurulacağı belirtildi.
Alithia gazetesi “Antoniadu’yu, “Akil” Grup Çevreliyor - 20 Kişilik Grubun Oluşumuna Hız Veriliyor - Kasinis Dahil Olmuyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, aldığı bilgilere dayanarak Antoniadu’nun, kendisine, danışmanlık hizmeti sunacak olan grubun oluşturulmasını “kapattığını” belirtti.
Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın desteğiyle, Ticaret ve Sanayi Bakanı Praksula Antoniadu’nun, , yakınında, “akil bir grubun” olmasının, Noble Energy ile olan temaslar, ikinci tur izinlerin başlaması, arama sondajlarında ortaya çıkan birçok ve karmaşık sorunlara ilişkin bir görüntüye sahip olması açısından, oldukça gerekli olduğunu düşündüğünü yazan gazete yine aldığı bilgilere dayanarak bu gruba, Enerji Dairesi Genel Müdürü Solon Kasinis’in dahil edilmeyeceğini belirtti.
Gazete ayrıca gerek Ticaret Bakanı Praksula Antoniadu gerekse Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis’in, aralarında Kasinis’in görev yetkilerinin alınması ve de Kasinis hakkında disiplin soruşturması açılması hakkında bulunan anlaşmazlığa ilişkin (gazetenin sorduğu) soruları yanıtlamaktan kaçındığına da dikkati çekti.

FLURENCOS: “12. PARSEL’DEKİ ÇALIŞMALAR NORMAL BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR”

Güney Kıbrıs Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Efthimios Flurencos, Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi”ndeki (MEB) 12. Parsel’de doğalgaz sondajının tamamlanmasına yönelik çalışmaların normal bir şekilde sürdüğünü söyledi.
Haravgi gazetesine göre, Flurencos, Baf’a bağlı “Mesa Horio”da (İçköy) katıldığı bir anma töreninin ardından yaptığı açıklamada, “MEB”de herhangi bir geminin bulunmadığını ve her şeyin normal gittiğini ifade etti.

 

DOĞAL YATAKLARINA DAİR TAHMİNLER

Hatırlanacağı üzere bundan 3 gün önce, Noble Energy şirketinin, Güney’in münhasır ekonomik bölgesi içerisinde bulunmakta olan 12. parselde gerçekleştirmekte olduğu sondaj çalışmalarının gizlilik içerisinde devam etmekte olduğu, bununla birlikte şirketin araştırma sonuçlarıyla ilgili olarak iyimserlik ifade ettiği belirtilmişti. Güney’deki gazetelerinden Politis, “12. Parseldeki Sondajlar Gizlilik ve İyimserlikle Devam Etmekte... Büyük Doğal Yataklarına Dair Tahminler - Afrodit İsrail Parselleriyle Nasıl Mukayese Ediliyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, Noble Energy şirketinin Kıbrıs’taki Müdürü John Tomich’in geçtiğimiz gün “Kıbrıs Üniversitesinde” katıldığı konferansta söylediklerine yer vermişti.Habere göre Tomich konuşmasının başında, araştırma sondajlarının hangi aşamada olduğuyla ilgili herhangi bir şeye atıfta bulunmasının söz konusu olmadığını, çünkü şirketin çalışmalarını kamuoyundan uzakta gerçekleştirilmesi şeklinde bir prensibe sahip olduğunu belirtmişti.12. parselde büyük miktarda doğal gaz bulunacağına dair iyimser olduğunu söyleyen Tomich, “12. parselin İsrail’in Leviathan parseliyle aynı şeye ve/veya bundan daha fazlasına sahip olmak zorunda olduğuna inanmalarının abartılı bir şey olduğunu, ancak Kıbrıs’ta da çok önemli bir şey bulacakları hususunda oldukça iyimser olduklarını” söylemişti.Konuşmasında İsrail’in Mari-B, Tamar ve Leviathan parsellerine de atıfta bulunan Tomich, içerisinde doğal gaz yatakları bulunan ilk parselin Mari-B olduğunu ve bunun içerisinde 1 trilyon kübik feet doğal gaz bulunmakta olduğunu ifade etmişti.Bu haber toplam 1005 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler