1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEM 'SAĞLIK' VE 'ÇEVRE'
GÜNDEM SAĞLIK VE ÇEVRE

GÜNDEM 'SAĞLIK' VE 'ÇEVRE'

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında ilk gündem dışı konuşmayı “Siyasal ve Toplumsal Gelişmeler” başlığıyla CTP Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu yaptı. Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in “Sağlığı tehdit ed

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında ilk gündem dışı konuşmayı “Siyasal ve Toplumsal Gelişmeler” başlığıyla CTP Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu yaptı.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in “Sağlığı tehdit eden her şeye karşı olacağını” söylediğini ifade eden Ekenoğlu, bunu Bakan Kaşif’ten beklediğini söyledi.

Türkiye’ye giden 8 tır greyfutun kalıntı miktarı yüksek olduğu için geri çevrildiğini, bunun iki tırının imha edildiğini ifade eden Ekenoğlu, greyfutlarda bulunan ilacın 3 yıl önce yasaklanan “nöron” ilacının olduğuna işaret etti.

Bu konuda ciddi denetim yapılması konusunda sağlık ve tarım bakanlıklarını uyarmalarına karşın hala daha bu sorunların sürdüğünü belirten Ekenoğlu, bu sorunun derhal giderilmesini istedi ve “Nöron tahlili yapılıyor mu, bunun net olarak açıklanmasını istiyorum” dedi.

Büyükkonuk’ta yapılacak dolum tesisisin her yönü ile çevreye ve insan sağlığına zarar verecek bir unsur olduğu görüşünü dile getiren Ekenoğlu, bu gibi dolum tesislerinde yaşanacak gaz sıkışması nedeniyle çok ciddi sıkıntıların olabileceği uyarısında bulundu.

Projede yangın söndürme donanımının yetersiz olduğunun açık olduğunu savunan Ekenoğlu, dolum tesislerinin deniz eko sistemine verebileceği zarar konusunda da bir araştırma yapılmadığını dile getirdi.

Güzelyurt’taki kanalizasyon çalışmasının tamamlanmaması nedeniyle çok ciddi çamur kirliliği yaşandığını ve bu nedenle esnafın eylem yaptığını dile getiren Ekenoğlu, belediyenin bunun suçunu işi yapan firmaya attığını, ancak yaptığı araştırmada söz konusu şirketin telefonunun Güzelyurt Belediye Müdürü’nün telefonu çıktığını savunarak “Bu ne ilişki. Acaba bir ortaklık mı var” dedi.

AMCAOĞLU

Ardından, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Ekenoğlu’nun eleştirilerini yanıtladı.

Amcaoğlu, bundan sonra ithali yasaklanan ilaçların piyasadan toplatılması için gerekli girişimleri yapacaklarını açıkladı.

Geri gönderilen tırlarda olan greyfutlardan örnek alınarak tahlil yapıldığını 2 tır dışındaki 6 tırdaki ürünlerin temiz çıktığını bu nedenle o 6 tırdaki ürünlerin imha edilmediğini açıklayan Amcaoğlu, bütün tahlil sonuçlarının ellerinde olduğunu vurguladı.

Yeniden söz alan Fatma Ekenoğlu, açıklamalardan çok tatmin olmadığını belirtti, bu yönde sıkı denetim ve eğitim çalışması yapılması taleplerini yineledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 754 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler