1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY’DE ADAY ARAYIŞLARI ÇIKMAZDA
GÜNEY’DE ADAY ARAYIŞLARI ÇIKMAZDA

GÜNEY’DE ADAY ARAYIŞLARI ÇIKMAZDA

2013 Şubatı’nda Güney Kırbıs’ta yapılacak başkanlık seçimlerine ortak adayla katılmak maksatlı çalışmalarını sürdüren merkez sağ ve sol partiler; Kıbrıs Rum Maliye eski Bakanlarından Makis Keravnos’un adaylığı reddetmesinin ardından yeni

A+A- 

 

Mavrellis ismi öne çıktı

2013 Şubatı’nda Güney Kırbıs’ta yapılacak başkanlık seçimlerine ortak adayla katılmak maksatlı çalışmalarını sürdüren merkez sağ ve sol partiler; Kıbrıs Rum Maliye eski Bakanlarından Makis Keravnos’un adaylığı reddetmesinin ardından yeniden toplandı.
Fileleftheros’un “DİKO’nun Tercihi Mavrellis... Karoyan İşbirliğinin Genişleme Prosedürünün Netleştirilmesini İsteyecek” başlıklı haberine göre DİKO Yürütme Bürosu ve Meclis Grubu’nun dün gerçekleştirdiği toplantıda; parti başkanı Marios Karoyan’ın toplantıda önereceği aday adayının Hristos Mavrellis olması kararlaştırıldı.
Karoyan, merkez partilerin diğer liderleriyle gerçekleştireceği görüşmede; en büyük parti (merkez partiler arasındaki) olarak, düzenleyicilik rolü talep ederek; ortak aday olarak Mavrellis’i önerecek.
DİKO parti organları toplantılarında Karoyan’a; karar kılınacak adayın geniş destek arayışında nasıl bir işlev göreceğini konusunda son günlerde yaşanan karışıklığı netleştirdikten sonra, EDEK, EURO.KO, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ile birlikte hareket etmek için uzlaşı olanaklarının tamamını tüketmesi konusunda yetki verdi.
Gazete Karoyan’ın önerisinin diğer üç parti lideri tarafından kabul edilmemesi halinde DİKO başkanının yeni olguları görüşmek ve karar almak üzere yeniden parti yürütme kuruluna gideceğini, başkan adaylığı için önerdiği ismin kabule dilmemesi halinde başka isimlerin tartışılacağını yazdı.
Habere göre DİKO organlarının toplantısında başkan Nikolas Papadopulos ve Kiriakos Kenevezos tarafından; başarı perspektifine sahip başkan adayı olarak Yorgos Lillikas ismi ortaya konuldu.

“KAZAN-KAZAN DURUMU OLUŞTU”

Gazete önceki günkü toplantıda kazan-kazan durumu oluştuğunu çünkü toplantıda konuşanların çoğunun; Hristofyas hükümetindeki deneyimden dolayı DİKO’nun sadece AKEL’le ikili işbirliği yapmasına olumsuz yaklaştığını belirtti.
Habere göre toplantıda Makis Keravnos konusunda yaşananları da izah eden Karoyan parti yetkililerine; başkan adayı olarak önermek için Hristos Mavrellis’in rızasını aldığı teyidini verdi.
Gazete EDEK parti organlarının da toplantılarında, seçimlere yönelik işbirliği kurulması yönündeki bütün imkanları tüketmeye bağlılık kararı çıktığını yazdı.
EDEK Yürütme Bürosu, parti başkanı Yannakis Omiru’nun DİKO, EURO.KO ve Ekologlar liderleriyle çalışmalardaki icraatlarını onayladı. Makis Keravnos’un, merkez partilerin adayı olması teklifini reddetmesinden sonra meydana gelen yeni olguların da değerlendirildiği dünkü toplantıda isim listesi tartışmaya açılmadan önce yerine getirilmesi gereken üç şart kararlaştırıldı.

HAFTA SONUNA KADAR KARAR

EDEK; parti başkanlarının yeni isimler eklemek üzere sürekli parti organlarına gidip gelmemeleri için aday listesinin kapatılmasını (kesinleştirilmesini); başkan adayı tercihiyle ilgili kriter ve prosedürlerin kaydedilmesini; çalışmalar için bir son tarih belirlenmesi ve önümüzdeki hafta sonuna kadar karar alınmasını şart koştu.
Gazete Hristos Mavrellis’in aday adaylığı perspektifine olumsuz yaklaşan EDEK’in, Omiru’nun önerdiği Yorgos Lillikas ve Marios İliadis isimlerinde ısrarcı olduğunu kaydetti.
Habere göre EURO.KO parti organlarının dünkü toplantısında ise parti genel sekreteri Stelios Amerikanos merkez sağ ve sol partilerin AKEL’le işbirliğine kesin bir dille hayır denilmesini önerdi. EURO.KO’nun AKEL’le ittifak içerisinde olmayı da, buna sürüklenmeyi de istemediğini vurgulayan Amerikanos “4 partinin vardığı program beyanatı tartışmaya açık değildir” ifadesini kullandı ve başkan adayı olarak Yorgos Lillikas’ın desteklenmesini önerdi.
Gazete “Andros: AKEL En Kısa Zamanda Karar Verecek” başlıklı haberinde AKEL’in, başkanlık seçimlerine tek başına katılma eğilimini gösteren bir adım daha attığını yazdı ve bu görüşüne gerekçe olarak; Genel Sekreter Andros Kiprianu’nun; zamanın tükenmekte olduğunu ve partisinin kararını en kısa sürede alacağı açıklamasını gösterdi.

“YENİ GÖRÜŞME YOK”

Habere göre Kiprianu Kıbrıs Rum Belediyeler Birliği görüşmesi çerçevesinde yaptığı açıklamada AKEL’in, bundan sonra nasıl ilerleyeceğini parti organları içerisinde tartışacağını söyledi.
Kiprianu, merkez sağ ve sol partilerin; AKEL’le görüşmek istiyorlarsa aday ismi belirlememeleri gerektiği vurgusunu da yaptı. Gazete AKEL ile DİKO arasında planlanmış yeni bir görüşme de olmadığını vurguladı.
Alithia ilgili haberlerini okurlarına “DİKO Bugün (merkez partileriyle görüşmeye) Mavrelli İle Gidiyor... DİKO’da, AKEL’le İkili İşbirliğine Gidilmemesi Gerektiği Güçlü Görüşü Hâkim”, “Andros Kiprianu: Zaman Daralıyor”, “EDEK İliadis ve Lillikas’la” başlıklarıyla aktardı.
Haravgi AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun dünkü açıklamasını okurlarına manşetten “AKEL İlerliyor... Andros Kiprianu Zamanın Herkes İçin Daraldığına İşaret Etti”” başlığıyla verdi.
Politis de manşet haberine “Çorba Ekşidi... Merkez İttifak Artık Çöküşe Çok Yakın... Bugün De Başka İsimler Ateşe Düşecek... Marios Karoyan Toplantıya Mavrelli İle Gidiyor... EDEK Hayır Diyor, Lillikas ve İliadis’i Öneriyor... AKEL Şartları Reddediyor ve Kendi Yolunu Tutuyor” başlık ve spotlarını attı.
Simerini manşetine “DİKO Merkez İttifak Masasına Mavrelli’yi ‘Servis Ediyor’ Ama EDEK, EURO.KO ve Ekologlar Oy Vermiyor” başlığını attı.

 

 

 

 

 

 Bu haber toplam 619 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler