1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GS’nin efsanevi futbolcusu Metin Kurt, Arena’da niye alkışlanmayacak?
GS’nin efsanevi futbolcusu Metin Kurt, Arena’da niye alkışlanmayacak?

GS’nin efsanevi futbolcusu Metin Kurt, Arena’da niye alkışlanmayacak?

Galatasaray bir süredir yeni stadyumları Arena’da eski futbolcularına vefa göstererek onları maç öncesi ödüllendiriyor ve taraftarlarına alkışlatıyor. O formayı ıslatan oyuncular için bu olgu elbette büyük bir onurdur... Hatırlanmak ya da unutulma

A+A-

 

 

Galatasaray bir süredir yeni stadyumları Arena’da eski futbolcularına vefa göstererek onları maç öncesi ödüllendiriyor ve taraftarlarına alkışlatıyor.

O formayı ıslatan oyuncular için bu olgu elbette büyük bir onurdur...

Hatırlanmak ya da unutulmamak çok güzel bir duygudur bir insan için.

Bu konuda ince düşüncesinden ve bir ilki başardığından dolayı bir futbolsever olarak Galatasaray’ı tebrik etmem gerekir.

Ama...

Bu oyuncular içinde öyle birisi varki O’nu oraya hiçbir zaman çağırmayacaklar!

Bu futbolcu Metin Kurt’tur...

Fatih Terim ile ayni dönemde de sarı-kırmızılı formayı giyen ve Türk futbol tarihinde ilk “sporcu grevini” yapan Kurt, 1976’da Galatasaray’dayken Türkiye Kupası finalini oynamaya hak kazanınca, vaat edilen 10 bin lira primin ödenmemesi üzerine greve gider. “Antrenmana katılmama” biçiminde uygulanan greve, ünlü futbolcular Yasin, Gökmen, Büyük Mehmet de katılır.

Galatasaray'da özellikle Brian Birch yönetiminde şampiyonluklar yaşayan takımın değişmezleri arasında olur. GS’de oynadığı 6 yıl boyunca hiç kırmızı kart görmeyen Metin sadece tek bir maçta sarı kart görür! Bu dönemde Türkiye Milli Takımında da yer bulur. 26 kez Türkiye A Milli Takımı’nın formasını giyer. Ancak dürüst kişiliği, özlük haklarını araması ve sendikal faaliyet girişimleri yüzünden kulüpten aforoz edilir.

Metin Kurt ile Birgün gazetesi geçenlerde bir ropörtaj yapar.

Şimdi oynanan futbolun içindeki sömürüye ve şikeye dikkat çeker Kurt “Şike, futbolun içindeki rüşvettir” der. Bizim esas mücadelemiz sistemledir. Bugün sporda şike yoktur, doping yoktur, mafya yoktur, şiddet yoktur, ırkçılık yoktur diye iddia edebilir misiniz? Hepsi vardır. İşte bunlar sistemin sorunudur. Biz bu sistemde ezilen kesimi bir araya getirip onların özgürleşmesini sağlayacağız” diyen Kurt’u hep sakallı fotoğraflarıyle bilirim. O da niçin sakal bıraktığını şöyle anlatır.

“Mukavelem bitmişti ve kulübe gittim. ‘Sana 110 bin lira vereceğiz’ dediler. ‘Peki dedim bana sormayacak mısınız kaç para istiyorum diye?’. Bunu üzerine ‘Niye soralım ki’ dediler, ‘senin mukaveleni yapar, maaşını yatırır, sözleşmeni uzatırız.’ O zaman beni niye çağırdınız dedim, ben kabul etmiyorum sizin teklifinizi ve bunu protesto etmeliyim dedim o an. İlk defada sakallarımı bunun için uzattım.”

Metin Kurt söyleşisinde “futbol arsada oyun olarak güzel ve temizdir; borsada ise kirli ve çirkindir. Biz bu oyunun arsada oynananını sevdik borsadakini değil” der.

Bu düşünceleri ile hem solcu hem de futbolseverlerin kalbinde ayrı bir yeri olan Metin Kurt, spor emekçilerini yeniden bir araya getirmeyi ve bir mücadele hattı oluşturmayı önüne koymuş biri olarak Galatasaray’ın Arenasına çağrılıp, alkışlanmayacak ve itibarı iade edilmeyecektir!

Galatasaray’ın 1970’li yıllardaki efsane hocası Brian Birch ile yakaladığı 3 yıl arka arkaya şampiyonluklarda attığı gollerle de büyük payı olan, çocukluğumuzun idollerinden olan Metin Kurt’u Arena’ya çağıracak ne taraftar gurubu ne de bu yüreği taşıyan yönetici maalesef Galatasaray’da veya bir başka İstanbul takımında yoktur!

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1306 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler