1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Gündemdekiler…
Gündemdekiler…

Gündemdekiler…

Zirve Bugün Cenevre’de zirve var. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofias BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la görüşecekler. Eroğlu, Cenevre öncesi, Ankara’dan geçti, TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Baş

A+A-

Zirve

Bugün Cenevre’de zirve var. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofias BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la görüşecekler. Eroğlu, Cenevre öncesi, Ankara’dan geçti, TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Bu görüşmelerin doğal olduğunu söylemeliyim. Önceden de böyle yapılıyordu, şimdi de böyle yapılması olağan. Eroğlu’nun bu görüşmeler sonrasında “Cenevre’ye Anavatan Türkiye ile ortaya koyduğumuz politikaların uyumlu olduğunu görerek gidiyoruz. Bu memnuniyet verici.” şeklindeki açıklamasını okurken sanki de başka türlü açıklama olabilirmiş! gibi biraz gülümsedim ama tabii ki bu ‘ortak görüş’lerin Cenevre’de ne getirip götüreceği önemli.

Daha önce yaşanan tecrübeler bu zirveden de somut bir şeyler çıkmayacağı yönündeki beklentileri artırıyor. Bugün ne olur, somut bir şeyler çıkar mı, yoksa yine “Kıbrıs’taki tarafların üzerinde uzlaşacakları kapsamlı bir anlaşmaya tam destek veriyoruz” gibi klasik bir BM açıklaması mı yayınlanır zirvenin sonunda hep birlikte göreceğiz.

Kamuoyu araştırması

UNDP-ACT ve Avrupa Birliği Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği tarafından desteklenen Kıbrıs 2015 Projesinin yaptığı Kıbrıs’ın her iki yanında biner kişilik kamuoyu araştırmasında iki tarafta da barış ve çözüm için bir arzu olduğu görülüyor. Ancak bu arzu çok da istekli bir şekilde ifade edilemiyor. Taraflar kendi taraflarının olası bir çözümde kazançlı çıkması gibi bir talep içine girdiklerinden bazı konularda çatışma noktaları oluşuyor. Çatışma noktalarından belki de en dikkat çekicisi Türkiye kökenli insanların Ada’da kalış biçimiyle ilgili oluşuyor. Rumlar evlilik ve onların çocukları hariç diğer gelenlerin Ada’dan gönderilmesini isterken, Kıbrıslıtürkler bu konuda uzun yıllardır burada olanlar ve çocuklarının yine Ada’da kalması yönünde görüş belirtiyorlar. Ortak görüş konusu ise Maraş’la ilgili; “Her iki taraf da Maraş’ın BM ve AB gözetiminde Kıbrıslı Türk ve Rumların beraber yaşadığı ve beraber çalıştığı bir toplumlararası bölge olarak açılması.”

Kutlu Adalı

Dün Kutlu Adalı’nın katledilişinin 15. yılını andık. Bu 15. yılda bazı yeni iddialar ortaya atıldı. Timur İnce adlı bir istihbarat subayı ‘T5’ isimli kitabında Kutlu Adalı cinayetinin Lefkoşa’daki Merkez Komutanlığı’nda planlandığı ve tetiği çekmek için de Hüseyin Demirci’nin görevlendirildiği öne sürüyor. Bu konuyla, bu iddialarla ilgili güvenlik birimlerinden ya da ‘devlet’ten birilerinden açıklama bekleniyor.

Zeyko arazisi

Girne Karakum’daki Zeyko Yağ Fabrikası’nın arazisi Kaya Grubu ve Rocks Hotel arasında anlaşmazlığa neden oldu. Bakanlar Kurulu araziyi 49 yıllığına Artemis’in de sahibi olan Kaya Turistik Tesislerine kiraladı. Öte yandan Rocks Hotel, yanındaki 46 dönümlük arazinin sahibi olması nedeniyle öncelik hakkının kendisinde olduğunu söyledi, mahkemeye verdi, Mahkeme Rocks Hotel’in başvurusunu haklı buldu ve ‘ara emri’ verdi. Burada, arazinin kimin hakkı, kimin değil konusu veya Zeyko’nun diğer yerler gibi birilerine devri konusu değil ama Kaya Artemis Müdürü’nün açıklamalarına dikkat çekmek istedim. Birkaç gün önce Mehmetçik Belediyesi’nin yıllardır işlettiği plaja ve yanındaki ormanlık araziye de sahip çıkan, alanı telleyen Kaya Tesisleri, Belediye Başkanı Adalıer’i yataklara düşürürken, Zeyko konusunda da “İçişleri Bakanlığı bize kiraladı, Mahkeme kararından haberim yok” gibi Mahkeme kararlarını da tanımaz bir edayla konuşabiliyor. Bir Hotel Müdürü bile buradaki ‘iktidarın’ üstünde bir konum dahi alabiliyor. Pes artık.         

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1733 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler