1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GÜNEY KIBRIS'A SU VERİLECEĞİ KONUSUNA BEN KARAR VEREMEM'
GÜNEY KIBRISA SU VERİLECEĞİ KONUSUNA BEN KARAR VEREMEM

'GÜNEY KIBRIS'A SU VERİLECEĞİ KONUSUNA BEN KARAR VEREMEM'

TC Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'den KKTC'ye su getirilmesi projesiyle ilgili olarak, "Güney Kıbrıs'a (su) verileceği konusuna ben karar veremem. Biz yatırımcı birimiz" dedi

A+A-

 

 

TC Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'den KKTC'ye su getirilmesi projesiyle ilgili olarak, ''Güney Kıbrıs'a (su) verileceği konusuna ben karar veremem. Biz yatırımcı birimiz'' dedi.

KIBRIS'A SU TAŞIMA PROJESİ

Eroğlu, Kıbrıs'a su taşıma projesinin 4 aşamada gerçekleştireceklerini vurguladı.

Eroğlu, birinci adım olan Anamur'daki Alaköprü Barajı'nın temelini 7 Mart 2011 tarihinde attıklarını anımsatarak, ikinci adımı ise Kıbrıs'taki Geçitköy Barajı'nın oluşturduğunu kaydetti.

Geçitköy Barajı'nın temelini 30 Mart'ta atacaklarını ve tören gününde bitiriliş tarihini duyuracaklarına dikkati çeken Eroğlu, ''Üçüncü büyük adım da deniz geçişidir. Bunun da ihalesi yapıldı. Şu anda değerlendirme yapılıyor. Birkaç ay içinde onun da temelini atacağız. Çok zor bir proje. Asrın projesi. Başbakanımızın konuyla ilgili '7 Mart 2014 saat 13.00'te bunu bitirin' diye talimat verdi. Biz de o konuyla ilgili gece gündüz çalışıyoruz'' dedi.

''Su, Güney Kıbrıs'a da verilecek mi?'' sorusunu da Eroğlu, şöyle yanıt verdi:

''Güney Kıbrıs'a verileceği konusuna ben karar veremem. Biz yatırımcı birimiz. Şuraya su götür, götürürüz. Nereye istenirse, dünyanın öbür ucuna da su götürecek gücümüz var bakanlık olarak. Biz, hükümetimizin talimatlarına, Başbakanımızın talimatlarına uygun hareket ediyoruz. Ver derse verecek gücümüz var tabii ki. Ama tabii ki Kuzey Kıbrıs'la anlaşması lazım. Hizaya girmesi lazım. Hizaya girmeden bir damla su veremeyiz. Bu benim şahsi kanaatim. Ama hükümetimiz ne emreder onu bilemem.''

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 614 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler