1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEM: PETROL DOLUM TESİSİ
GÜNDEM: PETROL DOLUM TESİSİ

GÜNDEM: PETROL DOLUM TESİSİ

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Meltem Ok, Yenidüzen’e Yenikonuk’ta yapılması düşünülen petrol dolum tesisinin, çevreye olabilecek etkilerini değerlendirdi “MERSİN’DE OLUR, KARPAZ’

A+A-

 

 

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Meltem Ok, Yenidüzen’e Yenikonuk’ta yapılması düşünülen petrol dolum tesisinin, çevreye olabilecek etkilerini değerlendirdi

 

“MERSİN’DE OLUR, KARPAZ’DA OLMAZ”

 

2006’da Kıbrıs’ın kuzeyinde Akdeniz Fokları ile ilgili araştırma yapan ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ekibinde yer alan Meltem Ok, Yedikonuk’ta yapılması planlanan petrol dolum tesisinin Karpaz için uygun bir yatırım olmadığını söyledi.

Mersin çevresinin ve özellikle İskenderun Körfezi’nin sanayi bölgesi olarak planlandığını belirten Ok, “Mersin’in içinde var olan bir tesisin çevreye verdiği zarar, katlanan bir şekilde devam ettiği için yapılabilecek bir şey yok. İskenderun Körfezi zaten sanayi bölgesi. Ancak bozulmamış bir habitatın içerisine böyle bir tesisi kurmak büyük bir risk ve her yönüyle araştırılması gerekiyor,” şeklinde konuştu. 

Petrol dolum tesisinin, Akdeniz Fokları’nın tespit edildiği Yeniedenköy’e uzak bir mesafede yapılacak olmasının, bu türün yaşam alanlarına müdahale anlamına gediğini söyleyen Ok, “Yenierenköy, Dipkarpaz ve Yedidalga en önemli fok bölgeleri arasında ancak, Kaplıca ve Yedikonuk da Akdeniz Foklarının önemli yaşam alanlarındandır,” dedi.

Petrol dolum tesisi ile ilgili projenin söz konusu bölgede uygulanması durumunda sadece fokların değil, tüm eko sistemin etkileneceğini ve bölgenin habitatının bozulacağını söyleyen Ok, sağlık açısından Mersin Körfezi’nde bulunan balık türleriyle ilgili yapılan araştırmada, özellikle dipten beslenen türlerde zehirli madde birikiminin yüksek olduğunun meydana çıktığını belirtti. Ok, bunun nedeninin ise sadece petrol dolum tesisleri nedeniyle değil, bölgede denize bırakılan her türlü atıktan kaynaklandığını ifade etti.

 

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1217 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler