1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GÜNEY KIBRIS’I GÖRMEZDEN GELECEĞİZ'
GÜNEY KIBRIS’I GÖRMEZDEN GELECEĞİZ

'GÜNEY KIBRIS’I GÖRMEZDEN GELECEĞİZ'

Egemen Bağış, Kıbrıs Rum kesiminin bu yıl AB dönem başkanlığını üstlenecek olmasıyla ilgili, "Onları görmezden geleceğiz, muhatap almayacağız" dedi.

A+A-


AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kıbrıs Rum kesiminin bu yıl AB dönem başkanlığını üstlenecek olmasıyla ilgili, "Onları görmezden geleceğiz, muhatap almayacağız" dedi.

Bağış, İngiltere'nin başkenti Londra'da katıldığı konferanstaki konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Bağış, "Kıbrıs Rum kesiminin AB dönem başkanlığını Temmuz ayında üstlenecek olması Türkiye-AB ilişkilerini nasıl etkiler?" sorusu üzerine, şöyle konuştu:

"Onları görmezden geleceğiz, muhatap almayacağız. Temmuz ayına kadar birleşik bir Kıbrıs olmasını umuyoruz ve bu durumda çalışmaktan memnun oluruz. Ancak bu olmazsa, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve AB üyeleriyle ilişkilerimizi sürdüreceğiz ama dönem başkanlığıyla muhatap olacak bir durumda olmayacağız. Aday ülkeler, dönem başkanı ülkeyle sadece müzakere başlıklarının açılmasında veya konsey ortaklık toplantılarında muhatap oluyor."

Türkiye'nin, AB ile müzakere sürecinin başlaması konusunda tarih almak için 45 yıl beklediğini hatırlatan Bağış, "Türkiye-AB ilişkileri 1959 yılına uzanıyor, bu 52 yıl demek. Dolayısıyla, 6 ay bizim için uzun değil" diye konuştu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler