1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNERMAN VE ÇETİNSPOR
GÜNERMAN VE ÇETİNSPOR

GÜNERMAN VE ÇETİNSPOR

51 yıldır Kıbrıs Türk Futbolu’na hizmet eden Eşref Günerman, 1961 yılından bu yana kadar kendisinin kurduğu ve yaşam şekli olan Çetinspor’u anlatıyor

A+A-

 

 

51 yıldır Kıbrıs Türk Futbolu’na hizmet eden Eşref Günerman, 1961 yılından bu yana kadar kendisinin kurduğu ve yaşam şekli olan Çetinspor’u anlatıyor. Son olarak KTSYD tarafından Ahmed Sami Topcan Üstün Hizmet Ödülü verilen Günerman, bu ödülün kendisini çok duygulandırdığını belirtiyor

 

Necmi Belge

 

1961 yılında Haydarpaşa mahallesinde futbola aşık Eşref Günerman tarafından kurulan ve tam 51 yıldır adeta bir futbolcu fabrikası olarak çalışan Çetinspor, yarım asırlık yaşamına dolu dizgin devam ediyor.

İşte, bu tarihi kulübün ilk ve tek başkanı Eşref Günerman ile 2009 yılında tekrar faaliyete geçirdiği Çetinspor Kulübü’nü konuştuk.

 

ÇETİNSPOR 1961’DE KURULUYOR

Başkan Günerman ve eski futbolcularından eski hakem Alper Aligüllü ile birlikte eskiden İzzetin Yeri olarak bilinen Çetinspor Lokalinde konuşmaya başlıyoruz.  Günerman söze başlarken, 1961 yılında Çetinspor’u Lefkoşa’nın bugün Selimiye Camii ile eski Haydarpaşa Lisesi ve eski Bayraktar Ortaokulu’nun (Bugün Turizm ve Tanıtma Bakanlığı) bulunduğu bölgede kurduğunu söyledi.

Günerman, Kulübü kurarken amacının Kıbrıs Türk Futboluna hizmet, gençleri kötü alışkanlıklardan korumak ve en önemlisi FEDERE KULÜPLERE futbolcu yetiştirmek olduğunu dile getirirken, sonradan Kıbrıs Türk toplumunda gerek futbolcu, gerekse iş adamı, poltikacı ve avukat olarak yer alacak olan önemli kişiler yetiştirdiklerinin altını çizdi.

 

21 ARALIK 1963-20 TEMMUZ 1974 ARASI ÇETİNSPOR

Günerman, takımın antreman ve maçlarını,  bugün Yusuf Kaptan Stadı olarak anılan yeni sahada yaptıklarını anımsattı. Çetinspor’da yetişen ve toplumsal mücadele yılları olan 21 Aralık 1963 ile 20 Temmuz 1974 arasında bugün önemli yerlere gelmiş olan kişlerin de şunlar olduğunu belirtti: Mustafa Yekta (CTP-BG Lefkoşa Milletvekili KKTC Meclisi Başkan Vekili) Hasan Hasipoğlu  (Avukat eski UBP Milletvekili), Mustafa-Salih Celil kardeşler, Abdi Arap (TOL futbolcusu - Merhum), Mehmet Yusuf, Şener Bozok, Halil Kaymaklılı, Ali Tanoğlu, Kaleci Atilla Topaloğlu (Merhum), Kaleci Ali Gurbet, Kaleci Arap Mustafa (Merhum), Vedat-Arif Madencioğlu, Küçük Hüseyin, Sabahettin ve adlarını anımsayamayacağı değerli kişilerin hep Çetinspor’da yetiştiğini anlatıyor Eşref Günerman.

 

YEŞİLADA-SÖNMEZSPOR MACERASI

Eşref Günerman ile Çetinspor hakkında tarih yolculuğumuza devam ederken, 20 Temmuz 1974 Harekatı’ndan bir yıl sonra 1975 yılında yeniden faaliyete geçen Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun toparlanma dönemindeki Çetinspor’un konumu ile ilgili olarak Günerman şunları anlatıyor;

Futbol Federasyonu’nun bu toparlanma günlerinde KTFF Başkanı  merhum Ahmet Sami Topcan o günlerde TMT’nin direktifi nedeniyle Tahtakle bölgesinde faaliyet gösteren Yeşilada kulübü yetkililerine verilmek üzere Günerman’ın aracılığıyle bir mektup gönderiyor.

Ne var ki, açılmaması gerken bu mektubu merak saikiyle açan Günerman, Futbol Federasyonu’nun Yeşilada’yı yeniden liglere davet eden mektubunu gördüğünü ve katılım ücreti olarak da beş Kıbrıs Lirası istendiğini öğreniyor.

Bunun üzerine, bu beş lirayı  merhum Özgül Yumurtacıoğlu ile yatırıp, Yeşilada adına liglere katılmayı düşünen Günerman’a, yine eski bir TMT’ye bağlı kulüp olan Sönmezspor’dan liglere Yeşilada-Sönmezspor adıyla katılma önerisi geliyor. Günerman, bu öneriye sıcak bakan Yeşilada yetkililerinin bu birleşmeyi sağlayarak, liglere Yeşilada-Sönmezspor ismiyle katılmaya başlandığını söyledi.

Bunun üzerine, kendisinin Özgül Yumurtacıoğlu ile birlikte geri çekildiklerini anımsatan Günerman, liglere bir süre Yeşilada-Sönmezspor ismiyle katılan Yeşilada’nın daha sonra Ortaköy ile birleşmesine rağmen küme düşmekten kurtulamadığını ve Yeşilada’nın kırmızı-yeşil renklerinin bugünkü Ortaköy’de devam ettiğini belirtti.

 

20 TEMMUZ 1974 SONRASI ÇETİNSPOR

Yeşilada-Ortaköy macerasından sonra, Çetinspor’u 1978’den itbaren faaliyete geçiren Eşref Günerman, bu dönemde yine daha sonra Kıbrıs Türk futboluna damgasını vuracak futbolcuları yetiştirmeye devam ediyor.

Bu dönemde, Günerman’ın yetiştirdiği ve Kıbrıs Türk futboluna damgasını vuran bazı futbolcular şunlardı. Ozan, Ertan Nazım, Selim Günerman, Özer-Niyazi kardeşler ve Ergün Redif.

 

KAPANIŞ VE YENİDEN AÇILIŞI

Günerman, en kötü dönemlerinin 1980’li yıllar olduğunu ifade ederken, tüm faaliyetlerine ara verdiğini ve o dönemlerde Vakıflar Sineması ile yanındaki işyerini çalıştırmaya devam ettiğini anımsattı.

Bu dönemin, kendisi için çok üzüntülü bir dönem olduğunu dile getiren Günerman,  içindeki futbol aşkının devam ettiğini ve Çetinspor’u lokalsiz de olsa faaliyete geçirdiğini ve özellikle, Lefkoşa’nın surlariçi bölgesinden yetişen çocukları Yusuf Kaptan Stadı’nda çalıştırmaya başladığını  nakletti.

 

ADAL, TC KÖKENLİ GENÇ FUTBOLCULARA KARŞI ÇIKIYOR

Günerman ile konuşurken şu anekdotu da anlatmaktan geri durmuyor; Eski Futbol Federasyonu Başkanı Ömer Adal o dönemlerde yayınladığı bir genelge ile TC kökenlilerin yabancı uyruklu oldukları gerekçesiyle Kuzey Kıbrıs’ta oynayamayacaklarını açıklamıştı.

Ne var ki, Çetinspor’un o günlerdeki altyapısından yetişen futbolcuların yüzde doksanı TC kökenli bu çocuklardı. Bunun üzerine zor durumda kalan Günerman, konuyu TC Büyükelçiliğine taşır. TC Büyükelçiliği de Futbol Federasyonu’na konuyu yeniden düşünmesini söyler. Daha sonra, TC kökenli çocuklara izin çıkmıştır ama Günerman da takımı dağıtmıştır ve yeniden toparlanması bir süre alır.  

 

2009’DA YENİ LOKAL

Günerman devamla, içerisindeki Çetinspor aşkının hiç ölmediğini ve 2009 yılında Çetinspor’u yeniden bir lokale kavuşturmayı düşündüğünü söyledi.

Bu amaçla, devletten bugün “İzzet’in Yeri” olarak bilinen binayı istediğini ve Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş, eski Spor Dairesi Müdürü Metin Özerem ve Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti Başkanı Ekrem Toklu’nun da katkılarıyle açtığını dile getiren Günerman, bugün en büyük amacının altyapıdan yetiştirdiği gençler için bir antreman sahası olduğunu vurguladı.

 

AHMET SAMİ TOPCAN ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ

Günerman, tam 51 yıldır Kıbrıs Türk futboluna hizmet ettiğini dile getirirken, bu bağlamda kendisini en çok duygulandıran olayın KTSYD’nin 2012 yılında genelde spora, özelde futbola hizmet edenlere verilen en büyük ödül olan “Ahmet Sami Topcan Üstün Hizmet Ödülü’nün” verilmesi olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 542 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler