1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜL, 'B PLANI'NI MOON'A SUNDU
GÜL, B PLANINI MOONA SUNDU

GÜL, 'B PLANI'NI MOON'A SUNDU

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile gerçekleştirdiği görüşme Rum gazetelerinin siyaset sayfalarında yer buldu.

A+A-

 

 

 Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile gerçekleştirdiği görüşme Rum gazetelerinin siyaset sayfalarında yer buldu.
Fileleftheros, “B Planı Ban’ın Önünde... Gül Kıbrıs Sorununda Alternatif Çözümlere Atıfta Bulundu” başlıklı haberinde, bu görüşmede Gül’ün Ban’ın önüne Kıbrıs’la ilgili B planını koyduğunu yazdı.
Gazete, Abdullah Gül’ün görüşmeyle ilgili açıklamasından alıntılar yaptığı haberinde Cumhurbaşkanı’nın; Kıbrıs sorunundaki çabalar başarılı olmazsa Türk tarafının başka alternatif çözümler konusunu gündeme getireceği açıklamasını öne çıkardı, şu yorumu yaptı:
“Ankara ve işgal rejimindeki adamları aslında muhataplarını ikilemle karşı karşıya getiriyor. Ya mevcut anlaşmazlıkların görüşülmesi için Kıbrıs sorununda çoklu konferans çağrılır veya yürütülmekte olan prosedür durur vurgusunu yapıyorlar. Türk tarafı; içeriği sahte devletin siyasi açıdan yükseltilmesine atıf yapacağı aşikar olan güven yaratıcı önlemlerin görüşülmesine küçük bir pencere bırakıyor.”
Gazete BM Genel Sekreteri Ban ile bugün görüşmesi beklenen Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da Cumhurbaşkanı Gül ile aynı frekansta hareket etmesinin beklendiğini, bu görüşmede; New York’a giden Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın da hazır bulunmasının beklendiğini kaydetti.

İDDİALAR NELER?

 

Politis “Gül’den De B Planı... BM Genel Sekreteri’ni Müzakereler Konusunda Faaliyet Üstlenmeye Çağırdı” başlıklı haberinde Türk tarafının, Kıbrıs sorununun ertesi günü konusunda bütün bu dönem boyunca söylediklerinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından BM Genel Sekreteri’ne aktarıldığını yazdı.
Gazete Gül’ün Chicago kentinde düzenlenen NATO zirvesi çerçevesinde bir araya geldiği BM Genel Sekreteri’yle görüşmesi sonrasında basına yaptığı açıklamadan alıntılara yer verdi.
Aynı gazete, “2016 İtibarıyla Kıbrıs’ta İki Devletle... Mart 2013’te Kıbrıs Sorunu Yeni Prosedürde” başlıklı haberinde ise Avrasya ekonomik ilişkileri derneği tarafından 12 Mayıs’ta Ankara’da “KKTC’nin Geleceği Vizyonu” konulu atölye çalışması gerçekleştirildiğini okurlarına aktardı.
Gazete bu çalışmada varılan en önemli sonucun 2016’da Kıbrıs için; BM üyesi iki ayrı devletten oluşan bir yapı olacağı olduğunu yazdı.
Haravgi, Cumhurbaşkanı Gül’ün Ban ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada söylediklerini okurlarına “Gül’ün Alternatif Çözümleri Var... BM Genel Sekreteri’ne; ‘Türklerin Ellerinden Yapabileceklerini Yaptıklarını’ İddia Etti” başlığıyla aktardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 689 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler