1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY’DE CİNAYET SORUŞTURMASI
GÜNEY’DE CİNAYET SORUŞTURMASI

GÜNEY’DE CİNAYET SORUŞTURMASI

Kıbrıs'ın güneyinde, 1963-64'deki Kıbrıslı Türk kayıplara yönelik olarak polis "Cinayet Araştırma Dairesi"ni görevlendirerek bir ilk adım attı. "Kıbrıs Cumhuriyeti" (Kıbrıslı Rum yönetimi) Polisi, kemikleri Kayıp Şahıslar Komitesi'nin (CMP) yaptığı çalış

A+A-

 

 

Kıbrıs'ın güneyinde, 1963-64'deki Kıbrıslı Türk kayıplara yönelik olarak polis "Cinayet Araştırma Dairesi"ni görevlendirerek bir ilk adım attı.
"Kıbrıs Cumhuriyeti" (Kıbrıslı Rum yönetimi) Polisi, kemikleri Kayıp Şahıslar Komitesi'nin (CMP) yaptığı çalışmalar çerçevesinde Kıbrıs'ın çeşitli bölgelerinde bulunan, kimliği DNA yöntemiyle tespit edilen ve 1963-1964 döneminde kaybolan 25 Kıbrıslı Türk'ün ölüm şartlarını belirlemek amacıyla cezai soruşturma yapmaya başladığını açıkladı.
Kıbrıslı Rum makamlar, duyuru yoluyla, Kıbrıslı Türk kayıp yakınlarına ulaşmaya çalışıyor.
Kıbrıslı Türk kayıp yakınlarından "Cinayet Araştırma Dairesi"ne ifade vermelerini isteyen, Lefkoşa (Güney) Polis Müdürlüğü makamları, özellikle 7 ismin akrabalarına ulaşamadığını belirterek, yardım istedi.
Behçet Mehmet, Mustafa Mehmet, Hasan Ziya, Hüdaverdi Yusuf Osman, Ahmet Mustafa, Hasan Ertuğrul Veli ve Mustafa Hassan'ın akrabalarına ulaşmak için duyuru yayınlayan Lefkoşa (Güney) polisi; söz konusu kişilerin "ölüm şartlarını" araştıracak.


"YÜZLEŞME" Mİ, "SİYASET" Mİ?

Bu önemli adımla birlikte, Kıbrıs adası, "acıları" ile yüzleşme sürecinde yeni bir adım atarken, farklı gözlemciler, "Bu girişim ciddi bir araştırma ve yüzleşme süreci mi yoksa sadece siyasi bir tavır mı, birlikte göreceğiz" yorumunu yapıyor.
Öte yandan, adanın iki yanındaki "savaş kurbanlarına" yönelik soruşturmaların ne kadar derinleştirileceği, kuzeyde de bu yönde adımlar atılıp atılmayacağı ise merak konusu.

 

 

 

 

Bu haber toplam 2306 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler