1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY’DE 'ANTİ İŞGAL' ETKİNLİĞİ
GÜNEY’DE ANTİ İŞGAL ETKİNLİĞİ

GÜNEY’DE 'ANTİ İŞGAL' ETKİNLİĞİ

1996’daki olaylarda hayatlarını kaybeden Tasos İsak ve Solomos Solumu’u anma törenleri nedeniyle Rum polisi bu hafta sonu “tekitte”

A+A-

 

 

Güney Kıbrıs Polisi’nin  “Maraş Belediyesi”nin düzenleyeceği “anti-işgal” etkinliğiyle; 1996’daki olaylarda hayatlarını kaybeden Tasos İsak ve Solomos Solumu’u anma törenleri nedeniyle bu hafta sonu “tekitte” olduğu belirtildi.
Fileleftheros gazetesi önceki gün, “Mağusa” Polis Müdürü, Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) yetkilileri ve yerel faktörlerin katıldığı bir toplantı düzenlendiğini ve alınması gereken önlemlerin kararlaştırıldığını yazdı.
“Maraş Belediyesi’nin” Derinya’da Belediye’nin Kültür Merkezi’nde, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın da katılarak konuşma yapacağı “anti işgal” etkinliği düzenleyeceğini kaydeden gazete, etkinliğe 2013 Rum Başkanlık seçimleri için adaylıklarını açıklayan DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis ile Yorgos Lilikas’ın da katılmasının beklendiğini belirtti.
Etkinliklerin Derinya Meydanı’nda başlayacağını, buradan saat 20.30’da Derinya sınır kapısına yürüyüş gerçekleştirileceğini aktaran gazete, geçtiğimiz yılki olaylar ve motosikletlilerin etkinliğinden ötürü, Polisin “Mağusa” Polis Müdürünün olayın çıkacağına dair bir bilgi almadıklarını söylemesine rağmen, her olasılık için hazırlandığını kaydetti.

“TÜM ŞEHİRLERDEN OTOBÜS KALKACAK”

Gazete önlemlerin, yaklaşık 500 motosikletlinin, İsak ve Solomu’yu anma törenlerine katılacağı 5 Ağustos tarihine kadar devam edeceğini belirterek, törenlere Ulusal Halk Cephesi (ELAM) mensuplarının da katılmasının beklendiğine işaret etti.
Habere göre, üyelerine anma törenine toplu olarak katılma çağrısı yapan ELAM, 5 Ağustos sabahı saat 8.30’da Paralimni stadyumunda toplanılmasını sağlamak amacıyla tüm şehirlerden otobüs sağlayacak.
Kimsenin ara bölgeye geçmeyeceğini garantiye almak için RMMO’nun da önlem alacağını yazan gazete, her iki etkinlikle ilgili bilgilendirilen BM’nin de hazırda bulunduğunu aktardı.
Gazeteye göre, Kıbrıs Rum Polisi, atmosferin, kötü ekonomik koşullar nedeniyle ağırlaşması, siyasi ve örgütlerin aynı zaman diliminde, aynı bölgeye yığılacak olması nedeniyle her iki etkinliğe özel önem vererek buna uygun eylem planı hazırladı.
Haravgi gazetesi ise AKEL’in, Kıbrıslı Rumları,  “Maraş Belediyesi’nin” yarın düzenleyeceği etkinliğe katılmaya çağırdığını aktardı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 706 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler