1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Maliye Bakanı Ersin Tatar, 13. maaşın kazanılmış bir hak olduğunu, ödenmesinde bir sıkıntı bulunmadığını ancak maaşlara bu yıl içinde Hayat Pahalılığı (HP) dışında artış verilmeyeceğini açıkladı. Tatar, kamuda çalışan herkesin eşit maaş alması yönünde bir

A+A-

 

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, 13. maaşın kazanılmış bir hak olduğunu, ödenmesinde bir sıkıntı bulunmadığını ancak maaşlara bu yıl içinde Hayat Pahalılığı (HP) dışında artış verilmeyeceğini açıkladı. Tatar, kamuda çalışan herkesin eşit maaş alması yönünde bir çalışması olduğunu ve Hükümet’in diğer yetkililerinin de buna sıcak baktığını söyledi.

Tatar, Büyükelçi Halil İbrahim Akça’nın açıklamalarına katıldığını da ifade etti.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Bayrak Haber’de yayınlanan Akşama Doğru Programında ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

Tatar, kamuda yetkili sendikalarla başlatılan protokol görüşmelerinde, sendikaların taleplerinin daha önceden de belli olduğunu, taleplerin diyalogla değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“İMKÂNLARIN ANLAŞILMASI İÇİN TOPLANTILARA BAŞLADIK”

Ülkenin ekonomik durumunun belli olduğunu, imkânların ne olduğunun anlaşılması için de bu toplantıları başlattıklarını kaydeden Tatar, konunun sadece mali olmadığını, diğer konuların da gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Tatar, Hükümet’le görüştükten sonra sendikalara cevap verebileceğini, Çalışma Bakanı’nın da bundan sonraki toplantıya katılmasıyla birlikte, çalışma hayatını ilgilendiren konuların da değerlendirilebileceğini anlattı.

Ersin Tatar, alınan ekonomik önlemlerin anlatılmasında sıkıntı yaşandığını, taleplere anlayışla yaklaştıklarını ancak bölge ve dünyada yaşanan gelişmelerin, ülkemize etkisine de bakılması gerektiğini kaydetti.

“SÜREKLİ BORÇLANAMAYIZ... İHTİYATLI DAVRANMALIYIZ”

Yaptıkları çalışmalarla yerel gelirlerin arttığını, bunun önemli olduğunu belirten Tatar, “Biz bütçeyi yürütebilmek için sürekli olarak borçlanamayız. Bu bütün sistemi sıkıntıya sokar. Çok ihtiyatlı davranmalıyız. Popülizm yaparsak gelecek kuşaklara çok büyük bir enkaz bırakırız. Ciddi ve dik durmamız lazım” dedi.

Önlemleri zamanında almanın önemine değinen Tatar, aksi halde Yunanistan gibi olunabileceği uyarısında bulundu.

Tatar, ülkede önemli bir mevduat birikimi olduğunu, bankaların fazla parayı piyasaya aktarabileceği sistemi oluşturmaya çalıştıklarını anlattı.

“AKÇA’NIN TESBİTLERİNE KATILIYORUM”

2013-2015 ekonomik programda reel sektöre daha fazla kaynak aktararak bu sektörün önünü açmaya çalıştıklarını kaydeden Tatar, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın açıklamalarını önemli ve doğru bulduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın tespitlerine katıldığını ifade ederek, Büyükelçi Akça’nın, maliye üzerinde büyük yükler olduğunu söylediğini, bunları zaman içerisinde düzeltmek gerektiğini belirtti.

“13. MAAŞ VERİLMEMESİ GÖRÜŞÜ YOK”

13’üncü maaşın kaldırılması konusunda görüş ortaya koymadıklarını, bunun bir hak olduğunu belirten Tatar, “UBP olarak verilen bu hak, haktır. 13. maaşların verilmemesi konusunda görüş ortaya koymadık” dedi.

13’üncü maaşları her yıl, bir sonraki yıldan aldıkları avansla ödediklerini kaydeden Tatar, bu yıl 13. maaşların ödenmesinde bir sorun olmadığını söyledi.

Tatar, ülkenin refahının artması için daha fazla çalışmak, üretmek ve bunları pazarlamak gerektiğine işaret etti.

“SADECE DÜRÜST’E YENİ ARAÇ ALINDI”

Tatar, makam araçları konusunda ise, bakanlara verilen araçların gümrükte kalan araçlar olduğunu, sadece Bakan Dürüst’e yeni araç alındığını kaydetti.

HERKESE EŞİT MAAŞ

En fazla fedakârlığı fazla maaş alanların yaptığını söyleyen Tatar, kendisinin herkesin eşit maaş alması konusunda Hükümet’e bir öneri götürdüğünü, bu önerisinin Hükümet tarafından da sıcak karşılandığını belirtti.

Ülkede bir sistem ve düzen olduğunu ve bunu yaşatıp ayakta tutmak için herkese görev düştüğünü kaydeden Maliye Bakanı Tatar, “ithalata dayalı bir ülkeyiz. Tükettiklerimizi yurt dışından getiriyoruz ve bunlar pahalı oldukça refah düşer. Bu yüzden daha fazla üretip satmamız gerekir ki daha rahat olabilelim” diye konuştu.

Ersin Tatar, 13 bin devlet 30 bin sigorta emeklisi ve 18 bin olan kamu maaşlarının maliyeye büyük yük olduğunu kaydederek, vergilerin ödenmemesini kayıp olarak değerlendirdi.

Maliye Bakanı Tatar, 3 milyar TL’lik bütçenin 2 milyarını yerel gelirlerden karşıladıklarını, Kıbrıs Türkü’nün Türkiye’nin sürekli desteklemesi nedeniyle şanslı olduğunu belirtti.

“HP NEYSE ARTIŞ O”

Ersin Tatar, maaş artışı olup olmayacağı yönündeki soruyu, “ Şu anda, 2012 yılı son ayında açıklanacak HP neyse artış olarak onu vereceğiz” diye yanıtladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1482 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler