1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDE BAŞKANLIK İÇİN 9 ADAY
GÜNEYDE BAŞKANLIK İÇİN 9 ADAY

GÜNEYDE BAŞKANLIK İÇİN 9 ADAY

Mevcut 9 Başkan adayının yanı sıra, bir Rus işadamının da aday olmaya hazırlandığı bildirildi

A+A-

 

Güney Kıbrıs’ta Şubat ayında yapılacak olan Başkanlık seçimleriyle ilgili süreç giderek hızlanıyor. Bir yandan seçimde oy kullanacak seçmen sayısı netleştirilmeye çalışılırken, diğer yandan mevcut 9 Başkan adayının yanı sıra, bir Rus işadamının da aday olmaya hazırlandığı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi “Rus İşadamı Başkanlık Seçimlerine İlgi Gösterdi” başlığıyla aktardığı haberinde, söz konusu işadamının ismini belirtmezken, şu ana kadar DİSİ’den Başkan Nikos Anastasiadis’in, AKEL’den Stavros Malas’ın, KS EDEK tarafından desteklenen Yorgos Lillikas’ın ve bağımsız adaylar Andreas Efstratiu, Makaria Stilianu, Lukas Stavru, Lakis Yoannu ile Leonidas Theodoru’nun aday olduğunu yazdı.

Gazete, bazı partilerin henüz Başkanlık seçimleriyle ilgili görüş belirtmemiş olması ve bazı tanınmış kişilerin henüz adaylık koymamış olmaları nedeniyle aday sayısının artacağını kaydetti.

Gazete, olayların akışının ancak, mevcut seçim yasasında değişiklik yapılması durumunda değişebileceğini ve hali hazırda, KS EDEK tarafından sunulmuş bir değişiklik önerisi bulunduğunu belirtirken, bu önerinin, bir kişinin siyasi partiden aday olması durumunda, hangi partiden aday oluyorsa, yalnızca o partinin başkanının imzasıyla aday olabilmesini, bağımsız adaylar içinse, en az bin imza ve 35 bin Euro’luk harç karşılığında aday olabilmesini öngördüğünü yazdı.

Gazete, Güney Kıbrıs’ta yapılan son Başkanlık seçimlerinde (17 Şubat 2008), 516 bin 441 kayıtlı seçmen bulunduğunu ve nüfus bilgileri göz önünde bulundurulduğunda, Şubat ayında oy kullanabilecek olan seçmen sayısının 550 bini bulmasının beklendiğini kaydetti.

Haberde, seçmen kütüğünde şu anda 532 bin kayıtlı seçmen bulunduğu belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 624 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler