1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEM SAĞLIK, KAŞİF YİNELEDİ: ÜCRET GÖNÜLLÜ
GÜNDEM SAĞLIK, KAŞİF YİNELEDİ: ÜCRET GÖNÜLLÜ

GÜNDEM SAĞLIK, KAŞİF YİNELEDİ: ÜCRET GÖNÜLLÜ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk gündem dışı konuşmayı “sağlık” konusunda CTP Milletvekili Sibel Siber yaptı.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk gündem dışı konuşmayı “sağlık” konusunda CTP Milletvekili Sibel Siber yaptı.

“Geçmişte Meclis’te bu kadar çok doktor varken sistemde yaşanan sorunları anlayamazdım ama şimdi içinde olunca anladım. Sağlıkta birtakım tedbirler alınmaya çalışılıyor, ama sistemin yama tedbirlere değil reform niteliğindeki adımlara ihtiyacı var” diyen Siber, sosyal devletin kendi şartlarına uygun sistemleri yaratıp etkin finansman yöntemiyle genel sağlık sigortası olması gerektiğini söyledi.


Sağlık Fonu altında para kesildiğini ve sağlık harcamaları için kullanılacağının söylendiğini ancak böyle bir fonun olmadığını ifade eden Siber, bu paranın maaşlara gittiğini, bunun da kabul edilemeyeceğini söyledi.

Fon yaratması gerekenin Sosyal Sigortalar olduğunu, bu kaynağı bakanlığın yaratmaya çalışmasının uygun olmadığını ifade eden Siber, Sağlık Bakanlığı’nın hastaneler bakanlığı olmadığını, bakanlığın enerjisini sağlık politikalarına harcaması gerektiğini, iktidara geleli 3 yıl olmasına rağmen bu konuda çalışma yapılmadığını belirtti.

KAŞİF

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de yanıt konuşmasında, sağlık sistemi hakkında söylenenlerin haklı olduğunu, 3 yıldan fazla bakanlık görevinde bulunmasına karşın araya giren daha önemli konular nedeniyle sisteme müdahale edilmediğini kaydetti.

Hastanelerin idaresinin bakanlığa değil çalışanlara ait olduğunu, bazen kendisine yansıyan olaylar bulunduğunu söyleyen Kaşif, hastanelerde bağış adı altında alınan paranın şimdi katkıya dönüştüğünü ve bunda kimsenin zorunlu olmadığını da yineledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 601 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler