1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEM: UZLAŞI BELGESİ
GÜNDEM: UZLAŞI BELGESİ

GÜNDEM: UZLAŞI BELGESİ

Kıbrıslı Rum Lider Dimtris Hristofyas’ın, Aralık ayında BM’ye sunmuş olduğu “çözüm taslağı” ile 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la 29 Ocak 2010 tarihinde varılan, tek sayfalık uzlaşı belgesini Rum Ulusal Konseyi’nde y

A+A-

 

 

Kıbrıslı Rum Lider Dimtris Hristofyas’ın, Aralık ayında BM’ye sunmuş olduğu “çözüm taslağı” ile 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la 29 Ocak 2010 tarihinde varılan, tek sayfalık uzlaşı belgesini Rum Ulusal Konseyi’nde yer alan siyasi partilere göndermesinin beklendiği bildirildi.
Fileleftheros; Hristofyas’ın “çözüm taslağı” ve Talat’la “4 özgürlük” konusunda varılan uzlaşıyı içeren belgenin siyasi partilere göndermesiyle, daha önceki bilgiler verildiği için, bilgilendirme konusunun kapanacağını varsaydığını vurguladı.
Gazete, ikinci Greentree zirvesinde varılan uzlaşı gereğince Kıbrıs Rum tarafının, BM’ye sunacağı mülkiyet konusundaki verilerinin de hazır olduğunu belirtti.
BM ekibinin çoğunluğunun tatilde bulunmasına karşın BM’nin gelecek hafta Hristofyas ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu arasında, Greentree zirvesinden sonraki ilk görüşmeyi de ayarlamasının beklendiğini iddia eden gazete, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in 14 Şubat’ta adaya döneceğine ilişkin bilgiler bulunmasına karşın, görüşmeye Genel Sekreterin Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in katılmasının beklendiğini öne sürdü.
Müzakere sürecinin yol haritasının BM tarafından belirlenmiş olması sebebiyle BM’nin geçmekte olan zamanla pek alakadar olmadığını yazan gazete, takvimsel olarak Greentree anlaşmasının takip edileceğini ve bir sonraki aşamanın Şubat ayı sonu olarak belirtilen Genel Sekreterin Güvenlik Konseyi’ne rapor sunması olacağını ileri sürdü.

İNGİLİZ DİPLOMATLAR TEMASLARDA BULUNACAK

Fileleftheros, bu tarihe kadar Kıbrıs’ta çok fazla görüşme yapılmasının beklenmediğini, yeni tek şeyin tarafların mülkiyet konusunda sunacakları veriler olacağını savundu.
Öte yandan gazete, İngiltere Dışişleri Bakanlığından iki yetkinlini bugün Kıbrıs’ta temaslarda bulunacaklarını yazdı.
Söz konusu yetkililerin, İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın Kıbrıs sorunu ve AB konuları sorumluları olduklarını yazan ancak yetkililerin isimlerine yer vermeyen gazete, yetkililerin hem Güney Kıbrıs hem de KKTC’de temaslarda bulunacaklarını yazdı.

ÇELEBİS: “GENEL SEKRETER RİSK ALMAZ”
Diğer yandan, Hristofyas’ın danışmanı ve müzakere grubu üyesi Tumazos Çelebis, BM Genel Sekreteri’nin, Kıbrıs Rum tarafının olurunu almadan uluslararası konferans çağrısı yaparak risk almayacağını iddia etti.
Dün bir radyo kanalına açıklamada bulunan Çelebis; Kıbrıs Rum tarafının müzakereci değiştirmesi yönünde siyasi partilerce yapılan önerileri de değerlendirdi ve böyle bir şeyin Kıbrıs sorununu 30 yıl geriye götüreceğini, bunun sadece başkanlık seçimleriyle ilişkili bir öneri olduğunu ifade etti.

STEFANU: “HRİSTOFYAS BELGENİN SIZMASINDAN KORKTU”
Öte yandan Alithia gazetesi, Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun Hristofyas’ın çözüm taslağını partilere sunmasına ilişkin dün bir açıklamada bulundu ve Hristofyas’ın, BM’ye sunmuş olduğu bu belgeyi, “kamuoyuna sızmasından korktuğu için Ulusal Konsey’de sunmadığını” söylediğini yazdı. Habere göre Stefanu açıklamasında; Hristofyas’ın belgeyi ulusal konseye, Grentree zirvesin öncesinde sunacağını partilere söylediğini ancak daha sonra belgenin sızarak müzakereleri etkilemesinden endişe ettiği için bunu yapmadığını belirterek “belgenin Kıbrıs Türk tarafıyla teati edilmemiş, tartışılmamış hatta buna değinilmemiş olmasına karşın, belgeyi zirve sonrasında partilere vermeyi uygun gördüğünü” ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 904 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler