1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY DIŞİŞLERİ'NDEN TÜRKİYE'YE YANIT
GÜNEY DIŞİŞLERİNDEN TÜRKİYEYE YANIT

GÜNEY DIŞİŞLERİ'NDEN TÜRKİYE'YE YANIT

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı’ndan; Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na yanıt:“DOĞAL ZENGİNLİKLERİMİZDEN İSTİFADE EDECEĞİZ”

A+A-
 

 

 

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığı’ndan, TC Dışişleri Bakanlığı’nın; Kıbrıs Rum kesiminin “münhasır ekonomik bölgesi”nde uluslararası hidrokarbon arama ruhsat ihalesine çıkmasını protesto eden açıklamasına yanıt geldi.
Simerini gazetesi; “Doğalgazla İlgili Tehditler Sonuçsuz Kalıyor... Lefkoşa’nın Ankara’nın Tahriklerine Yönelik Güçlü Cevabı” başlıklarıyla manşete çektiği ve diğer gazetelerde de geniş yer alan haberde, Kıbrıs Rum hükümetinin, ileri sürülen Türk “tehditleri” ve Ankara’nın meydana getirmeye çalıştığı iddia edilen gerilim ortamına rağmen; doğalgazla ilgili planlamalarını hayata geçirme konusunda kararlı olduğunu yazdı.
Rum Dışişleri Bakanlığı’nın, TC Dışişleri Bakanlığı’nın hidrokarbon arama ihalesiyle ilgili açıklamasına dün “susturan bir yanıt verdiğini” savunan gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın, TC Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasını “Türkiye’nin kışkırtıcı ve tehditkâr tavrının yeniden ortaya çıkması olarak nitelediğini” ifade etti.
Gazeteye göre, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” doğal zenginliklerinden istifade etme konusunda hareket etmeye kararlı olduğunu vurguladı.

“KARARLIYIZ…”

Gazeteye göre Rum Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada kısaca şunları ifade etti:
“BM ve AB üye ülkesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti, uluslararası topluma mensup başka herhangi bir devlet gibi, toprağı ve deniz üzerinde; münhasır ekonomik bölgesi/kıta sahanlığı üzerindeki egemenlik hakları da dâhil olmak üzere, uluslararası hukuktan doğan bütün egemenlik haklarını kullanmaktadır.
Kıbrıs Cumhuriyeti, ayrım gözetilmeden, tüm halkının ekonomik kalkınması ve refahı için; özellikle hidrokarbon yatakları hususunda, doğal zenginliklerinden istifade etme konusunda hareket etmeye kararlıdır.”
Gazeteye göre Rum Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin tek yanlı olarak ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi/Kıta Sahanlığı” içerisindeki hidrokarbon yataklarının, Avrupa’nın artan enerji ihtiyaçlarına bağlı olarak; içerisinde bulunduğumuz dönemde önem kazanmakta olduklarını da savundu.
Habere göre açıklamada, “bu rezervlerden istifade edilmesi ve bu rezervlerin değerlendirilmesinin; özellikle AB’nin enerji güvenliğini önemli ölçüde güçlendirebileceğine” vurgu yapıldı.


 

 

 

 

Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler