1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜL'DEN BAN'A: ALTERNATİFLERE HAZIRLIKLI OL
GÜLDEN BANA: ALTERNATİFLERE HAZIRLIKLI OL

GÜL'DEN BAN'A: ALTERNATİFLERE HAZIRLIKLI OL

TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a Kıbrıs konusunda çekimser kalmaması gerektiğini söylediğini kaydetti.

A+A-

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile Kıbrıs konusunu konuştuklarını, Ban’a çekimser kalmaması gerektiğini söylediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, NATO zirvesine katıldığı Chicago'da Türk basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenledi.

Görüşmelerinde Kıbrıs konusunun gündeme gelip gelmediğine yönelik soru üzerine Gül, şöyle konuştu:

''Kıbrıs konusunu birkaç platformda konuştuk, daha doğrusu ikili görüşmeler çerçevesinde konuştuk. En çok tabi BM Genel sekreteriyle konuştuk, kendisinin biraz daha artık bu işte çekimser davranmaması gerektiğini, Türklerin elinden gelen her şeyi yaptığını. İşte sonunda (Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris) Hristofyas 'aday olmayacağım' dedi. Yani bu kadar çalışma, bu kadar toplantı boşuna mı gitti.

Bu işin bir son tarihi olmadan ve sonunda da bir şey çıkmazsa sorumlusuna karşı neticesi olmadan, bu işlerin, görüşmelerin tamamen israf olduğunu söyledim ve şunu da açıkça söyledim: 'Artık belli ki bu işler yürümeyecekse, o zaman başka alternatifleri, başka şeyleri münakaşa ederek, konuşarak devreye sokarız, buna da hazır olun'. Dolayısıyla yapacağımız başka ne var ki. Amerikalılarla da biraz konuştuk ama biliyorsunuz bu seçim döneminin içerisinde olunca, ikinci döneme Başkan Obama seçilirse, bunlar herhalde çok daha rahat şekilde ele alınacak konular olacak.

Tüm bu süre içerisinde bunlar ama boşa geçen zaman değil. Dünya vicdanını, bütün dünya liderlerinin vicdanını önce kazanmak, bu önemli bir şey. Haklılığımızın herkesin vicdanında, Türklerin, Kıbrıs Türklerinin haklılığının yer etmesi önemli bir şey. Bu çabalar boşa değil, onu söylemek isterim. Belki geciktiği için bizi üzüyor ama eminim ki sonunda bunların hepsinin karşılığını alacağız.''

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 578 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler