1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDEDE MARAŞ VE LİMANLAR VARDI
GÜNDEDE MARAŞ VE LİMANLAR VARDI

GÜNDEDE MARAŞ VE LİMANLAR VARDI

Bazı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi parti başkan ve temsilcileri, Slovak Büyükelçiliğinin organize ettiği aylık rutin toplantılar çerçevesinde bugün yeniden bir araya geldi.

A+A-

 

Slovakya Büyükelçiliği’nin düzenlediği rutin toplantılar çerçevesinde ara bölgede bir araya gelen bazı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcileri, “alınacak yeni güven artırıcı önlemlerin kapsamlı çözüm için önemli adım sayılacağı” görüşünü belirtti.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun da katıldığı, Lefkoşa’da, ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de yer alan görüşme iki saat sürdü.

Toplantı sonunda Slovak Büyükelçisi Anna Turenicova tarafından okunan ortak bildiriyle, siyasi parti temsilcilerinin, AKEL tarafından belirlenen toplantının gündemi olan “Mağusa’daki kapalı bölgenin (Kapalı Maraş) iadesi ve limanların Avrupa Birliği gözetiminde açılmasının Kıbrıs sorununun erken çözümüne ve iki toplumun refahının daha da gelişmesine yardımcı olacak mı?” sorusu üzerine görüş belirttiği kaydedildi.

Açıklamada, “Kıbrıs sorununa iki toplumlu, iki kesimli, siyasal eşitliği olan, ilgili BM kararlarına saygılı federal bir yapı temelinde bulunacak bir çözüme acil ihtiyaç duyulduğu ve dayanışma içerisinde alınacak güven artırıcı önlemlerin toplumlararası diyaloga yardımcı olacağı” üzerinde siyasi partilerin hem fikir olduğu ifade edildi.

Açıklamaya göre, siyasi partiler, “Alınacak güven artırıcı önlemlerin, kapsamlı bir çözüm için atılacak çok önemli bir adım olacağı ve uluslararası toplum ile tüm Kıbrıslılara adanın yeniden birleşmesi yönünde güçlü bir mesaj vereceği, ticaret ve ortak ekonomik faaliyetleri de artıracağına” inanıyor.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi partiler arasındaki bir sonraki toplantı, 25 Nisan’da yapılacak.

Ortak bildirinin yanında siyasi partiler bir de ortak deklarasyon üzerinde anlaştı.

Deklarasyonda, siyasi partiler bölgedeki gerilime dikkat çekerek, savaş propagandası ve teşviki yapmanın insanlık suçu olduğu vurgulandı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 532 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler