1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEME IŞIK TUTTU
GÜNDEME IŞIK TUTTU

GÜNDEME IŞIK TUTTU

CTP Gençlik Örgütü’nden gündeme ışık tutan panel… “Yeni dengeler” konuşuldu CTP Gençlik Örgütü’nün düzenlediği “Ortadoğu’da Arap Baharı ve Doğu Akdeniz’deki Yeni Dengeler” konulu panel, Yakın Doğu Ün

A+A-

 

CTP Gençlik Örgütü’nden gündeme ışık tutan panel…

 

“Yeni dengeler” konuşuldu

 

CTP Gençlik Örgütü’nün düzenlediği “Ortadoğu’da Arap Baharı ve Doğu Akdeniz’deki Yeni Dengeler” konulu panel, Yakın Doğu Üniversitesi Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi.

Seçkin konuşmacıların katıldığı, saat 15:00’te başlayan ve yoğun ilgi gören panelin açılış konuşmasını CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu yaptı.

 

SEÇKİN KONUŞMACILAR…

NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu, Gazeteci Işın Eliçin, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Yiannakis Kasulides, Al Qudes Politika Merkezi Başkanı Oraıb Rantawı ve Akademisyen, Gazeteci Dr. İsmail Kemal’in konuşmacı olarak katıldığı panelin Moderatörlüğünü ise, Uluslar arası Kıbrıs Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nur Köprülü üstlendi.

 

YOĞUN KATILIM…

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun yanı sıra milletvekilleri, gençler ve çok sayıda dinleyicinin katıldığı panelde, Arap öğrencilerin çokluğu da dikkat çekti.

 

YORGANCIOĞLU: “IŞIK TUTACAK…”

CTP Gençlik Örgütü Başkanı Haşim Kiracıoğlu’nun açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet ettiği CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıooğlu, panele katılanlara böylesi önemli bir konuya gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür etti.

Orta Doğu’da yaşananlara kayıtsız kalmanın mümkün olamayacağına işaret eden Yorgancıoğlu, yaşananların yaşanan süreçte bir ‘rehber’ niteliğinde olduğunu da kaydetti.

Orta Doğu’da yaşananların nereden kaynaklandığı ve bölge halkına neler getirdiğinin yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ı da nasıl etkileyeceğinin büyük önem taşıdığını belirten Yorgancıoğlu, panelin bu anlamda ‘ışık’ tutacağını ifade etti.

Kuzey Kıbrıs’ta da önümüzdeki günlerde benzer konuların gündem olacağına işaret eden Yorgancıoğlu, Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arama çalışmalarının sorunlar yaratacağını kaydetti.

Yorgancıoğlu, paneldeki tartışmaların, kendi ülkemiz sorunları adına çözüm projeleri üretmede ‘rehber’ olacağı görüşünü de belirtti.

 

RANTAWİ: “ULUSLAR ARASI HUKUK DEVREYE GİRERSE, KIBRIS SORUNU DA ÇÖZÜLÜR”

Panelin ilk konuşmacısı Al Qudes Politika Merkezi Başkanı Obraib Rantawi, son yirmi yılda yaşananlar düşünüldüğünde Filistin’le ilgili konuşmaya zamanın yetmeyeceğini ifade etti.

İsrail – Arap ilişkileri ve bölgede olanlar değerlendirildiğinde yaşananların geleceğe bir ışık olabileceğini belirten Rantawi, son on yılda barış adına pek bir aşama kaydedilmediği görüşünü aktardı. “Kendi etrafımızda dönüyoruz, gelişme yok” diyen Rantawi, yeni bir döneme girildiğini ve Türkiye’nin bu dönemde önemli bir rolü olduğunu kaydetti. “Değişim ve gelişmeler olacak” diyen Rantawi, uluslar arası hukuk devreye girdiği takdirde, Kıbrıs Sorunu’nun da çözülebileceği görüşünü belirtti.

 

 ÇUBUKÇU: “TALEP ETMEYİ, PROTESTOYU HATIRLATTI…”

Konuşmasının başında CTP ve Gençlik Örgütü’ne teşekkür eden NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu, Orta Doğu’da yaşananları ‘Sokak, çadır, onur’ mücadelesi olarak özetledi. Sokaktaki ve çadırdaki direnme ile onur mücadelesinin bizlere talep etme, protesto ve isyanı hatırlattığını belirten Çubukçu, bir takım değişikliklerin sadece parlamentolarda olmayacağını gösterdiğini de kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1306 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler