1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEM: CUMHURBAŞKANILIĞI
GÜNDEM: CUMHURBAŞKANILIĞI

GÜNDEM: CUMHURBAŞKANILIĞI

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşmeleri çerçevesinde bugün ilk olarak 2011 yılına göre 471 bin 169 TL kesintiyle önerilen 20 milyon 828 bin 311 TL’lik Cumhurbaşkanlığı Bütçesini görüşmeye başladı. Komi

A+A-

 

 

 

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşmeleri çerçevesinde bugün ilk olarak 2011 yılına göre 471 bin 169 TL kesintiyle önerilen 20 milyon 828 bin 311 TL’lik Cumhurbaşkanlığı Bütçesini görüşmeye başladı.

Komitede ilk sözü Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Girne milletvekili Ömer Kalyoncu aldı. Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ülkedeki popülizmin ve bugün yaşanan tüm olumsuzlukların kaynağı olduğunu ileri sürdü.

Kalyoncu, Eroğlu’nun esas görevinin Kıbrıs sorununu çözmeye yönelik süreci ve görüşmeleri sürdürmesi olduğunu anlatarak, cumhurbaşkanının bunu yapmadığını ve sadece zaman tüketmek için o koltukta oturduğunu savundu.

Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Kıbrıs sorununun çözümünü daha çok isteyenin Türk tarafı olduğunu unutarak hareket ettiğini, bunun da doğal olarak pek çok sorunun yaşanmasına neden olduğunu belirtti.

Eroğlu’nu görüşmeleri ciddiye almamakla suçlayarak, Türk tarafını Cenevre’de kurtaranın CTP/BG’nin önerileri olduğunu söyleyen Kalyoncu, Cumhurbaşkanının yaptığının sorumsuzluk olduğunu; böyle bir konumdaki birinin görüşme masasında olmasının insanları rahatsız ettiğini savundu.

Ömer Kalyoncu, “her olayla ilgili olarak kafasında tilkilikler olduğunu ve bunları sistematik olarak yaşama geçirdiğini ancak toplumu iyiye, güzele götürecek konularda hiçbir önerisinin olmadığını” iddialarına ekledi.

Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun servet beyanı yapmamasını eleştirerek, ülkede çıkarılan her yasanın ihlali konusunda başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümetin her zaman öncülük ettiğini savundu.

Eroğlu’nun şahsi hesaplarını ülkede faaliyet gösteren bir şube bankasında tutmasını da eleştiren Kalyoncu, bunun yerel bankaların sonunun getirilmesi anlamına geldiğini iddia etti.

Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuyla ilgili olarak sürdürülen tartışmalara “Benim verilmeyecek hesabım yoktur” demesinin hesap vermek anlamına gelmediğini belirterek, bu konunun hükümeti rahatsız edip etmediğini sordu.

Ömer Kalyoncu, Eroğlu’nun Başbakanlığı döneminde emeklilerden vergi alınmasını düzenleyen protokolü Türkiye ile imzaladığını, sonra bunu uzun süre ret ettiğini, olay açığa çıkınca da “Benim imzaladığım bu değildir” demesini eleştirdi.

Kalyoncu, o protokolde “emeklilerden vergi alınacak” ifadesinin açık açık yazılmadığını ancak protokolde yere alan “vergilendirilemeyen gelirler vergilendirilecek” ifadesinin emeklilerden vergi kesintisi yapılması kuralını gizlemek amacıyla özellikle yer aldığını ileri sürdü.


DİĞER VEKİLLER NE DEDİ?

MUSTAFA YEKTAOĞLU: CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN ÖZEL TEMSİLCİLER KUDRET ÖZERSAY İLE YORGO YAKOVU'NUN, GÖRÜŞMELERİYLE İLGİLİ TUTANAKLARI İVEDİLİKLE MECLİS’E GÖNDERİLMELİ

ZENGİN: MİLLETVEKİLİ OLARAK CUMHURBAŞKANI EROĞLU’NU DESTEKLİYORUM, CUMHURİYET’E DANDİK DİYEN ÖNCE KENDİNE BAKSIN

ÖZCAFER: ÜLKENİN YARARINA OLDUĞUNA İNANDIĞIMIZ İÇİN TÜRKİYE İLE İMZALADIĞIMIZ PROTOKOLLERİ UYGULAMAYA ÇALIŞIYORUZ

ASLANBABA: BAZI PARTİLERİN ‘İLLA ÇÖZÜM OLMALI’ SÖYLEMLERİNİ YANLIŞ BULUYORUM

ULUÇAY: MÜZAKERELERİN NEREYE VARACAĞI ÖNEMLİ. ONUN İÇİN BU KONUYU DİKKATLE İZLİYORUZ

ÇAKICI: BAŞARISIZ BİR CUMHURBAŞKANI’NIN BÜTÇESİNE ONAY VERMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL

 


Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 20 milyon 828 bin 311 TL’lik Cumhurbaşkanlığı Bütçesi’ni oyçokluğuyla kabul etti.

 

 

 

Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler