1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GREVLER ASKIYA ALINDI
GREVLER ASKIYA ALINDI

GREVLER ASKIYA ALINDI

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yarın yapacakları grevleri askıya aldıklarını bildirdi. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Elcil, bugün Arabahmet İlkokulu’na öğretmenlik formasyonuna sahip Akademi mezunu ilkokul öğretmenlerinin “atamasın

A+A-

 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yarın yapacakları grevleri askıya aldıklarını bildirdi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Elcil, bugün Arabahmet İlkokulu’na öğretmenlik formasyonuna sahip Akademi mezunu ilkokul öğretmenlerinin “atamasını” gerçekleştirdiklerini belirterek, öğretmen eksiği olan okullara akademi mezunu ve öğretmenlik formasyonuna sahip geçici öğretmen “atamalarını yapmaya” devam edeceklerini kaydetti.

Elcil, hükümeti; “eğitimdeki sorunları çözmekten aciz” olmakla suçlayarak, çocukların öğretmensiz, öğretmenlerin işsiz, okulların altyapısız ve hademesiz bırakıldığını savundu.

Şener Elcil, yarın Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda saat 11.00’de basın toplantısı yapılacağını da belirtti


4 OKULDA GREV

 

Okullarda öğretmen, sınıf ve altyapı eksiklikleri bulunduğu ve öğretmen atamalarında partizanlık yapıldığı gerekçesiyle Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) bugün 08.00-11.00 saatleri arası Şehit Hüseyin Akil (Gazimağusa), Arabahmet (Lefkoşa), Necati Taşkın (Lefkoşa), ve Alsancak İlkokullarında grev yaptı.

Grevlerin saat 11.00’de son bulmasıyla KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, öğretmen eksiği bulunan Arabahmet İlkokulunda 3 geçici öğretmenin “atamasının” KTÖS tarafından yapıldığını açıkladı.

Arabahmet İlkokulu’nda basına açıklamalarda bulunan Elcil, okulların açılmasından itibaren 1 aylık sürede eğitimdeki sorunların azalacağı yerde artmaya devam ettiğini, KHK’da usulsüzlük ardından durdurulan atamaların bugün başlayacak mülakatlarla devam edeceğini fakat mülakatın ardından öğretmenlerin atamalarının ancak hafta sonuna yapılabileceğini bildirdi.

Kendisine 18 Temmuz’da yazılan yazıya 23 Ağustos’ta cevap veren Başbakan İrsen Küçük’ün öğretmen atamalarının gecikmesinde sorumlu olduğunu söyleyen Elcil, okullarda rahatsızlık, hamilelik, izin ve nüfus artışı vb. nedenlerden dolayı bulunamayan öğretmenlerin yerine 79 Akademi mezunu genç öğretmen yerine “UBP kurultay delegelerine partizanca görev verildiğini” ifade etti.

“ÖĞRETMEN YERİNE ZİRAAT MÜHENDİSİ ATANMASI MESLEĞE SAYGISIZLIK. BİZE HAKARET”

Eğitimin gecikmeye veya beklemeye tahammülü bulunmadığını kaydeden Elcil, ihtiyaç olan yerlere Öğretmen Akademisi mezunu gençlerden “atamaların” Sendika tarafından yapılacağını söyleyerek, bu Akademiden denklik diploması almış sınıf öğretmeni veya okul öncesi öğretmenleri yerine Ziraat Mühendisi veya başka alanlardan öğretmen atanmasının mesleğe saygısızlık olduğunu söyledi.

Şu an için okullarda 76 öğretmene ve 12 de özel eğitim öğretmenine ihtiyaç bulunduğunu söyleyen Elcil, Bakanlığın bunu oyalamasına anlam veremediklerini ayrıca bunların yanında sınıfa ve tuvalete ihtiyacı olan okullar da bulunduğunu söyledi.

“SINIF YETERSİZLİĞİ BULUNAN OKULLARDA ÇADIRDA EĞİTİM YAPACAĞIZ”

Çatalköy, Alsancak, Dikmen ve Gönyeli Fazıl Plümer İlkokullarda sınıf eksikliği bulunmasına bir eylemle dikkat çekeceklerini kaydeden Elcil, BM Yüksek Komiserliği’ne çadır için başvurduklarını ve yakında bu çadırları alıp bahse konu okullarda çadırda eğitime başlayacaklarını ifade etti.

Elcil, “Herkesin kurultay adına hizmet yarışı içine girdiğini” fakat ortada bir hizmet göremediklerini kaydederek, öğretmen ve sınıf eksiklikleri yanında, 206 mevcuduyla Haspolat İlkokulu’nun tuvaletinin bulunmadığını söyledi.

“SU MESELESİYLE ÖVÜNMEK BİR ANLAM İFADE ETMİYOR”

Elcil, “Hizmet önce buralardan başlar, bizim açımızdan su meselesiyle övünmek bir anlam ifade etmiyor, şu anada çocuklarımız öğretmensiz, sınıfsız altyapısız okullarda eğitim görmeye zorlanıyor. Bunu kabul etmiyoruz, reddediyoruz” şeklinde konuştu.

Bugün 3 öğretmene Arabahmet İlkokulu’nda görev verildiğini ve eksikle ihtiyaç olan yerlere “atama yapılmaya” devam edileceğini bildiren Elcil, sendikanın üzerine her türlü sorumluluğu aldığını ve bu konuda kararlılığın süreceğini söyleyerek, Eğitim Bakanlığı’na da “Buyursunlar kaldırsınlar” şeklinde çağrıda bulundu.

“HAFTA SONUNA KADAR ÖĞRETMENSİZ OKUL KALMAYACAK”

Arabahmet İlkokulu’nda 11.00 itibarıyla grevin sonlandırıldığını ve eğitimin bu saatten sonra devam edeceğini bildiren Elcil, hafta sonuna kadar öğretmensiz okul kalmaması için gerekli çalışmaları ortaya koyacaklarını bildirdi.

Hükümetin yasalara veya Anayasa’ya aykırı hareket ettiğini savunan Elcil, “Öğretmenler Yasası’nın 10. Ve 11. Maddelerine aykırı öğretmen ataması yapılmasını Sayıştay’a ve Başsavcılığa gerekli yazılarla bildirdiklerini” söyleyerek, “atanan öğretmenlerin usulsüz atandığı gerçeğinden” hareketle, bunlara maaş çıkarılmasının partizanlığın parçası olacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1067 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler