1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güney kontrolleri artıyor
Güney kontrolleri artıyor

Güney kontrolleri artıyor

Güney Kıbrıs’taki güvenlik birimlerini olası terör saldırısına karşı harekete geçti, güvenlik birimleri de sınırlardaki tedbirlerini artırdı

A+A-

 

Paris’te kısa zaman önce gerçekleşen terör saldırısı ve “aşırı İslamcıların” Avrupa topraklarında terör saldırısı düzenlemeye hazırlandıklarına dair bilgilerin, Güney Kıbrıs’taki güvenlik birimlerini harekete geçirdiği ve güvenlik birimlerinin de tedbirleri artırdığı haber verildi.

Politis gazetesi “Sınır Kapıları Sınır Gibi… Sıkı Pasaport Kontrolü ve Anti-Terör Önlemleri” başlıklı haberinde, Adalet ve Kamu Düzeni Bakanlığında dün yeni bir toplantı yapıldığını ve Güney Kıbrıs’a giriş ve çıkış yapanlar için, sınır kapılarında daha iyi denetim yapılmasına ilişkin kararlar alındığını yazdı.

“Özel makineler”

Elde ettiği bilgilere dayanarak, Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau başkanlığında dün düzenlenen toplantıya, Kıbrıs Rum Polisi Genel Müdürü Zaharias Hrisostomu ile Kıbrıs Rum İstihbarat Teşkilatı Başkanı Andreas Pendaras yanı sıra başka yetkililerin de katıldığını kaydeden gazete, tüm sınır kapılarına, pasaport kontrolü için özel pasaport okuyucu makineler konulmasına, aynı zamanda kapsamlı denetim ve kişi tanımlaması yapılmasına karar verildiğini duyurdu.

Gazete, bu uygulamanın sınırlarda yapılan kontrollere gönderme yapmasına rağmen, teröristlerin sınır kapılarından geçiş yapması tehlikesinin, bu siyasi kararın alınmasına neden olduğunu ifade etti.

“Arap kökenli Kıbrıs ve Avrupa pasaportu sahiplerine özel dikkat”

Ayrımcılık yapıldığı meselesi ortaya çıkmaması için, kontrollerin herkesle alakalı olacağını da anlatan gazete, ancak polislere, özellikle kökeni Arap ülkeleri olan “Kıbrıs” veya Avrupa pasaportuna sahip kişilere özel dikkat gösterilmesi konusunda direktifler verildiğini aktardı. Kıbrıs Rum güvenlik makamlarının, Suriyeli kökenli olup “Kıbrıs” pasaportuna sahip olan ve “aşırı İslamcılarla” ilişki içerisinde olan bazı kişilerle ilgili malumata sahip olduğunu da kaydeden gazete, bunlardan bazılarının belirgin şekilde izlenmekte olduğunu ifade etti. Kökeni Arap ülkeleri olan Avrupa pasaportuna sahip kişilerle ilgili ilk kontrolün havalimanlarında yapılacağını da yazan gazete, eğer bu kişilerin “Kıbrıs’a” gelişlerinin amacının Suriye ve Irak’a gitmek için Kuzey’e geçmek olduğunun değerlendirilmesi durumunda, bunlara engel olunacağını belirtti. Gazete, ikinci kontrolün de sınır kapılarında gerçekleştirileceğini ekledi.

“Camilere koruma…”

Öte yandan, Kıbrıs Rum polisinin, muhtemelen terör saldırılarının hedefi olabilecek bazı seçilmiş yerlerde güvenlik önlemlerini artıracağını yazan gazete, bu yerlere nöbetler konacağını aynı zamanda devriyelerin de artırılacağını kaydetti.
Kıbrıs Rum tarafındaki camilere de koruma sağlanacağını ifade eden gazete, kişilerin haricinde, Kuzey’e geçen araçların da sıkı bir şekilde kontrol edileceğini aktardı.

--------------------------------
“Bir Suriyeli tutuklandı”

Güney Kıbrıs’ta daimi olarak ikamet etmekte olan bir Suriyelinin tutuklandığını da haber veren gazete, bu kişinin Suriye’ye “Kıbrıs” ve Avrupa pasaportları gönderdiğini; işbirlikçilerinin de bilgileri ve fotoğrafları değiştirerek, bunları sahtelediğini kaydetti.
Bahse konu kişinin önceki gece geç saatlere kadar sorgulandığını ve mahkeme karşısına çıkarılmasının beklendiğini belirten gazete, Suriyeli’nin bu pasaportları nasıl bulduğunun ve sahtelenmiş olarak bunları kimlere teslim ettiğinin kontrol edilmekte olduğunu ekledi.

Haberde, bu meselenin, teröristlere yardım etmekle ilgisi olup olmadığının ise kesin olmadığını aktardı. (TAK)

Bu haber toplam 1323 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler