1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEM BAŞBAKANLIK
GÜNDEM BAŞBAKANLIK

GÜNDEM BAŞBAKANLIK

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Ekonomi, 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’yla ilgili toplantılarına bugün Hukuk Dairesi, (Başsavcılık), Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı bütçeleriyle devam ediyor. Komite, bugün saat

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Ekonomi, 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’yla ilgili toplantılarına bugün Hukuk Dairesi, (Başsavcılık), Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı bütçeleriyle devam ediyor.

 

Komite, bugün saat 10.30’da başlayan toplantısında ilk olarak 6 milyon 873 bin 837 TL’lik Hukuk Dairesi bütçesini görüşerek oybirliğiyle kabul etmesinin ardından, Başbakanlık bütçesini görüşmeye başladı.

 

2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nda Başbakanlık’a 28 milyon 216 bin 841 TL öngörülüyor.

 

ULUÇAY: “KAMUOYU K-PET İHALESİYLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLMELİ”

 

Başbakanlık bütçesiyle ilgili ilk sözü alan CTP Gazimağusa Milletvekili ve Komite Başkan Yardımcısı Teberrüken Uluçay, K-Pet ihalesiyle ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesini istedi ve dün Doğan Grubu’yla görüşme yapıldığını öğrendiklerini ifade etti.

 

Uluçay, kamu reformuyla ilgili de bilgi istedi. Kamu çalışanlarına yasaklar ve üçlü kararname kapsamının daraltılması dışında kamu reformunda neler olacağını soran Uluçay, “Sadece üçlü kararnameyi daraltmak yeterli değil. Vatandaşlar devlet dairelerinde sıkıntılarla karşılaşıyor. Bunların aşılması için Personel Dairesi’nin verimliliği artırmaya dönük çalışma yetkisi var. Burada önemli olan vizyondur” dedi.

 

“4 ARALIK’TA YİNE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI”

 

Teberrüken Uluçay, 4 Aralık’ta yapılacak nüfus sayımının, son sayımda “son kez evlere kapanılacak sayım” denildiği halde yine sokağa çıkma yasağıyla yapılacağını belirterek, bu sayımın Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakere sürecinde planlandığını hatırlattı. Uluçay, “Eğer evin yardımcı odasına saklanan birileri varsa gene sayılamayacak. Dış Türkler birimi yanında başka vizyonlar da ortaya konulabilmesi gerekir” diye konuştu.

 

Uluçay, BRT çalışanlarının ciddi sorunları bulunduğunu; BRT’ye pek sık gitmediğini, sadece Brüksel temaslarında davet edildiğini belirterek, BRT’de program yapanların programa çağıracakları kişileri idarecilere bildirip onay almak zorunda olduğunu kaydetti.

 

Teberrüken Uluçay, yeterli bulmadıkları Başbakanlık bütçesine ret oyu vereceklerini açıkladı.

 

 

ASLANBABA: “EĞER BAŞARILI OLMAZSAM SİYASETTE YER ALMAM”

 

UBP İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba, Başbakanlık bünyesinde oluşturulması gündemde olan Dış Türkler Birimi’ne değinirken, her ülkenin dışişleri bakanlıklarında o ülkenin dıştaki insanlarıyla ilgili birimleri olduğunu kaydetti. Aslanbaba, en büyük nüfusa sahip Çin’de bile dış ülkelerdeki vatandaşları için birimi bulunduğunu söyledi.

 

Ejder Aslanbaba, Dış Türkler Birimi’nin oluşumuyla ilgili çalışmalar hakkında bilgi vererek, destek istedi. 6 ay içinde bu birimin çalışmalarıyla hedeflenenlerin hayata geçeceğini, ekonomide, öğrenci akışında olumlu gelişmeler sağlanacağını kaydeden Aslanbaba, “Eğer başarılı olmazsam siyasette de yer almayacağım” diye konuştu.

 

Aslanbaba, birim oluşunca, Başbakanlık bütçesine 100 bin lira aktarılacağını ifade etti.

 

KALYONCU: “ACEMİLER MANGASI”

 

Daha sonra söz alan CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Aslanbaba’nın “siyasette etkili olunmuyorsa istifa edilmesi gerektiği” sözünün İrsen Küçük için de geçerli olduğunu söyledi.

 

Hükümeti “acemiler mangası” diye niteleyen Kalyoncu, ülkede çeteler oluştuğunu; bunu TC Başbakanı ve UBP milletvekillerinin de söylediğini; bunların üzerine hızla yürümek gerektiğini ama UBP’nin böyle şeylerin üzerine gidemeyeceğinin görüldüğünü belirtti.

Kalyoncu, ihalesiz işler yapıldığını ve güvensizlik yaratıldığını belirterek, DAK ve DAİ’nin Doğa Okullar Grubu’na devredilmesini örnek gösterdi. “Bakan çocukları devlet kurumlarından ihale alıyor. Bu hükümet maaşları ödeyemediği halde Başbakan ve Maliye Bakanı ekonomi iyiye gidiyor diye demeç verip insanlarla dalga geçiyor” diyen Kalyoncu, meclis komitelerine gelen yasa tasarılarının tamam olmadığını ve defalarca değiştirildiğini söyledi.

 

“Hangi konuda tutsak bu hükümet elimizde kalıyor” diyen Kalyoncu, vatandaşın da hükümete güvenmediği görüşünü ifade etti.

 

“K-PET İHALESİNDEN RAHATSIZIM”

K-Pet ihalesinden çok rahatsız olduğunu belirten TDP Genel Başkanı Çakıcı, karlılık durumuna bakılmadan alelacele satıldığını; paranın ödenmesiyle ilgili düzenlemeyi sordu ve üçüncü bir petrol şirketine izin verildiğini; bu konuda halka bilgi verilmesi gerektiğini söyledi.

“ULUSAL YERİNE ŞERİATÇI”

Mehmet Çakıcı, “Ulusal Birlik Partisi, parti adından ‘ulusal’ kelimesini çıkarsın. Çünkü adına şeriatçı birlik partisi derseniz daha iyi anlaşılabilir.

“MECLİSE KALPAKLA GELECEĞİM”

“Madem Avrupa’ya, çağdaşlığa değil geriye doğru gidiyoruz, ben de meclise kalpakla geleceğim” diyen Çakıcı, çalışma hayatıyla ilgili tasarılar için Meclis komitesine katılmasalar da her yerde ve Meclis Genel Kurulu’nda çok şey söylediklerini belirtti.

KOMİTEYE GELMİYORUZ AMA…

TDP Genel Başkanı Çakıcı, “Komitelere gelmeme sebebimiz şudur. Bu hükümet düşsün, bu paket geri çekilsin diye halkımızla yollarda yürüdük. Gelip sizinle paketin küçük bir unsurunu anlaşamam. 28 Şubat ve 2 Mart’ta bu halk, bu paketin geri çekilmesini istedi. Komiteye gelmiyoruz ama her yerde görüş yer veriyoruz” dedi.

Çakıcı, mecliste cam bardakların kaldırılması önerisini yineleyerek, Ahmet Zengin’in bardak fırlattığının farkında olmadığını söylemesini eleştirdi.

ÇAKICI-KALYONCU TARTIŞMASI

Toplantıda daha sonra birleşik faiz konusunda CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu ile TDP Genel Başkanı Çakıcı arasında tartışma yaşandı. Kalyoncu, Çakıcı’yı “çocukça” diye tanımlarken; Çakıcı da Kalyoncu için “gidip ruh sağlığınızı tedavi ettirin” ifadelerini kullandı. İki milletvekili daha önce Meclis Genel Kurulu’nda yaşanan tartışmalara da atıfta bulunarak bir süre tartıştı.

Konuşmaların ardından Başbakanlık bütçesi oyçokluğuyla kabul edildi.

.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1031 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler