1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY BASINININ İDDİASI
GÜNEY BASINININ İDDİASI

GÜNEY BASINININ İDDİASI

“ANKARA GÖRÜŞMELERİ KESİYOR” Ankara’nın; Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’nı devralacağı 1 Temmuz tarihinden sonra Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin devam etmesini istemediği iddia edildi. Fileleftheros gazetesi R

A+A-

 

 

 

“ANKARA GÖRÜŞMELERİ KESİYOR”

Ankara’nın; Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’nı devralacağı 1 Temmuz tarihinden sonra Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin devam etmesini istemediği iddia edildi.
Fileleftheros gazetesi “Ankara: Görüşmeler Köprüsünü Kesiyor- Davutoğlu’nun New York’taki Temaslarından Sonuç Çıkmadı” başlıklı haberinde, “Ankara’nın, 1 Temmuz’dan sonra görüşmelerin devam etmesini istemediği olgusunun, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, New York’ta yaptığı temaslarda ortaya çıktığını” savundu.
Gazete, aldığı bilgilere dayandırdığını iddia ettiği haberinde TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, BM Genel Sekreter Ban ile yaptığı görüşmede Kıbrıs sorununu çok az ele aldığını daha çok Suriye konusuna yoğunlaştığını belirtti.

İKNA ÇALIŞMALARI

TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun bu nedene bağlı olarak daha sonra Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile bir araya geldiğini yazan gazete, 40 dakika süren görüşmede, “Türk tarafının, ilk başta ifade ettiği Kıbrıs sorununa ilişkin sürecin, ister çok taraflı konferans isterse son bulmasıyla, 1 Temmuz’a kadar tamamlanması gerektiği görüşünden ötesini görüşmeyeceğinin” netlik kazandığını savundu.
Gazete, BM yetkililerinin bu görüşe karşı çıktığını ve BM’nin, güven yaratıcı önlemlere ilişkin görüşmelerin başlamasıyla birlikte Türkleri ikna etmek için çalışmaya devam edeceklerinin belirtildiğini de yazdı.
Gazete, Davutoğlu’nun, BM Genel Kurulu'nda düzenlenen ''Arabuluculukta Üye Ülkelerin Rolü'' konulu üst düzey gayri resmi toplantı çerçevesinde düzenlenen panelde yapmış olduğu konuşmaya atıfta bulunarak, Davutoğlu’nun burada Annan Planı ve referandum konularını gündeme getirdiğini, ayrıca Annan Planı’nın Kıbrıslı Rumlar tarafından reddedildiğini yinelediğini belirtti.
Gazete panel sırasında, Rum Yönetimi temsilcisi Stelyos Makriyiannis’in, Davutoğlu’na; “2004 sürecinin maalesef, planın referanduma sunulmasından önce taraflara üzerinde anlaşmaya varılan bir anlaşma fırsatı vermeyen bir arabuluculuk sürecine dönüştürüldüğü, bu nedenler sürecin başarılı sonucuna ilişkin konuşmanın gerçekten mümkün olmadığı” şeklinde yanıt verdiğini yazdı.

STEFANU’DAN, DAVUTOĞLU VE DOWNER’İN AÇIKLAMALARINA YANIT


Kırbıs (Rum) Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarını yorumlarken, “Türkiye’nin, geçmişi çarpıtarak, Kıbrıs sorunundaki olumsuz tutumunu örtbas etmeye çalıştığını” ileri sürdü.
Fileleftheros gazetesine göre Stefanu, 2004 yılında iki toplumun ayrı ayrı ve eş zamanlı olarak, karşılıklı anlaşmanın sonucu olmayan ancak hakemlik ürünü olan ve onaylanmaması durumunda “geçersiz ve hükümsüz”(null and void) olacak olan bir plan için karar vermeye çağrıldığını söyledi.
Stefanu, uluslararası toplumun, “Kıbrıs” halkının kendi kaderine ilişkin karar verme hakkını kabul ettiği gibi buna; saygı gösterdiğini belirterek, ancak Türkiye’nin bunu kabul etmediğini ve reddettiğini iddia etti.
Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü için çalışması gerektiğini ileri süren Stefanu, Türkiye’nin Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin üzerinde anlaşmaya varılan, hakemlik ve katı zaman takvimleri öngörmeyen sürece saygı duymasında fayda bulunduğunu da ileri sürdü.
BM Genel Sekreteri Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, New York’taki açıklamalarını da yorumlayan Stefanu, Downer’in; müzakerelerde sağlananların kaybedilmemesi gerektiği şeklindeki ifadesinin, taahhütlerini yerine getirmeyen görüş birliklerinden vazgeçen ve müzakere zeminini iptal etmeye çalışan Kıbrıs Türk tarafıyla ilgili olduğunu savundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler