1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Güneyde 4 gün, 600 TL’lik test
Güneyde 4 gün, 600 TL’lik test

Güneyde 4 gün, 600 TL’lik test

Bakanları Kurulu’nun 1 Temmuz kararlarını iptal ederek ‘tek yetkili’ olarak görev verdiği Sağlık Bakanlığı sabaha doğru açıklama yaptı: Türkiye yine ‘B Kategorisi’nde kaldı, ‘çifte PCR testi’ uygulaması ile karantinasız uçuşların devamına karar verildi.

A+A-

Sağlık Bakanlığı ülkeye giriş çıkışlarla ilgili yeni düzenlemeleri açıkladı. “B katagorisi” olarak açıklanan ve Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu  “orta riskli” ülkelerden gelişlerde karantinasız çifte PCR uygulamasının devam edeceği açıklandı. 

Çifte PCR uygulamasının olacağı bu grupta yer alan ülkelerden gelecek olanlara ülkeye girişlerde PCR yapılacak, PCR sonucu çıkıncaya kadar, otel rezervasyonları olanlar otellerde, evde konaklayacak olanlar da evlerinde kendilerini izole etmek zorunda kalacak.

Bakanlığın duyurduğu “yeni” kurallara göre; güneyde çalışan işçiler ve öğrenciler için daha önce “bir defaya mahsus” yapılacak PCR kuralı değiştirildi. Artık bu grupta yer alanların elinde son 15 gün içerisinde yapılmış PCR aranacak. 

Bu grup dışında güneye geçişlerde ise 72 saatlik PCR istenecek. Ayrıca güneyde 3 günden fazla kalanlar kuzeye geçişlerinde 300 TL’lik ücreti ödemek kaydıyla PCR yaptıracak.

 

A KATEGORİSİ:

PCR ZORUNLU, YOKSA GİRİŞTE PCR VE KISA SÜRE KARANTİNA

  •  "A" kategorisinde bulunan ülkelerden KKTC’ye gelecek kişilere, 72 saat öncesi yaptırdıkları PCR sonucunun negatif olması koşulu ile ülkeye karantinasız giriş hakkı tanınmıştır. PCR sunmayanlar, hem PCR ücreti ödeyecek hem de kısa süreli karantinaya girecektir. Kısa süreli karantina ücreti 45 Euro, PCR test ücreti ise 300 TL’dir...

 

Güneye geçenler giderken 300 TL’ye test yaptıracak, 3 günden fazla güneyde kalırsa, dönüşte, yeniden kuzeye geçmek için 300 TL daha ödeyerek ikinci test yaptıracak.

 

B KATEGORİSİ:

ÇİFT PCR, SONUCA KADAR OTELDE “KONAKLAMA”
 

  •  B kategorisinde olan ülkelere, 8 Temmuz 2020 tarihine kadar 72 saat öncesinde yapılmış ve sonucu negatif olan bir PCR ile ülkemize geldiklerinde bakanlığımız tarafından yapılacak PCR testi kuralı yani çift PCR kuralı uygulanacaktır. Ülkemizde yapılan PCR sonucu çıkıncaya kadar, otel rezervasyonları olanlar otellerde, evde konaklayacak olanlar da evlerinde kendilerini izole etmek zorundadırlar.

 

C KATEGORİSİ:

14 GÜN KARANTİNA

C kategorisinde bulunan ülkelerden KKTC’ye gelecek olan kişilerle ilgili ise 14 günlük devlet gözetiminde karantina uygulaması devam ediyor.
 

GÜNEY KIBRIS

GÜNEYDE ÇALIŞANLAR VE ÖĞRENCİLER: 15 GÜNDE BİR PCR YENİLEME

  • Güneye tek PCR ile geçme hakkı bulunan çalışanlar ve öğrenciler bundan böyle PCR testlerini her 15 günde bir yenilemek zorundadırlar.

 

KIBRISLI RUMLAR VE YABANCILARIN GÜNEYDEN KUZEYE GEÇİŞİ: 72 ÖNCEDEN ALINMIŞ PCR

  • Kıbrıs Rum kesiminden adamıza giriş yapacak ve 14 günden uzun süre Güney Kıbrıs’ta  ikamet eden gerek Güney Kıbrıs vatandaşları gerekse diğer ülke vatandaşları KKTC’ye 72 saat önceden alınmış negatif PCR raporu ile gelebileceklerdir.


KIBRISLI TÜRKLER: 3 GÜNLÜK PCR İLE GÜNEYE GEÇECEK, SÜRESİ DOLMADAN GELECEK, DOLARSA KAPIDA PCR

  •  Güneyde 14 günden az ikamet etmiş ve ülkemize yurt dışından gelenlere ülkemize giriş yapmak isterken, ülkelerinin risk kategorisine göre işlem yapılacaktır.

Güney’e gezi ve diğer amaçlar için 3 günlük PCR testi ile geçmiş KKTC vatandaşları, PCR geçerlilik tarihi dolmadan ülkelerine geri dönerlerse herhangi yeni bir PCR testi talep edilmeyecektir. Ancak, PCR süresi dolan KKTC vatandaşlarına kapıda yeni bir PCR testi uygulaması yapılacaktır. Bunun için yine 300 TL PCR test ücreti ödenecektir.


SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

"Bakanlar Kurulu’nun iptal kararı ile ortaya çıkabilecek, yasal bir boşluğa olanak tanımamak adına ivedilikle 1 Temmuz 2020 tarihli kararını gözden geçirmiş ve yaptığımız bazı değişikliklerle bu kararlar açıklanmıştır.

Bakanlığımız bu kararlarda ülkeleri risk gruplarına göre kategorilendirmiş ve her kategorinin ülkesine göre giriş kurallarını yeniden belirlemiştir.

Buna göre, A kategorisinde bulunan ülkelerden KKTC’ye gelecek kişilere, 72 saat öncesi yaptırdıkları PCR sonucunun negatif olması koşulu ile ülkeye karantinasız giriş hakkı tanınmıştır. PCR sunmayanlar, hem PCR ücreti ödeyecek hem de kısa süreli karantinaya girecektir. Kısa süreli karantina ücreti 45 Euro, PCR test ücreti ise 300 TL’dır...
B kategorisinde olan ülkelere, 8 Temmuz 2020 tarihine kadar 72 saat öncesinde yapılmış ve sonucu negatif olan bir PCR ile ülkemize geldiklerinde bakanlığımız tarafından yapılacak PCR testi kuralı yani çift PCR kuralı uygulanacaktır. Ülkemizde yapılan PCR sonucu çıkıncaya kadar, otel rezervasyonları olanlar otellerde, evde konaklayacak olanlar da evlerinde kendilerini izole etmek zorundadırlar. Bunun hilafına hareket edecek olanlarla ilgili, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası uyarınca toplum sağlığını tehlikeye atmaktan haklarında gerekli yasal soruşturma başlatılacaktır. Kişisel izolasyon koşullarının gerek otellerde gerekse hanelerde tam uygulanıp, uygulanmadığı yetkililerce denetlenecektir.

C kategorisinde bulunan ülkelerden KKTC’ye gelecek olan kişilerle ilgili ise 14 günlük devlet gözetiminde karantina uygulaması devam ediyor.
Bir diğer önemli konu olan kara kapılarımızda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi geçişleriyle ilgili bakanlığımız bazı değişikliklere gitmiştir. Buna göre;

A- Rum kesimine tek PCR ile geçme hakkı bulunan çalışanlar ve öğrenciler bundan böyle PCR testlerini her 15 günde bir yenilemek zorundadırlar. Bu uygulamanın kontrolü ve uygulaması bugünden itibaren 15 gün içinde yani 21 Temmuz’a kadar yapılması gerekmektedir. Rum kesiminde tek PCR ile geçme hakkı bulunan çalışanlar ve öğrenciler 06.07. 2020 tarihinden itibaren PCR testlerini 15 günde bir yenilemek zorundadır. PCR testlerinin süresi dolanlar, olası bir yığılmayı önlemek adına test yenileme işlemlerini 06.07. 2020, 21.07. 2020 tarihleri arasında tamamlayabilir.bu husustaki kontrol ve denetim bu çerçevede yapılacaktır.

B- Rum kesiminden adamıza giriş yapacak ve 14 günden uzun süre Güney Kıbrıs Rum kesiminde ikamet eden gerek Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşları gerekse diğer ülke vatandaşları KKTC’ye 72 saat önceden alınmış negatif PCR raporu ile gelebileceklerdir.

C- Rum kesiminde 14 günden az ikamet etmiş ve ülkemize yurt dışından gelenlere ülkemize giriş yapmak isterken, ülkelerinin risk kategorisine göre işlem yapılacaktır.

Güney’e gezi ve diğer amaçlar için 3 günlük PCR testi ile geçmiş KKTC vatandaşları, PCR geçerlilik tarihi dolmadan ülkelerine geri dönerlerse herhangi yeni bir PCR testi talep edilmeyecektir. Ancak, PCR süresi dolan KKTC vatandaşlarına kapıda yeni bir PCR testi uygulaması yapılacaktır. Bunun için yine 300 TL PCR test ücreti ödenecektir.

Bakanlığımız bugünden sonra belirlediği tarih aralıklarında Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’ni toplayacak ve hastalığın seyrine, ülkelerin salgın durumlarına göre ek tedbirler alacaklardır. Bakanlık olarak en temel ve asli görevimiz toplum sağlığını korumaktır.

Bizler, tüm sağlık ekiplerimiz ve bakanlığımız hiçbir etki altında kalmadan ihtiyaç duyulan tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz.

Bir diğer önemli olan test kitleri konusunda da maddi ve mevzuata dayalı sıkıntılar ortadan kalkmış olup, gerekli kit ve ekipman tedariki başlamıştır.

Pandemi hastanesi konusuyla ilgili de bakanlığımız yeni bir girişim başlatmış ve bu girişim 3 günlük süre içinde karara bağlanacaktır.

Alınan tüm kararlar ve gelişmeler kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılacaktır. Bulaşıcı hastalıklar yasası tahtında toplum sağlığını korumak adına buna aykırı hareket edenlere de en ağır cezai yaptırım uygulanacaktır.

Ülkeye giriş yapan tüm misafir ve vatandaşlarımıza, giriş kapılarında imzaladıkları taahhütnameye uyma çağrımızı yineliyoruz."

Bu haber toplam 3162 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler