1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY KIBRIS’TA MEMUR MAAŞLARINDA YENİ KESİNTİ
GÜNEY KIBRIS’TA MEMUR MAAŞLARINDA YENİ KESİNTİ

GÜNEY KIBRIS’TA MEMUR MAAŞLARINDA YENİ KESİNTİ

Kıbrıs Rum yönetiminin önceki gün ani bir kararla, devlet ve KİT çalışanlarının maaşlarında yeni kesintiler önermesi sendikaların sert tepkisine neden oldu

A+A-

 

 

Troyka ile müzakerelere hazırlanan Kıbrıs Rum yönetiminin önceki gün ani bir kararla, devlet ve KİT çalışanlarının maaşlarında yeni kesintiler önermesi sendikaların sert tepkisine neden oldu. Simerini “Devlet Memuru Maaşlarına Yeni Balta” başlığıyla manşete çektiği haberinde, ilk kesintilerin açıklanmasının üzerinden daha iki gün geçmişken, yeni kesinti kararının açıklandığına vurgu yaptı.
Gazete, yeni açıklamayla beraber, bin- bin 500 aralığındaki maaşlarda yüzde 6,5; bin 50- 2 bin aralığındaki maaşlarda yüzde 8,5; 2 bin-3 bin aralığındaki maaşlarda yüzde 9,5; 3 bin-4 bin aralığındaki maaşlarda yüzde 11,5, 4 bin ve üzeri maaşlarda ise yüzde 12,5 oranında kesinti yapılacak.
Bütün kesinti ve vergilerle beraber maaşlarda toplam yüzde 17-20 oranında azalma olacağına işaret edilen haberde, sendika kaynaklarının “kesintilerin nerede duracağını bilmiyoruz, izahat almak için Başkan Hristofyas’ın dönmesini bekliyoruz” görüşüne yer verildi. Gazete, edindiği bilgilere dayanak 2012 bütçe açığının daha önce hesaplandığı gibi yüzde 4,5 değil yüzde 6 olacağını, bu nedenle maaş kesintilerinin gerekli görüldüğünü belirtti.

 

MAAŞLARA YANSITILMASI BEKLENİYOR

Onay için Kıbrıs Rum Meclisi’ne götürülecek kesintilerin Kasım maaşlarına yansıtılması bekleniyor. Habere göre Kıbrıs Rum başkan adaylarından bağımsız aday Yorgos Lillikas önceki gün devlet memurlarını “bu trajik duruma sürükleyen kurulu düzene karşı ayaklanmaya” çağırdı. DİSİ Basın Sözcüsü Haris Georgiadis ise “Hristofyas hükümeti 13’üncü maaştan daha fazla kesinti yaparken, 13’üncü maaşın kurtarılması bayrağı açılamayacağını” söyledi.  Alithia ise haberi “Maaşlara Yeni Tıraş... RİK’e Göre Hükümet Dün Gece Aniden Maaşlara Yeni Etkin Kesinti Önerdi” başlığı altında özetledi.  Fileleftheros “11,5 Milyar İçin De Senaryo... Bankalar ‘Deliği’ İçin Karar Cumartesi” başlıklı manşet haberinde, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Troyka’nın memorandum önerilerine karşılık hazırlamakta olduğu karşı önerileri netleştirileceği bu hafta sonu Rum ekonomisinin geleceğini belirleyeceğinden kritik addedildiğini yazdı.

“EN KÖTÜ SENARYO 11,5 MİLYAR EURO”

Gazete bu hafta sonu Rum tarafının bankaların sermayelerinin yeniden yapılandırılması için ihtiyaç duyduğu meblağla ilgili kartlarını ilk kez açacağına işaret ettiği haberinde, bu konudaki ‘kötü senaryonun’ çıtayı 11,5 milyar Euro’ya yükselttiğini ve Kıbrıs Rum tarafının bu senaryoya hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. Habere göre Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve Merkez Bankası Başkanı hafta sonu bir araya gelerek, verileri ve siyasi yönleri masaya yatırıp, bu konudaki savunma hattını belirleyecek.
Haberde, Güney Kıbrıs’ın borcunun sürdürülebilir olmaması tehlikesinin uzak olduğu ve GSMH’sinin yüzde 140’ına ulaşsa bile bunun, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin elindeki banka hisselerini elden çıkarmasına kadar süreceği kaydedildi. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin banka hisselerinin yarısını elinde tutsa dahi borç miktarının GSMH’nin yüzde 100’ünde kalacağı belirtildi.  Gazete, Eşel Mobil ve maaş zamlarının 2016’ya kadar unutulması gerektiğini açıklayan Rum Yönetimi’nin, bu konuda sansasyon çıkması üzerine önerileri arasında böyle bir şey olmadığını açıkladığını kaydetti.

“S&P: KAMU BORCU FIRLAR”

Aynı gazete, “S&P: Kamu Borcu Fırlar” başlıklı haberinde, Güney Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu üç puan kırarak “BB”den “B” seviyesine düşüren Standard and Poor’s isimli uluslararası kredi derecelendirme kurumunun kararıyla ilgili gerekçe açıklamalarına yer verdi.
Habere göre Kıbrıs Rum bankalarının sermayelerinin yeniden yapılandırılması için gerekecek meblağın 15 milyar Euro’ya ulaşacağına dikkat çeken S&P, bankalara verilecek desteğin, kamu borcunu GSMH’nin yüzde 130’una fırlatabileceğini vurguladı. S&P, Rum Yönetimi’nin Troyka ile müzakerelere başlamayı geciktirdiğine de işaret ederek, bu durumun, Güney Kıbrıs’ın kredi itibarını daha da kötüleştireceğine dikkat çekti. Alithia ise S&P’un Güney Kıbrıs’ın kredi notunu düşürme kararını gerekçelendirdiği raporunu okurlarına “Gecikme Ekonomiyi Öldürüyor... Standard & Poor’s, Kıbrıs’ın Notunu Yeniden Kırma Nedenlerini Açıkladı” başlığıyla aktardı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler