1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜÇ- SEN ZİYARETLER BAŞLATTI
GÜÇ- SEN ZİYARETLER BAŞLATTI

GÜÇ- SEN ZİYARETLER BAŞLATTI

Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç - Sen), devlete geçici memur alımının durdurulması talebiyle başlattığı ziyaretler çerçevesinde Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’i (CTP-BG) ve Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ayrı ayrı ziyaret ett

A+A-

Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç - Sen), devlete geçici memur alımının durdurulması talebiyle başlattığı ziyaretler çerçevesinde Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’i (CTP-BG) ve Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ayrı ayrı ziyaret etti.

 

CTP- BG

 

Güç - Sen Başkanı Memduh Çeto, ziyarette yaptığı konuşmada, hükümetin bazı icraatlarından rahatsızlık duyduklarını kaydederek, bunları CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’na aktararak onun görüşlerini dinlemek istediklerini söyledi.

 

Çeto, Sosyal Sigortalar Yasası, geçici memur alımı, Mağusa’daki Taşel konusu ile ilgili olarak hükümetten şikayetçi olduklarını belirterek, geçici memur alımlarının durdurulmasını ve bunun Kamu Görevlileri Yasasından tamamen kaldırılmasını istediklerini kaydetti.

 

“Hükümet gerekli müdahale iradesi göstermediği için Taşel’de grevin hala sürdüğünü” ileri süren ve oradaki çalışanların mağdur olduğunu söyleyen Çeto, bu konularda ne yapılabileceğini CTP-BG ile ele almak istediklerini dile getirdi.

 

Gümrük Dairesi’ne geçici memur alımının söz konusu olduğunu, Maliye Bakanlığı ve Gümrük Müdürü’yle gerçekleştirdikleri görüşmelerde netleştirdiklerini ifade eden Çeto, Gümrük Dairesi’ne alınan geçici memurların gümrük görevlerinde çalışamayacağının yasalarda yer aldığını belirtti.

 

Memur alımlarının Kamu Hizmeti Komisyonu yoluyla yapılmasını istediklerini vurgulayan Çeto, geçici memur probleminin ancak bu şekilde ortadan kaldırılabileceğini dile getirdi.

 

YORGANCIOĞLU

 

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, UBP’yi iktidar olmadan önce söylediklerinin aksinde davranmakla suçladı ve “böylesi bir anlayışla iktidar olduktan sonra bu ülkeye yapılmayacak kötülük yoktur” dedi.

 

Hükümetin kazanılmış bazı hakların geriye götürülmesine yönelik tavırlarının ortada olduğunu savunan Yorgancıoğlu, Sosyal Sigortalar Yasa Tasarısı’nı örnek gösterdi ve bu tasarıyı hayatın gerçeklerine bakılmadan hazırlanmış bir tasarı olarak değerlendirdi.

 

Hükümeti işe alımlarla ilgili olarak da eleştiren Yorgancıoğlu, istihdamların Kamu-Hizmeti Komisyonu’nun yapacağı sınavlar ile gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

 

UBP yönetiminden bir an önce kurtulunması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, UBP’nin halka dayatmaya çalıştığını öne sürdüğü kötülüklerden kurtulmak için bir mücadele vermeyi görev saydıklarını söyledi.

 

TDP

 

Güç-sen ziyareti sırasında konuşan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı de, Gümrük Dairesi’nin her zaman partizanlıkların yaşandığı imtiyazlı kişilerin kontrolünde bir yer olduğunu iddia ederek, Güç - Sen’in serzenişlerinde haklı olduğunu ve TDP’nin her zaman emeğiyle çalışanın yanında yer aldığını söyledi.

 

Çakıcı, geçicilerin kadrolanmasını ve yasal düzenlemelerin yapılmasını doğru bulduklarını belirterek, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun iktidar partilerine bağlı bir kurum olmadığının bilinciyle davranılmasını istedi.

 

Toplumsal olaylarda birlikte hareket etmenin önemine işaret eden Çakıcı, “vatandaşların sürekli olarak kendilerine UBP’nin partizanlıklarını şikayet ettiğini ve toplum olarak böylesine tehlikeli bir süreçten geçebilmek için birlik olmak gerektiğini” kaydetti.

 

Çakıcı, “Bu hükümetten bir an önce kurtulmak lazım” diyerek, Eylül sonu, Ekim başı gibi tüm halkın bir araya gelerek hükümet değişikliğini sağlayacağına inandığını ifade etti.

 

Mehmet Çakıcı, Kıbrıslı Türklerin kendi ülkelerinin efendisi olacağı bir ülke için halka mücadelelerine destek çağrısı yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 607 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler