1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEM: İSRAİL’LE İLİŞKİLER
GÜNDEM: İSRAİL’LE İLİŞKİLER

GÜNDEM: İSRAİL’LE İLİŞKİLER

Markulli, Amerikan-Yahudi Komitesinin (AJC) dünya çapındaki Forumunda yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs ile İsrail arasındaki sıkı ilişkileri ön plana çıkardı.

A+A-

 

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozako Markulli, Amerikan-Yahudi Komitesinin (AJC) dünya çapındaki Forumunda yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs ile İsrail arasındaki sıkı ilişkileri ön plana çıkardı.
Simerini “İstikrarlı Temellerle Komşular... Dışişleri Bakanı, Kıbrıs ile İsrail’in Geliştirdiği İlişkileri Görklere Çıkardı... Hidrokarbonlar ve Stratejik Derinlik... Yeni Perspektifler” başlıklarıyla verdiği haberinde, Perşembe akşamı Washington’da düzenlenen ve Amerika’daki 1200 ve yurtdışındaki 50 Yahudi toplumu temsilcisinin katıldığı etkinlikte, Markulli dışında Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve Kanada Dışişleri Bakanı John Baird’ın da konuşma yaptığını yazdı.
Habere göre Markulli, buradaki konuşmasında, Güney Kıbrıs ile İsrail arasında gelişen sıkı ilişkilere, iki ülkenin enerji alanındaki işbirliğine, tüm bölgede barış, ilerleme ve refah için açılan perspektiflere değindi.
“ ‘Dünya Çapındaki Forumda’ konuşan Kıbrıs’ın ilk Dışişleri Bakanı olmam, Amerikan Yahudi Komitesiyle ve belki de genel olarak Amerikan Yahudi toplumuyla ilişkilerimizde bir dönüm noktasını temsil ediyor” şekilde konuşan Markulli, birçok kez Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden AJC Yürütme Kurulu Başkanı David Haris ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Jason Isaacson’un gösterdiği çabaları övdü.
Son üç yıldır Güney Kıbrıs ile İsrail ilişkilerinin, kitle iletişim araçlarının ilgisini topladığına ve birçok ekonomik alanda tartışma konusu haline geldiğine dikkat çeken Markulli, karşılıklı üst düzey ziyaretlerle yoğun bir faaliyetin olduğundan söz ederek, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun gerçekleştirdiği ziyaretlere işaret etti.
Markulli, gerek ekonomik, gerekse siyasi alanda Güney Kıbrıs ile İsrail’i daha yakınlaştırdığını söylediği son üç yıldaki gelişmeleri aktardı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 745 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler