1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEM: YEREL YÖNETİM
GÜNDEM: YEREL YÖNETİM

GÜNDEM: YEREL YÖNETİM

Meclis Genel Kurulu, CTP Grubu’nun “Yerel Yönetimlerin İçine Düştüğü Çıkmaz” hakkında genel görüşme önergesini oybirliğiyle kabul etti.

A+A-

 

 

Meclis Genel Kurulu, CTP Grubu’nun “Yerel Yönetimlerin İçine Düştüğü Çıkmaz” hakkında genel görüşme önergesini oybirliğiyle kabul etti.

Önerge hakkında konuşan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yerel yönetimlerin ülkede doğrudan yönetimin aracı olarak görülmesi ve yasalarla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Yerel yönetimin başındaki kişinin politikalarının kötü olması halinde hükümetin müdahale ederek uyarması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, CTP’nin 24 Kasım 2011 tarihinde belediyelerin içine düştüğü çıkmazla ilgili basın toplantısı düzenleyerek hükümete uyarıda bulunduğunu hatırlattı, uyarıları tekrarladı.

UBP’nin yerel yönetimleri kaosa sürüklemekte olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, yerel yönetimlerin gelirlerini azaltıcı uygulamalar yapıldığını ifade etti.

UBP’nin kendine ait yerel yönetimlerin ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta yatırımlarını yatırmamasına göz yumduğunu, su paralarını ödememelerine olanak tanıdığını da söyleyen Yorgancıoğlu, istihdam konusunda pervasızlığın da teşvik edildiğini kaydetti.

LTB çalışanlarının üçüncü aydır maaşını alamadığını belirten Yorgancıoğlu, bugün LTB’nin yaşadıklarını yarın UBP’li başka belediyelerin yaşayacağını ifade etti.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, önergeye ülke çıkarları doğrultusunda oy vereceklerini söyledi.

LTB’de kaos olduğunu ancak diğer belediyelerde de sorunlar bulunduğunu kaydeden Çakıcı, daha önce sundukları araştırma önergelerinin UBP tarafından reddini de eleştirdi.

Sayıştay’ın raporlarına göre LTB’nin yasal hakkının 5 kat üzerinde borçlandığının görülmekte olduğunu belirten Çakıcı, belediye meclis üyelerinin de suça ortak edilmeye çalışıldığını kaydetti.

Başbakan’ın LTB’nin borçlarını yaymakla ilgili uygulama yapmaya çalıştığını söyleyen Çakıcı, gelinen noktada yapılması gerekenin önce suçluların ortaya çıkarılması olduğunu söyledi.

Bu konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın sorumluluğu bulunduğunu belirten Çakıcı, LTB çalışan sayısının Şemi Bora döneminde 250 iken Kutlay Erk döneminde 500 ve Cemal Bulutoğluları döneminde 1000’in üzerinde olduğunu vurguladı.

Bulutoğluları’nın istifası durumunda UBP’nin Lefkoşa Belediyesi’ni tekrar alamayacağından korktuğu için koruma altına aldığını söyleyen Çakıcı, Bulutoğluları’nın kadar UBP’nin de suçlu olduğunu kaydetti.

ARABACIOĞLU

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da, zorda olan belediyeler ile ilgili değerlendirme yapılması gerektiğini, LTB’nin aylardır gündemde olduğunu ancak ne yapıldığını anlayamadığını söyledi.

Hükümetin yapabilecekleri ve yapamayacakları bulunduğunu kaydeden Arabacıoğlu, Belediyeler Yasası’na göre sorumlu olması gerekenin hükümet olduğunu belirterek, her yıl belediyelerin bütçelerini hükümete sunduğunu ve borçlanma yetkilerini de hükümetin verdiğini vurguladı.

LTB’deki sorunları aşmak için harcamalarda usulsüzlük olup olmadığını Sayıştay’ın ortaya koyması ve suç ilişkisi varsa bunu da hükümetin ele alması gerektiğini ifade eden Arabacıoğlu, hükümetin yetkisi olan işlere bakacağını, sendikanın da grev ile sorunlarını aşamayacağını görmesi gerektiğini savundu.

Hükümetin sendika ile oturup konuşması gerektiğini kaydeden Arabacıoğlu, bu sorundan en çok etkilenenin çalışan, ikinci derece de halk olduğunu söyledi.

Lefkoşa’da duyarsızlık nedeniyle salgın hastalık bile çıkabileceğini belirten Arabacıoğlu, inatlaşma devam ettikçe sorunun çözülemeyeceğini vurguladı.

Arabacıoğlu, önergeye oylarının olumlu olacağını da söyledi.

GÖKMEN

ÖRP Milletvekili Mustafa Gökmen de, konunun sadece LTB ile ilgili olmaması gerektiğini kaydederek, Lefkoşa’nın geldiği durumdan Bulutoğluları’nın geçmişte ve şimdi mensubu olduğu partilerin sorumluluğu olduğunu kaydetti.


TAÇOY

UBP Milletvekili Hasan Taçoy da, oy doğrultularının olumlu olacağını söyledi.


Önergenin ön görüşmesinin tamamlanmasının ardından genel görüşme açılması oybirliğiyle kabul edildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 547 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler