1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GÜNEY KIBRIS, BİR ANDA ÖN KOŞUL HALİNE GELDİ'
GÜNEY KIBRIS, BİR ANDA ÖN KOŞUL HALİNE GELDİ

'GÜNEY KIBRIS, BİR ANDA ÖN KOŞUL HALİNE GELDİ'

Bağış, İtalya'nın Milano kentinde Uluslararası Politikalar Çalışmaları Enstitüsü'nde (ISPI) düzenlenen bir konferansta Güney Kıbrıs ile ilişkilere de değindi.

A+A-

 

 

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İtalya'nın Milano kentinde Uluslararası Politikalar Çalışmaları Enstitüsü'nde (ISPI) düzenlenen bir konferansta Güney Kıbrıs ile Türkiye'nin ilişkilere de değindi.

“… Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni (GKRY) tanımamız bir anda ön koşul haline geldi'' diyen Egemen Bağış, 2004 yılındaki Annan Planı'na ilişkin referandumun KKTC tarafında büyük çoğunlukla kabul edildiğini, GKRY'de ise büyük çoğunlukla reddedildiğini hatırlattı. O dönem Avrupalı liderlerin ve Avrupa Konseyi'nin KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılmasını içeren bir kararı kabul ettiğini ancak bunu hayata geçirmediğine dikkati çeken Bağış, ''Hali hazırda, GKRY istediği gibi ticaret yaparken, refah içindeyken, KKTC ise bundan mahrum hem de hiç hak etmediği, Annan Planı'na destek verdiği halde'' dedi.Bağış, müzakere sürecinde Türkiye'nin 33 başlıktan 17'sini, siyasi nedenlerden bloke olması sebebiyle açamadığının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Enerji alanından örnek vermek gerekirse, Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 70'i Türkiye'nin güneyinde ve doğusunda. Bu enerji alanları Türkiye'ye komşu. Dolayısıyla Türkiye enerji arzının güvenliği açısından çok büyük öneme sahip. Bu enerji konusu da GKRY'nin tek taraflı tasarrufuyla bloke halde. Diğerleri bunu seyrediyor. Bunun anlaşılması zor. Türkiye, çifte standartla karşı karşıya. Dassu ile birlikte, yakın çalışma konusunda mutabık kaldık. Sağduyunun sorunları çözeceğine inanıyoruz.''
 

 

 

 

 

Bu haber toplam 667 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler