1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDÜZ BAKIM EVİ VE ERMENİ KİLİSESİ GEZİLDİ
GÜNDÜZ BAKIM EVİ VE ERMENİ KİLİSESİ GEZİLDİ

GÜNDÜZ BAKIM EVİ VE ERMENİ KİLİSESİ GEZİLDİ

Ara bölgede düzenlenen rutin ortak toplantılara katılan Kıbrıs Türk ve Rum siyasi partilerin temsilcileri bugün ziyaretler gerçekleştirdi

A+A-

 

 

Slovakya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçiliği tarafından ara bölgede düzenlenen rutin ortak toplantılara katılan bazı Kıbrıs Türk ve Rum siyasi partilerin temsilcileri, bugün, Lefkoşa’da Baf Kapısı’ndaki “Gündüz Bakım Evi” (Day Care Centre) ile Lefkoşa Surlariçi’ndeki Ermeni Kilisesi ve Manastırı'nı ziyaret etti.

 

Slovakya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçiliği ile BM Kalkınma Programı - İşbirliği ve Güven İçin Hareket (UNDP - ACT) tarafından ortak organize edilen ziyaretlere, Slovakya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Anna Turenicova, KKTC’den Toplumcu Demokrasi Partisi Dışilişkiler Sorumlusu Sami Dayıoğlu, Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri İzzet İzcan, Yeni Kıbrıs Partisi Dış İlişkiler Sorumlusu Murat Kanatlı, Güney Kıbrıs’tan ise AKEL temsilcisi Demetra Konstantınou, DİKO’dan Sipros Stafou, EDEK temsilcisi Andreas Panayides, Epalksi temsilcisi Nikos Smirnios katıldı.

 

Bu arada Surlariçi’ndeki Ermeni Kilisesi ve Manastırı'nı ziyarete, CTP - BG Temsilcisi Hüseyin Gürşan ile Güney Kıbrıs Yeşiller Partisi temsilcisi Panicos Neocleous, Ermeni Temsilcisi Vartkes Mandessian ve Ermeni Papazı Varoujan Hergelian da katıldı.

 

Heyete, UNDP - ACT Program Müdürü Christopher Louise, UNDP - ACT Proje Sorumlusu Pelin Meneoğlu ile UNDP - ACT görevlileri de eşlik ederek, projeler hakkında bilgi verdiler.

 

Siyasi parti temsilcileri, Ledra Palace’ta buluşarak minibüsle ilk olarak Gündüz Bakım Evi’ni ziyaret etti, daha sonra yine minibüs ile KKTC’ye geçerek Ermeni Kilisesi’nde inceleme yaptılar.

 

GÜNDÜZ BAKIM EVİ

 

Heyetin Güney Lefkoşa’daki Gündüz Bakım Evi’ni ziyaret sırasında UNDP - ACT Program Müdürü Christopher Louise ve Gündüz Bakım Evi Sorumlusu Petros Markou birer konuşma yaparak proje ve bakım evi hakkında bilgi verdiler. Heyet daha sonra bakım evini gezdi.

 

Yaşları 20’nin üzerinde olan fiziksel ve zihinsel engelli 4’ü Kıbrıslı Türk 12 kişiye eğitim, fiziksel ve psikolojik tedavi hizmetleri verilen bakım evi, ailelere de psikolojik hizmet veriyor.

 

Kıbrıslı bir Türk’ün malı olan sözkonusu bina, 2007 - 2009 yılları arasında UNDP - ACT tarafından restore edilerek 2009’da Gündüz Bakım Evi olarak faaliyete geçti.

 

Ziyaret sırasında, Slovakya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Anna Turenicova da bakımevine 2 adet kahve makinesi hediye etti.

 

ERMENİ KİLİSESİ

 

Heyet daha sonra bir yuva, iki ilkokul ve kiliseden oluşan Lefkoşa Surlariçi’ndeki Ermeni Kilisesi’ni ziyaret etti ve restorasyon çalışmalarını inceledi.

 

UNDP - ACT tarafından kilise alanı içerisindeki binalar restore edilirken, aynı alan içindeki manastır için ise sadece bina sağlamlaştırması yapılıyor.

 

UNDP - ACT Program Müdürü Christopher Louise ve UNDP - ACT Proje Sorumlusu Pelin Meneoğlu’nun verdiği bilgilere göre, 2.6 milyon Euro’luk proje 2009 yılında çıkılan ihaleyi kazanan Emek İnşaat tarafından yürütülüyor. Projeye göre, restorasyon Ocak 2012’de tamamlanacak.

 

Tarihi ve sembolik bir yer olması nedeniyle yoğun araştırmalar yapılarak orijinal hali ortaya çıkarılan kilise, tamamen Kıbrıs’taki mermer, taş gibi materyaller kullanılarak yapılıyor.

 

Ermeni Kilisesi’ni ziyaret sırasında konuşan Ermeni Temsilcisi Vartkes Mandessian, kilisenin Ermeni toplumu için önemine dikkat çekerek, UNDP - ACT’a ve ziyaret için Slovakya Büyükelçiliği’ne teşekkür etti.

 

Mandessian, heyete kilisenin tarihini anlatan birer de bildiri dağıttı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1057 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler