1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEM KİMLİK VE AF
GÜNDEM KİMLİK VE AF

GÜNDEM KİMLİK VE AF

Taşeronlar Birliği, “beyaz kimlik, yeşil kimlik ve muhaceret afları” konusunda üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. KTMMOB Konferans Salonu’nda yer alan etkinliğe konuşmacı olarak Akademisyen - Yazar Yrd. Doç. Dr. Tufan

A+A-

 

 

Taşeronlar Birliği, “beyaz kimlik, yeşil kimlik ve muhaceret afları” konusunda üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. KTMMOB Konferans Salonu’nda yer alan etkinliğe konuşmacı olarak Akademisyen - Yazar Yrd. Doç. Dr. Tufan Erhürman katıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan Taşeronlar Birliği Başkanı Osman Amca, son günlerin tartışılan önemli konularından olan yeşil - beyaz kimlik ve afla ilgili farklı kaynaklardan farklı bilgi ve duyumlar almakta olduklarını belirterek, bunun yerine konulara vakıf bir kaynaktan bilgi almak; üyelerini bilgilendirmek amacıyla bu etkinliği düzenlediklerini kaydetti.

 

“BU 3 TASLAK ASLINDA MAYIS’TA HAZIRLANDI…”

 

Akademisyen - Yazar Yrd. Doç. Dr. Tufan Erhürman, son günlerde kamuoyuna açıklanan bu konunun aslında Mayıs ayında gündeme geldiğini, hükümetin Mayıs başlarında hazırladığı 3 taslağı, kamuoyuna açıklamadığını, sadece siyasi parti ve milletvekilleriyle tartışıldığını anlattı.

 

Bunlardan birincisinin, “Yabancılar ve Muhaceret Yasası” altında yapılan beyaz kimlik - yeşil kimlik verilmesiyle ilgili bir tüzük taslağı olduğunu ve henüz yürürlüğe girmediğini ifade eden Erhürman; ikincisinin, Yurttaşlık Yasası’nda değişikliği öngören yasa taslağı olduğunu ve ilgili bakanın açıklamalarından, belli bir süre askıya alındığı, yakın zamanda yürürlüğe koyma niyetleri bulunmadığının anlaşıldığını kaydetti.

 

Erhürman, bir diğer taslağın ise, af konusundaki yasa gücünde kararname olduğunu belirterek, bu değişikliklere nereden ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

 

Yürürlükteki Yurttaşlık Yasası’na göre ülkede kesintisiz 5 yıl ikamet eden herkesin vatandaşlık için başvurma hakkına sahip olduğunu ve bu koşulu doldurarak başvuru yapıp henüz vatandaşlık alamayan “binlerce” insan bulunduğunu anımsatan Erhürman, “sorunun burada başladığını” söyledi.

 

Erhürman, gelinen süreçte “devletin çelişki yaşadığını, iki taraflı baskı altında bulunduğunu” savunarak, yalnız şu anki hükümet döneminde değil geçmiş CTP hükümeti döneminde de bu “baskıyı” aşmak için ara formüller bulunmaya çalışıldığını ve bu düzenlemelerin gündeme geldiğini anlattı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1542 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler