1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNDE 5 YURTTAŞ
GÜNDE 5 YURTTAŞ

GÜNDE 5 YURTTAŞ

UBP Hükümeti’nin 8 ayda dağıttığı ‘toplam Bin 312 yurttaşlıktan’, 70’i ‘Bakanlar Kurulu kararı’, 220’si ise ‘Bakanlık Onayı’ ile… İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, 2012 yılının ilk 8 ay

A+A-

 

 

 

UBP Hükümeti’nin 8 ayda dağıttığı ‘toplam Bin 312 yurttaşlıktan’, 70’i ‘Bakanlar Kurulu kararı’, 220’si ise ‘Bakanlık Onayı’ ile…

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, 2012 yılının ilk 8 ayında ‘Bin 312 yeni yurttaşlık’ verildiğini açıkladı.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın Meclis’e sunduğu yazılı soru önergesine yanıt veren İçişleri Bakanlığı, resmi rakamı açıkladı, 1 Şubat 2012 ile 30 Eylül 2012 tarihleri arasında çeşitli nedenlerden toplam bin 312 kişinin yurttaş yapıldığını bildirdi.

 

BAKANLIK ONAYI İLE 220 YURTTAŞ!

 

İçişleri Bakanlığı’nın resmi açıklamasına göre, UBP Hükümeti’nin 8 ayda, sadece ‘Bakanlık onayı’ ile 220 kişiye yurttaşlık verdiği dikkat çekti. Evlilik ve doğum sonucu verilen, ‘Doğal yurttaşlık’lar haricinde Hükümet’in dağıttığı yurttaşlıklar da bakanlığın açıkladığı resmi rakamlarda yer aldı. Sadece ‘Bakanlık Onayı’ ile verilen yurttaşlıkların 8 ayda 220’yi bulması, nasıl yurttaşlık dağıtıldığını en açık ispatı oldu.

 

 


 

 

TDP Genel Başkanı Çakıcı: “Seçime gizli müdahale!”

Özellikle son dönemlerde UBP’nin sessiz sedasız yurttaşlıklara hız verdiği duyumları olduğunu ve bu amaçla soru önergesi ile resmi açıklama talep ettiğini ifade eden TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, duyumlarının doğruluğunun da rakamlarla ortaya serildiğine işaret etti.

“8 ayda bin 312 yeni yurttaş, seçime müdahalenin bir başka yoludur” diyen Çakıcı, halk desteğiyle birlikte oy kaybeden UBP’nin ‘Yurttaşlılarla oy kazanma’ yoluna gittiğini belirtti.

 


 

 

CTP Genel Sekreteri Akansoy: “Siyasi iradenin deforme edilmesine razı değiliz”

Yurttaşlıklar konusunun çok önemli olduğuna işaret eden CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, öncelikle konuyu Türkiye medyasına kadar yansıtan çevrelerin sorunun çözülmesine katkı koymadıkları görüşünü belirtti.

UBP’nin kurultay süresince yurttaşlıklarla ilgili haddini aşan davranışlara giriştiğini ifade eden Akansoy, yüzlerce kişiye yurttaşlık sözü verildiği, elektrik, su faturasına kadar ödendiğine ilişkin ciddi bilgi ve bulgularını olduğunu da kaydetti.

Yurttaşlıklar konusunda ciddi anlamda toplumsal bir hassasiyet olduğuna da dikkat çeken Akansoy, Kıbrıs Türk Toplumu’nun iradesinin deforme edildiği kanaatinde olduğuna işaret etti, “Biz de bu konuda çok hassasız” dedi.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1197 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler