1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEM NÜFUS SAYIMI
GÜNDEM NÜFUS SAYIMI

GÜNDEM NÜFUS SAYIMI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 4 Aralık Pazar günü yapılacak nüfus sayımında kaçak olan ya da olmayan herkesin ayrımı yapılmadan sayılacağını söyledi. Çavuşoğlu, sayılan kaçak nüfusun sınır dışı edilmeyeceğine de işaret etti. Çavuşoğ

A+A-

 

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 4 Aralık Pazar günü yapılacak nüfus sayımında kaçak olan ya da olmayan herkesin ayrımı yapılmadan sayılacağını söyledi. Çavuşoğlu, sayılan kaçak nüfusun sınır dışı edilmeyeceğine de işaret etti.

Çavuşoğlu, Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, adrese dayalı nüfus sayımına geçemedikleri için nüfusun tam olarak bilinemediğini, bu noktadaki eleştirilere katıldığını ifade etti.

Elektronik ortamların birbiriyle örtüşecek durumda olmaması nedeniyle giriş ve çıkışların bilinemediğini söyleyen Çavuşoğlu, sistemin bir merkezde toplanması halinde giriş çıkışların da kontrolünün daha kolay olacağını belirtti.

Yurttaşlık konusunun sağlıklı bir şekilde tartışılmasının şart olduğunu ve bu gerçekleşmedikçe sorunun çözümlenmesini beklemenin mümkün olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, sağlıklı bir vatandaşlık yasası için tasarı hazırladığını söyledi.

Yeşil kimlik konusunun dünyada pek çok örneği olduğunu ve nasıl alınacağının belli olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, büyüyen ve canlı olan sorunun tartışılması aşamasında kimlikler konusunun ele alınabileceğini belirtti.

Çavuşoğlu, elektronik kimlik ve pasaport konusunda çok geri kalan KKTC’nin ihaleye çıktığını da söyledi. İhale süresinin gelen talep üzerine uzatıldığını kaydeden Çavuşoğlu, bu iş için 2012 bütçesinde öngörülen miktarın aktarılması yönünde öneri sunacaklarını söyledi.

Nüfus Kayıt Dairesi’nin veri tabanı oluşturmak için çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Çavuşoğlu, tapuda ise elektronik ortama geçilmesi için yoğun bir çalışma olduğunu ve Lefkoşa Tapu’nun 1 Ocaktan itibaren elektronik ortama geçeceğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1809 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler