1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Gündem dışı sorular
Gündem dışı sorular

Gündem dışı sorular

Medyanın bir bölümünün ve iktidarın dayatma gündemler yaratma gayretine inat, gerçek gündemi anımsatan soruları ısrarla sormaya devam!.. Yok UBP kurultayıymış, yok parti içinde kimin eli kimin cebindeymiş, belediye başkanı akşam başka sabah başka konuşup

A+A-

 

 

Medyanın bir bölümünün ve iktidarın dayatma gündemler yaratma gayretine inat, gerçek gündemi anımsatan soruları ısrarla sormaya devam!..

Yok UBP kurultayıymış, yok parti içinde kimin eli kimin cebindeymiş, belediye başkanı akşam başka sabah başka konuşup sürekli saf değiştiriyormuş…

Bunların hepsi hikaye!..

Asıl gündem, ‘gündem dışı sorular’da gizli…

İşte o sorulardan bir demet…

**

·        Asgari ücret en son ne zaman ve yüzde kaç oranında artırıldı? Yasaya rağmen Asgari Ücret Saptama Komisyonu neden yılda en az iki, en fazla üç kez belirleyebileceği ücrete dokunmuyor?

·        Son üç yılda kaç ‘yeni’ KKTC vatandaşlığı verildi? Bunların kaçı ‘Bakanlar Kurulu’ marifetiyle yurttaş yapıldı? Bakanlar Kurulu’nun yurttaş yaptığı kişilerin bu kararın alınmasına neden olan ne gibi üstün özellikleri vardır?

·        Kişi başına düşen milli gelir son üç yılda nereden nereye gelmiştir? Maaş ve ücretler reel olarak yükselmiş midir, yoksa azalmış mıdır? Azalma veya artış oranları nelerdir?

·        Anayasası’nda ‘sosyal devlet’ yazan KKTC’de ‘sosyal devlet’lik hangi özellik kalmıştır? Eğitimde mi, sağlıkta mı, işsizlere ve güçsüzlere kol-kanat germe alanında mı ‘sosyal devlet’tir KKTC?

·        2013-2015 TC-KKTC Protokolü’nde toplumu hangi yeni ‘tırpanlamalar’ beklemektedir? Basına yansıdığı gibi emeklilik yaşı yukarıya, diğer hak ve kazanımlar aşağıya mı çekilecektir? Yeni dönemde siyasi partileri ve sivil toplum örgütlerini de kapanma noktasına götürecek adımlar öngörülmekte midir?

·        Haspolat’taki Külliye’den sonra sırada hangi İslami binanın yapımı vardır? YDÜ’nün yapacağını açıkladığı ‘KKTC’nin en büyük camii’ projesi ve geçen yıl açılan İlahiyat Fakültesi’ni başka hangi üniversiteler, nasıl izleyecektir?

·        Yapılan kamuoyu yoklamalarına göre KKTC’den günde en az 1 kişi ülkeyi terk etmekteyken, göçe karşı hükümet neler yapmaktadır? Gençlerimiz birer ikişer göç eder, analar-babalar gözyaşı dökerken, ülkeyi yönetenlerin bunu önleyici tedbir alma gibi bir gailesi var mıdır?

·        Kıbrıs sorunu ne noktadadır? Bu durumda ‘kaybeden’ tek tarafın Kıbrıslı Türkler olduğu aşikarken, çözüm yönünde bir inisiyatif alma gibi bir gayret var mıdır? Bunu geçtik, izolasyonları aşmak için AB ve diğer uluslararası aktörler nezdinde girişim ufukta görünüyor mu? Kıpırdanma var mı?

·        Kurtlar Vadisi’nin Polat Alemdar’ı ‘KKTC’nin Fahri Büyükelçisi’ yapıldıktan sonra ülke turizmi ne tür faydalar gördü? İddia edildiği gibi Alemdar’a herhangi bir ödeme yapıldı mı? Yurt dışında yaşayan onlarca ünlü Kıbrıslı Türk sanatçı varken ‘mafya tiplemesi’ ile ünlenen Türkiyeli bir sanatçıyı ‘büyükelçi’ diye taltif edenler mutluluk duymakta mıdır?

**

‘Gündem dışı sorular’a cevap veren çıkar mı dersiniz?

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 734 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler