1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GÜNEŞİ BALÇIKLA ÖRTEMEZSİNİZ'
GÜNEŞİ BALÇIKLA ÖRTEMEZSİNİZ

'GÜNEŞİ BALÇIKLA ÖRTEMEZSİNİZ'

Küçük, 19. UBP Olağan Kurultayı’nda “Genel Başkan adayı” olarak yaptığı konuşma, kurultayın aydınlık güzel günlerin, daha mutlu, daha refah yarınların teminatı olduğunu söyledi.

A+A-

 

 

UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, KKTC ekonomisinin son 3 yılda yüzde 10 büyüdüğünü, alınan ekonomik tedbirler sonucunda 2009 yılında 1.6 milyar TL olan bütçe gelirinin 2012 yılında 2 milyar TL’nin üstüne çıktığına işaret ederek, “Rakamlar ortadadır. Boş laflarla güneşin üzerini balçıkla örtemezsiniz” dedi.

İrsen Küçük, hazırlanan ve ülkede önemli ekonomik kazanımlar sağlayacak 2013-2015 Ekonomik Programı’nın yerli ve KKTC’nin damgasını taşıyan bir program olduğunu vurguladı. Küçük, “Bazı çevreler kafalarını kuma gömerek, hükümetimizin ekonomi alanındaki dünyanın gördüğü başarılarını görmezden gelmeye, gerçekleri çarpıtarak, programa karşı halkımızı tahrik etmeye çalışmaktadır” şeklinde devam etti.

Küçük, imzasının taklit edildiği sahte belge olayına da değinerek, şeffaflıkla ilgili yasaların en kısa sürede teker teker Meclis önüne geleceğini ifade ederek, “Şeffaflık, temizlik hepimize lazımdır” yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanının tarafsızlığının tartışılır hale gelmemesi gerektiğini kaydeden Küçük, kurultay konuşmasında üçüncü aday gibi konuşmakla eleştirdiği Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na “anayasal çerçevede davranma” çağrısında bulundu.

“PARŞAK GELECEĞİN HABERCİSİ”

Başbakan İrsen Küçük, 19. UBP Olağan Kurultayı’nda “Genel Başkan adayı” olarak yaptığı konuşma, kurultayın aydınlık güzel günlerin, daha mutlu, daha refah yarınların teminatı olduğunu söyledi. Küçük, UBP’nin 19. Olağan Kurultayı’nın dört gün sonra kutlanacak bayram sevinci içinde geçmesi dileğinde bulunarak kurultayın UBP’ye ve ülkeye hayırlı olması dileğinde bulundu.

İrsen Küçük, Kurultay sonuçlarının UBP’nin bundan sonraki zaferlerinin ve ülkenin parlak geleceğinin habercisi olacağını belirtti.

Küçük, iki yıl önce aynı salonda verdiği “Güçlü KKTC için yeminimizden, sözümüzden, kararlığımızdan dönmeyeceğiz. Genel seçimlerin yapılacağı 2014 yılına kadar kalkınmayı sağlayacak, gerekli reformları yaparak hedefe varacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Ben partime, partilime, teşkilatlarıma yani sizlere güveniyorum, yürekten inanıyorum” sözü hatırlattı.

Küçük, iki yıldır bu yolda emin adımlarla yüründüğüne dikkat çekerek “Bu doğru yolda, şahsıma, çalışma arkadaşlarıma duyduğunuz güvene, verdiğiniz desteğe teşekkürlerimi sunarım” dedi.

“HEDEF SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR EKONOMİK YAPI”

Başbakan İrsen Küçük, hedefin sürdürülebilir bir ekonomik yapının gereklerini yerine getirmek, ekonominin edilgen değil, etkin bir ekonomiye dönüştürmek, KKTC’nin her yönüyle istikrar adası olmasını sağlamak olduğunu belirterek, bunun, kurumsallaşmış, genç ve dinamik bir yönetim anlayışıyla, ülkeyi sevk ve idare edebilecek büyük UBP’ni yaratarak gerçekleştireceklerini söyledi.

Küçük, “Bu hedeften hiçbir güç bizi alıkoyamaz” diyerek devam ettiği konuşmasında “El ele, kol kola birlik ve beraberlik içinde bu yolu hep birlikte yürüyeceğiz sevgili kardeşlerim” ifadesini kullandı.

“KKTC halkı bugün değişim istemektedir. Ancak bazılarının sandığı gibi kaptanın değişmesini değil, çeşitli mazeretlerle bugüne kadar, ülkemizi atalete, çaresizliğe mahkum eden zihniyetin değişmesini istemektedir” diye konuşan Küçük, KKTC halkının sağlam bir ekonomi, modern halk olmanın nimetlerinden yararlanmak istediğini söyledi.

“HALK, RÜŞTÜNÜ İSPAT ETMİŞ BİR DEVLET İSTEMEKTEDİR”

Başbakan ve UBP Genel Başkan adayı İrsen Küçük, halkın, “Temiz siyaset, şeffaf yönetim, kendi ulusal çıkarlarını koruma yönünde daha fazla inisiyatif alan, rüştünü ispat etmiş bir devlet istemektedir” diyerek, sağlam bir ekonomiye sahip olmanın ise sağlam bir altyapı inşa etmek ve mali disiplin yönetimi gerektirdiğini belirtti.

“Güçlü bir alt yapıyla desteklenen sağlam bir ekonomi, izolasyonlardan kurtulmamız ve bir dünya toplumu olarak kabul edilmemizde elimizi güçlendirecektir” diyen Küçük, “Artık günü kurtarma adına geleceği feda etmeyi göze alan basit hesapların ülkemizi rehin almasını önlemek zorundayız. Bugün dünyanın gelişmiş, demokratik ülkelerinde ne varsa, KKTC’de de aynısını inşa etmemiz, kurmamız gerekmektedir. Bunun için tüm kaynaklarımızı harekete geçirmek, elimizi taşın altına koymak, bu hedeflere odaklanmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

“ANAVATANIMIZ BAŞARDIYSA AYNISINI BİZ NİYE YAPMAYALIM”

Küçük, Türkiye’nin son on yılda ekonomi, hukuk alanlarıyla uluslararası ilişkilerde sergilediği gelişmeyi, ilerlemeyi, kalkınmayı hayranlıkla izlediklerini ifade ederek şöyle dedi:

“Ben diyorum ki, artık Anavatanımızın gelişmesini, kalkınmasını, bir süper güç olmasını izlemekle, bundan kıvanç duymakla yetinmemeliyiz. Bunlar bize yetmez. Anavatanımız başardıysa aynısını biz niye yapmayalım? Üstelik önümüzde Anavatanımızın tecrübelerinden yararlanmak, bu yoldaki hedeflerimize ulaşmak için verdiği ve vereceği desteği arkamıza almak imkanı varken. Kaldı ki, Anavatanımız bizim de aynı başarıyı gösterebileceğimize, dünya ailesinde bir Türk devletinin daha yıldız gibi parlayacağına inanıyor. Anavatanımız kendisinin gerçekleştirdiği gelişmeyi, ilerlemeyi, bizim de gerçekleştirmemiz için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söylüyor ve bu desteği en güçlü şekilde veriyor.”

İrsen Küçük, kendisinden önceki hükümetler uyguladıkları ekonomik programların hazırlık aşamasına, belirli seviyelerde katkıda bulunduklarını ancak bugün hazırlanan ve ülkede önemli ekonomik kazanımlar sağlayacak 2013-2015 ekonomik programı yerli bir program olduğunu söyledi.

Türkiye yetkililerinin bu programa kendi tecrübeleri doğrultusunda öneriler getirdiklerini ancak programlın KKTC’nin damgasını taşıyan bir program olduğunu vurgulayan Küçük, “Gururla söylemeliyim ki artık ekonomik programın hazırlanmasındaki katkı oranları tersine çevrilmiştir.
KKTC damgasını taşıyan bir ekonomik program Anavatanımız tarafından da memnuniyetle karşılanmış, takdir toplamıştır” dedi.

“RAKAMLAR ORTADA… “

“Bazı çevreler kafalarını kuma gömerek, hükümetimizin ekonomi alanındaki dünyanın gördüğü başarılarını görmezden gelmeye, gerçekleri çarpıtarak, programa karşı halkımızı tahrik etmeye çalışmaktadır” diye konuşan Başbakan İrsen Küçük şöyle dedi:

“Değerli kardeşlerim rakamlar ortadadır. Boş laflarla güneşin üzerini balçıkla örtemezsiniz. Başbakanlık görevini üstelendiğim 2010 yılından bu yana, uyguladığımız ekonomik programla birlikte, elde ettiğimiz ekonomik sonuçları bir kaç başlık altında özetlemek istiyorum. Son yıllarda dünya ekonomisine, özellikle de Avrupa ve komşumuza baktığımızda, ekonomileri iyi giden ülkelerin sayısı çok azdır. Önemle belirtmeliyim ki, ekonomisi en az zarar gören ülkelerden biri KKTC’dir.”

Küçük, ekonomik program uygulamaya başladığımız dönemden itibaren, dünyada pek çok ülkenin ekonomisinde daralma yaşandığını, KKTC’nin ise 2010’dan 2012 yılına geldiğimizde yüzde 10’luk bir büyüme oranına ulaştığını söyledi.

Başbakan Küçük, alınan ekonomik tedbirler sonucunda 2009 yılında 1.6 milyar TL olan bütçe gelirimizi 2012 yılında 2 milyar TL’nin üstüne çıkardıklarını anlatarak, 2011 yılının son çeyreğinde başlayan kayıtlı işsiz sayısındaki azalma 2012 yılında da devam etiğini hatırlattı.

İrsen Küçük, toplam ihracatın 2011 yılı sonunda iki kata yakın artış göstererek 188 milyon TL olarak gerçekleştiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Geçen yıla göre Türkiye'den gelen turist sayısında yüzde yüze varan artış yaşadık. 2010'dan sonra üçüncü ülkelerden gelenlerin sayısına baktığımızda yüzde 60 artış yaşadık ve bu yükseliş devam ediyor. İnanıyorum ki 2013'te bunu daha da artıracağız. Bunun yanı sıra, üçüncü ülkelerden neredeyse her gün başka bir yatırımcının gelip de ülkemizde görüşmeler yaptığını televizyonlardan, gazetelerden takip ediyorsunuzdur.”

Küçük, hükümetin ekonomiyi sağlam temeller üzerine oturtmak yanında, Avrupa Birliği standartlarını KKTC’nin bütün vatandaşlarına yansıtma ve yaşatma doğrultusunda Avrupa Birliği standartlarında gerekli yasal düzenlemelerin geçmesi için de çaba gösterdiklerini söyledi.

İrsen Küçük, ülkenin ekonomik kalkınmasının, güçlü KKTC hayalilerinin nihai hedefinin Avrupa Birliği standartlarında bir yaşam kalitesi, Avrupa Birliği standartlarında bir hukuk sistemi, Avrupa Birliği standartlarında yaşayan KKTC halkı yaratmak olduğuna işaret etti.

Başbakan Küçük, “Bugüne kadar hep şeffaflık dedik” diyerek konuşmasını sürdürerek, “Ancak ne yazık ki, yakın geçmişte bu ülkenin Başbakanının imzasının taklit edildiğini, üstelik bu suça devletimizin en güvenilir kurumlarından birinin üst düzey yöneticilerinin isimlerinin karıştığını hatırlamamak mümkün değildir” dedi.

“BUNDAN BÖYLE HİÇBİR ŞEY SAKLI KALMAYACAK…”

“Yine aynı kurumda sınavlarda, terfilerde, atamalarda suiistimaller yaşandığını unutmadık. Ben tüm kamuoyumuzun gündeminde olan bu talihsiz gelişmelerle ilgili olarak ‘soruşturmanın ucu nereye giderse gitsin sonuna kadar takipçisiyiz’ derken, bu ülkenin Başbakanı olarak şeffaflığın çağdaş bir devletin ön şartı olduğu bilinci içinde konuştum” diyen Küçük, “Bundan böyle bu ülkede hiçbir şey saklı kalmayacak, üstü örtülmeyecek, her şeyin hesabı verilecek. Hiç bir makam, hiçbir merci şeffaflıktan muaf olamayacak” ifadesini kullandı.

Küçük, şeffaflıkla ilgili yasaların en kısa sürede teker teker Meclis önüne geleceğini ifade ederek, “Tüm siyasi partilerin tüm milletvekili arkadaşlarımın bu yasalara katkı koymaktan geri durmayacaklarına yürekten inanıyorum. Şeffaflık, temizlik hepimize lazımdır” dedi.

Başbakan İrsen Küçük, bir devletin saygınlığına en fazla özen gösterilmesi gereken kurum Cumhurbaşkanlığı olduğunu, Cumhurbaşkanı’nın Anayasa’da tanımlandığı gibi tüm ülkenin, tüm ulusumuzun Cumhurbaşkanı olduğunu ifade ederek, “Bu makamın gerektirdiği tarafsızlık tartışmalı hale gelirse Cumhurbaşkanlığı kurumu itibar kaybına uğrar. Cumhurbaşkanı siyasi parti üyesi biri gibi değil, tüm ulusu temsil ettiği bilinci içinde olmalı, diye düşünüyorum” dedi.

EROĞLU’NA “ANAYASAL ÇERÇEVEDE DAVRAN ÇAĞRISI

Küçük, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanının tarafsızlığının tartışılır hale gelmesi, Cumhurbaşkanlığı kurumunun itibar kaybına uğraması, Cumhurbaşkanı müzakerelerde, Birleşmiş Milletler nezdindeki görüşmelerde ulusumuzun çıkarlarını masada savunurken gücümüzü zayıflatır, haklı tezlerimizin arkasında durmamızı zora sokar.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kurultay konuşmasında, üçüncü aday gibi konuştuğunu söyleyerek, eleştiren Başbakan ve UBP Genel Başkan adayı İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu anayasal çerçevede davranmaya davet etti.

Küçük, bazılarının UBP’nin küçülüyor kehanetinde bulunduğuna dikkat çekerek, “Oysa biz UBP’yi birkaç milletvekili farkla iktidar olmak yerine, Meclis’te çok daha güçlü şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz. Bunun içindir ki, ülkenin mutlak gereksinim duyduğu yasal değişiklikleri yapabilecek çoğunluğa erişebilmek amacıyla Büyük UBP projesine start verdik. İnanıyoruz ki, KKTC’nin geleceği ancak Büyük UBP ile mümkündür” dedi.

“BÜYÜK UBP PROJESİ”

İrsen Küçük, büyük UBP projesinin, ekonomiden anayasaya, eğitimden kamu, sağlık ve sosyal güvenlik sistemimize kadar her alanda gerçekleştirilecek köklü reformlarla tüm KKTC halkının kaderini değiştirme çabamızın başarıya ulaşmasının garantisi olduğunu anlatarak şöyle devam etti.

“Kurultay süresince, düne kadar, partimizin tüzüğü çerçevesinde yapılan etkinlikler, çalışmalar, ziyaretler sırasında yaptığım konuşmalarda Başkanlığa aday arkadaşım hakkında en küçük bir ithamda, saldırıda bulunmadım. Bulunmamaya özen gösterdim. Hep söyledim, yine söylüyorum.

Benim için esas olan partim ve onun birlik ve bütünlüğüdür. Önce UBP’nin büyüklüğüdür. Çünkü Büyük UBP, Güçlü KKTC’dir. Dostlarımız endişelenmesin, rakiplerimiz heveslenmesin. Gününün sonunda UBPmiz, halkımız, ülkemiz kazanacaktır. Çünkü UBP sevgidir, saygıdır, birliktir.”

“SESİZ KALAMADIM..”

İrsen Küçük, Kurultay sürecinde hak etmediğim söylemleri, davranışları hep hoşgörüyle karşıladığını, üzüldüğünü ama kırılmadım kimseye küsmediğini yanlışlıkla incittiği birileri var ise onlardan da özür diledi.

Küçük, bu konuşmasında da karşısındaki adaya seslenmeyi hiç düşünmediğini ancak, Ahmet Kaşif’in 16 Ekim günü yaptığı, ve ertesi gün de tekrarladığı talihsiz açıklaması karşısında suskun kalmayacağını söyledi.

İrsen Küçük, “UBP Genel Başkanı ve Başbakan olarak hayretle, üzüntüyle izledim. Hele o haksız suçlamalarının malum bazı parti ve sendika başkanlarının yıllardır tekrarladığı görüşlerle, söylemlerle örtüşmesi karşısında tüm UBP tabanımla birlikte dondum, kaldım. KKTC ve Kıbrıs Türk halkı için hep güzel şeyler düşleyen, projeye dönüştüren ve hayata geçiren Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine ‘Niye UBP adayları arasında ayrım yapıyorsunuz?’ diye sorulmasından ben şahsım ve partim adına utanç duydum” şeklinde devam etti.

Küçük, kendisini asıl şok eden ifadelerin “Bizim için hep güzel şeyler düşünen anavatanımızın KKTC için gizli bir takım planları ya da hedefleri mi olduğunu” sorgulayan cümleler omluğuna işaret etti.

Küçük, ‘Gözbebeğimiz’ diye tanımladığı Türkiye Cumhuriyeti devletini temsil eden, “Lefkoşa Büyükelçiliğini kurultayımıza müdahale etmekle suçlayan zihniyeti” kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Konuşmasına “Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Bakanlarının ülkemizi ziyaretinden ve hükümetimize verdiği destekten rahatsızlık duyanlar var” diye sürdüren Küçük, şöyle devam etti:

“Oysa Anavatanımızın bu değerli bakanları iki yıldır KKTC’yi ziyaretlerinde hükümetimizin icraatlarına ilişkin olumlu görüşlerini ve desteklerini aynı ifadelerle belirtmekte, bizlere moral vermektedirler. Aday arkadaşım son iki aya kadar kabinemde bakanlık görevinde bulunmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin değerli bakanlarının hükümetimizin icraatlarını takdir eden ve destekleyen söylemlerine, bugünkü yakışıksız tepkiyi göstermemiş, hatta memnuniyetini belirtmiştir.”

Küçük, KKTC’nin daha güzel günlere ulaşması, Kıbrıs Türk halkının refah ve mutluluğunun arttırılmasından başka kaygısı olmayan Türkiye yetkililerini Kıbrıs Türk halkının hedefi haline getirilerek yarış yapılmak istenmesini eleştirerek, “Böyle yarış olmaz olsun, böyle kurultay olmaz olsun, değerli arkadaşlar” ifadesini kullandı.

“Size söz veriyorum, sizlere çok büyük çok güçlü çağdaş bir UBP devredeceğim” diye konuşmasını sürdüren Başbakan İrsen Küçük, “Bugünden çok daha refah, daha mutlu, daha güzel günler yaşayacak yarınlarına umutla bakılan bir KKTC sunmak için çok, ama çok çalışacağım. Yaratılacak bu büyük eser hepimizindir. Çocuklarımıza bırakabileceğimiz en değerli miras olacaktır. Bugün partimize, Kıbrıs Türkünün geleceğine yön verecek kararınızla siyasi tarihimize çok önemli not düşeceksiniz” diye konuştu.

Küçük, konuşmasına “Bu kararın kahramanları olarak sizleri yürekten kutluyor ve selamlıyorum” diye sürdürerek, desteğe teşekkür etti.

Başbakan ve UBP Genel Başkan adayı İrsen Küçük, “sevginin, saygının, muhabbetin en dorukta yaşandığı Mübarek Bayramımızı dört gün sonra idrak edileceğini” belirterek, konuşmasını, “Bu andan sonra Bayramlarımıza has duygularla, tüm partilileri, tüm halkımın Anavatanımızdaki kardeşlerimin, tüm Müslüman alemini sevgiyle kucaklıyor, Kurban Bayramınızı ve Anavatanımızın Cumhuriyet Bayramını bugünden kutluyorum. Hepinizi en kalbi duygularımla, Bayram muhabbeti ile kucaklıyorum” sözleriyle tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 567 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler