1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEM: KITA SAHANLIĞI ANLAŞMASI
GÜNDEM:  KITA SAHANLIĞI  ANLAŞMASI

GÜNDEM: KITA SAHANLIĞI ANLAŞMASI

Yorgancıoğlu: Bu anlaşma, Deniz Yetki Alanları Yasası’na aykırı… Bu yasaya göre, bu anlaşma mümkün değil

A+A-

 

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Akdeniz’de Kıta Sahanlığı Sınırlandırılması Hakkında Anlaşma’nın Meclis’in 2005’te kabul ettiği Deniz Yetki Alanları İç Düzeni Yasası’na aykırı olduğunu savundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda “KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Akdeniz’de Kıta Sahanlığı Sınırlandırılması Hakkında Anlaşmanın Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı”yla ilgili ilk sözü alan Yorgancıoğlu, konuşmasının başında askerde uğradığı işkenceyi anlatan bir gencin hapis cezasına çarptırılmasını eleştirdi.

Yorgancıoğlu, söz konusu gencin haklı olduğu halde ceza aldığını belirterek, “Bu anlayışla, dünya bize güler” dedi.

Meclis’in 2005’te “Deniz Yetki Alanları İç Düzeni Yasası”nı onayladığını kaydederek yasanın içeriğiyle ilgili bilgiler veren Özkan Yorgancıoğlu, “Bize göre bu yasaya göre bu anlaşma mümkün değil” ifadesini kullandı.

CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, TPAO’yla yapılan anlaşmayı ana muhalefet partisi olarak istediklerini ama göremediklerini de ifade ederek, kaynakların nasıl kullanılacağını bilmedikleri bir anlaşmaya onay veremeyeceklerini kaydetti.

“İnsan derinliğini bilmediği bir denize dalar mı, içeriğini bilmediği bir anlaşmaya imza atar mı?” diye soran Özkan Yorgancıoğlu, UBP içindeki çekişmelerle ilgilenmediklerini ama halkın iradesine saygı duyulmasını istediklerini belirtti.

ÇAKICI: “CUMHURBAŞKANI’NIN YETKİSİ VAR AMA HÜKÜMET ADINA VAR”

Tasarıyla ilgili ikinci sözü alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Meclis Başkanı’nın verdiği bir yemekte Başbakan’ın kendilerine Cumhurbaşkanı New York’ta bu anlaşmayı imzalarken kendisinin hiç haberi olmadığını söylediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı’nın yetkisini aşarak bir uluslararası anlaşma imzaladığını, çünkü yetkinin hükümette olduğunu savunan Mehmet Çakıcı, insanların aptal yerine konulduğunu iddia etti.

Çakıcı, Dünyanın herhangi bir yerinde dışişleri bakanın haberi olmadan uluslararası anlaşma yapılması halinde dışişleri bakanın istifa edeceğini kaydetti.

18 Aralık 2002’de UBP tarafından imzalanan bir anlaşmada da TPAO’nun ruhsat talebinin bulunduğunu belirten Çakıcı, Resmi Gazete’de yayımlanmayan bu anlaşmaya göre çıkarılacak doğal kaynağın yüzde 12’sinden faydalanabileceğini belirtti.

 “BU MECLİSİN İŞLEVİ BİTTİ, SAYGINLIĞINI YİTİRDİ”

TDP Genel Başkanı Çakıcı, meclisin Kıbrıs Türk halkı lehine yasalar çıkarabilecek bir meclis olmadığını savunarak, “bu meclisin işlevi bitmiştir, saygınlığını yitirmiştir. Kıbrıs Türk halkına hizmet edecek bir meclis değildir” iddiasında bulundu ve “O yüzden kimse bizden burada normal şartları beklemesin. Bu kürsüden kavgayla indik bir önceki oturumda... Zannetmeyin ki bırakıp gidiyoruz. Halkın aleyhine her yasada direnişimiz devam ediyor. Önümüze gelen ilk yasada gene aynı şekilde direnişlerimizi yapacağız” diye konuştu.

Çakıcı, “bu meclis sadece Özersay’ı değil beni de temsil etmez. Gene geleceğiz, direniş ve boykotumuzu yapacağız. Kıbrıs Türk halkının bizden beklentisi de budur” ifadelerini kullandı.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise, meclisin işlevini bitirdiği konusunda Çakıcı’yla hemfikir olduğunu söyledi.

“Böyle bir meclis görüntüsü bile bugünden öteye gidemeyeceğinin göstergesidir” diyen Serdar Denktaş, vizyonsuzluğun kötü, bilinçsizce bazı şeyleri ortaya koymanın daha da kötü olduğunu kaydetti.

Serdar Denktaş, hem 2002’de hem de geçen yıl sonlarında TPAO’yla yapılan anlaşmanın geçerli olmadığını savundu.

Uluslararası hukuka göre Cumhurbaşkanlarının anlaşma imzalama yetkisi olduğunu, meclislerinse onaylama hakkı olduğunu; eğer Cumhurbaşkanları Meclis’e bu anlaşmaları kabul ettiremiyorsa istifa etmesi gerektiğini anlatan Serdar Denktaş, benzer şeylerin 2. Cumhurbaşkanı Talat döneminde de yaşandığını ifade etti.

Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması’nın tesadüf olmadığını, çok önceden hazırlanan bu anlaşmanın Rum tarafının sondaja başlayacağı gün imzalanacağı yönünde uzlaşma bulunduğunu, o sırada Cumhurbaşkanı Eroğlu New York’ta olduğu için orada imzalandığını belirten Serdar Denktaş, anlaşmanın sadece iki ülkenin yetki alanlarını belirlediğini; ekonomik bir anlaşma olmadığını söyledi.

 “Bu hükümetin bir an önce gitmesini benden daha fazla isteyen olamaz” diyen Denktaş, ama böylesi bir dönemde böyle bir anlaşmayı reddetmenin doğru olmadığını; bu anlaşmanın, Rum tarafına, muhatabının Kıbrıslı Türkler olduğunu hatırlattığını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 750 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler