1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEM: ÖZELLEŞTİRME
GÜNDEM: ÖZELLEŞTİRME

GÜNDEM: ÖZELLEŞTİRME

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı görüştü. Tasarı üzerinde söz alan CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, devlete ait bir kurum olarak BRTK’nın özel sektörün gelişm

A+A-

 

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı görüştü.

Tasarı üzerinde söz alan CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, devlete ait bir kurum olarak BRTK’nın özel sektörün gelişmesinin önünde engel olduğunu söyledi, devlet eliyle haksız rekabetin kabul edilmez olduğunu kaydetti.

Yorgancıoğlu, Türk Ajansı-Kıbrıs(TAK)’ın Yönetim Kurulu’nda yer alan BRTK Müdürü’nün ajansın haber akışına da müdahale ettiğini ve bu konuda Cumhurbaşkanlığı temsilcisi olarak yönetim kurulunda bulunan eski müdürle işbirliği yaptığını iddia etti.

Yorgancıoğlu, böyle bir habercilik yönlendirmesiyle TAK’ın değil normal haberleri, Meclis kürsüsünde muhalefetin söylediğini dahi yansıtmadığını veya içini boşaltarak anlamsızlaştırdığını ileri sürerek, böyle bir kurumun bütçesine onay vermeyeceklerini söyledi.

Özkan Yorgancıoğlu, Petrol Dolum Tesisi’nin halkın hiçbir kesimi tarafından istenmediğini de yineledi. Yorgancıoğlu, YDÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı ile LAÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı’nın da karşı olmasına karşın tüm bunları görmezden gelmenin doğru olmayacağını kaydetti.

Yorgancıoğlu, Türkiye’nin çıkardığı petrol yasası ile getirdiği ağır standartlar nedeniyle orada bu tür dolum tesisleri kapandığını, tıpkı kumarhaneler gibi Türkiye’de kapanan yerlerin adaya taşınmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Yorgancıoğlu, kriz var diye hiçbir maaş artışı yapılmadığı, sürekli zamların geldiği bir dönem olan 2011 yılında işe alımların yapılmasının çelişki olduğunu anlatarak, gelir varsa insanların işe alınmasına karşı olmadıklarını ancak kriz var denilen bir ortamda bunun yapılmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Özkan Yorgancıoğlu, Özelleştirme Yasa Tasarısı’na da değinerek, bu yasanın özelleştirme adı altında halka ait olanların peşkeş çekilmesine olanak sağlayacağını anlatarak, tasarının yasalaşması halinde Bakanlar Kurulu’nun Meclis’in bile elinde olmayan yetkilerle donatıldığını, bunun da demokratik hukuk devleti anlayışıyla çelişkili olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, tasarıyı yapan hükümetin buna gerekçe olarak, “devletin üzerindeki yükleri atması” olarak kamuoyuna sunduğunu anlatarak, bunun doğru olmadığını, çünkü yük diye atılan bu işyerlerindeki insanların devlete istihdam edileceğini kaydetti.

Özkan Yorgancıoğlu, bu tasarıyı hazırlayanların hükümet görevinde geçici olduğunu kabul etmeden mülk sahibi gibi hareket ettiğini anlatarak, bunun kabul edilmez olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, Özelleştirme Yasa Tasarısı hazırlanırken ülkenin özel koşullarının hiç dikkate alınmadığını, UBP’nin bununla da kalmayarak özelleştireceği kurumları yerli sermaye veya yerel yönetimler tarafından alınmasına da karşı çıktığını ifade ederek, DAK’ın özelleştirilme sürecini buna örnek gösterdi.

“UBP para azalırsa bizi de teker teker satışa çıkarır. Görülen o” diyen Yorgancıoğlu, özelleştirmeden elde edilecek gelirin borçlara yatırılacağı için yatırımlara aktarımın mümkün olmayacağını kaydetti.

Yorgancıoğlu, ilgili bakana “Bu yasayı yaparken bu konuda herhangi bir araştırma yapıp yapmadığını” sorarak, Hükümet’in özelleştirmeyle ilgili herhangi bir plan, program ve projesinin olmadığını ifade etti.

Özkan Yorgancıoğlu, Özelleştirme Yasa Tasarısı görüşülürken konuşmayacağı için bu konuyla ilgili olarak konuşmasını şimdi yapmak istediğini anlatarak, tasarıyı eleştirmeyi sürdürdü.

Yorgancıoğlu, özelleştirme konusu tartışılırken elektrik gibi stratejik konuların özelleştirme dışında kalması gerektiğini, Hükümet’in bunun dışında bir düşüncesi varsa bunu Meclis’in gündemine getirmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Şeffaflığın önemine işaret eden Yorgancıoğlu, özelleştirme yasa tasarısında şeffaflık adına hiçbir şey olmadığını, tasarının mantığında gizliliğin esas olduğuna dikkat çekerek, “UBP geç olmadan bu toplumun, bu halkın geleceğini karatmadan, malını mülkünü satılığa çıkartmadan ve Kıbrıs Türk halkına ihanet etmeden bu tasarıyı geri çekmeli” dedi.

CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetlerin halka rağmen halka karşı bir şeyler yapmak için var olmadığını anlatarak, UBP’nin derhal bu yasayı geri çekmesi gerektiğini söyledi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar ise, UBP hükümeti döneminde medya alanında özel sektörün geliştirilmesi amacıyla belirli önlemler ve katkılar alındığını anlatarak, UBP’nin hükümete gelmesi ve BRTK Müdürü Özel Kanlı’nın katkısıyla özel televizyonların bir gecede uyduya çıktığını söyledi.

YORGANCIOĞLU

CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu yeniden söz alarak, kanalların uyduya çıkmasıyla ilgili olarak çalışmanın Ahmet Oktan tarafından başlayıp bitirildiğini, UBP’nin bunu hazır bularak yayını uyduya çıkardığını kaydetti.

Yorgancıoğlu, konunun kanalların uyduya çıkması değil, BRTK’nin özel sektörle haksız rekabet etmesi olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, devlet gücünü arkasına alan BRTK’nin özel sektörle rekabet etmemesi için reklam pastasından geri çekilmesini istedi.

Yorgancıoğlu, yapılması gerekenin özel sektörün geliştirilmesi olduğunu anlatarak, bunun petrol dolum tesisi gibi zararlı yatırımlara yönelmek olmaması gerektiğini ifade etti.

Yatırımcının marinayı bitirdiğini ancak 7 memurun aradan geçen bunca süre içinde oraya atanmamasının da eleştiren Yorgancıoğlu, “Bitmiş yatırımın engellenmesi varken, yatırımdan yanayız denilemez. Ne ben, ne de halk size inanmaz” ifadesini kullandı.

Yorgancıoğlu, Ticaret Odası’nın araştırmasına göre rüşvetin onuncu sıradan üçüncü sıraya çıktığını da anlatarak, bu koşullarda yatırımcıların ülkeye gelmesinin beklenemeyeceğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler