1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GREVE KABİNEDEN MÜDAHALE
GREVE KABİNEDEN MÜDAHALE

GREVE KABİNEDEN MÜDAHALE

SICAK GELİŞME Bakanlar Kurulu, Belediye Emekçileri Sendikası’nın (BES) Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki süresiz grevini, genel sağlığı bozucu niteliği ve elzem hizmet olması nedeniyle yarından itibaren 60 gün süreyle erteledi. Başbakanlık Basın

A+A-

 

 

SICAK GELİŞME

Bakanlar Kurulu, Belediye Emekçileri Sendikası’nın (BES) Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki süresiz grevini, genel sağlığı bozucu niteliği ve elzem hizmet olması nedeniyle yarından itibaren 60 gün süreyle erteledi.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Bakanlar Kurulu, 42/1996 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası’nın 15’inci Maddesi’nin 1’inci Fıkrası ve 16’ıncı Maddesi’nin 3’üncü Fıkrası’nın verdiği yetkiye dayanarak elzem hizmet görevi yürüten Lefkoşa Türk Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren BES’e ve/veya diğer sendikalara üye olan ve/veya olmayan tüm çalışanların başlatmış olduğu grevin genel sağlığı bozucu nitelikte ve/veya elzem hizmet olması nedeniyle 18.10.2012 tarihinden itibaren 60 gün süre ile ertelenmesine ve Savunma Nizamnamesinin 79 (B) (3) Maddesi gereğince 2012 Grev Yasağı (Lefkoşa Türk Belediyesi) Emirnamesi’nin Resmi Gazete’de yayımlanmasına karar verdi.”


 

ÖNCESİNDE NELER YAŞANDI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile bugün yapılan toplantıda, tüm iyi niyetli yaklaşımlarına karşı bir sonuç elde edilemediğini söyledi.

Ünverdi, toplantı sonrası TAK muhabirine yaptığı açıklamada, çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının gelecek yıl başından itibaren direk devlet katkısından kesilmesi ve belediye borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda yapılan toplantıda BES’in tüm girişimlere olumsuz yanıt verdiğini belirtti.

Şerife Ünverdi, yaklaşık 2 saat süren toplantıda Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın da katıldığını ve sendikayı ikna etmek için çok çalıştığını kaydetti.

“HEMEN YÜRÜRÜLÜĞE GİRMESİNİ İSTEDİLER”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ünverdi, Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı’nın da meclis alt komitesinde ivedilikle görüşüldüğünü ve borçlar konusunda çıkarılan Yasa Gücünde Kararnameyle birlikte belediyelerdeki sorunların köklü çözümünün sağlanacağını belirtti.

Ünverdi, sendikanın “hemen ertesi gün bunların yürürlüğe girmesini istemesi”nin görüşmeleri tıkadığını kaydetti.

“ELİMİZDE SİHİRLİ DEĞNEK YOK”

Yasa Gücünde Kararname için en az 1 hafta, yasadaki güncellemeler için de 15 gün süre istediklerini söyleyen Ünverdi, sendikadan buna olumlu yanıt alamadıklarını belirtti.

Ünverdi, “Malesef elimizde sihirli değneğimiz yok. Sendika beklemek istemiyor. Burada maksat üzümü yemek değil ne yazık ki bağcıyı dövmek” ifadelerini kullandı.

“ÜZÜNTÜ DUYUYORUM”

Lefkoşa halkının şehirdeki pisliği hak etmediğini ve bundan üzüntü duyduğunu kaydeden Ünverdi, bakanlık olarak kendilerinin ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Ünverdi, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın yarın Belediye Meclisi’ni toplantıya çağırıp, bu konuları görüşeceğini de sözlerine ekledi.

BES YARIN BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM YAPACAĞINI DUYURDU

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) Pazartesi günü başlattığı süresiz grevin yarın da devam edeceğini; ayrıca yarın saat 10.00’da Başbakanlık önünde eylem yapacağını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’yle görüşmelerinin ardından TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan BES Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yalınkaya, Bakan Ünverdi’nin kendilerine “grevi kaldırın, sorunlarınızı çözeceğiz” dediğini ancak bunu kabul etmediklerini çünkü hükümete 8 aydır süre verdiklerini söyledi.

Yalınkaya, taleplerine köklü çözüm getirilmeden grevi kaldırmayacaklarını belirtti. Süresiz grevin yarın da devam edeceğini ve diğer örgütlerin de desteğiyle yarın Başbakanlık önünde eylem yapacaklarını ifade eden Yalınkaya, “Tavrımız net ve açık” dedi.

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın belediyenin borçlarının yeniden yapılandırılması gündemiyle belediye meclisini yarın saat 14.00’te toplantıya çağırdığını kaydeden Yalınkaya, bu toplantıya, gözlemci statüde davet edilen sendikanın da katılacaklarını söyledi. Yalınkaya, LTB’deki taleplerinin aslında kolaylıkla karşılanabilecek şeyler olduğu görüşünü ifade etti.

Yalınkaya, belediyenin borçlarının ucuz krediyle yapılandırılmasının şart olduğunu; çalışanların sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının düzenli yapılmaması sorununun çözümlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Mustafa Yalınkaya, “Tüm belediyelere bu amaçla kaynak yaratılmalıdır ki bunlar yapılabilsin. Biz belediyelere devlet katkısının yüzde 8.5’ten yüzde 10’a çıkarılmasını istiyoruz ve Belediyeler Yasası’nda da bu yönde düzenleme talep ediyoruz. Devlet katkısı oranı artırılarak borç yapılandırılmasının da zorunluluk haline getirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

BELEDİYELERDE ÖRGÜTLÜ SENDİKA VE FEDERASYONLARDAN DESTEK

Öte yandan belediyelerde örgütlü sendika ve federasyonlar, Belediye Emekçileri Sendikası’nın (BES) Lefkoşa Türk Belediyesi’nde devam eden süresiz grevine ve Başbakanlık önünde yarın yapılacak eyleme destek verdi.

BES’in yanı sıra Devrimci Genel-İş, Mağusa Türk Genel-İş, BÜRO-İŞ, DEV-İŞ, HÜR-İŞ ve TÜRK-SEN yetkilileri bugün bir araya gelerek, özelde Lefkoşa Türk Belediyesi, genelde 28 belediyede yaşanan sorunları ele aldı.

Toplantı sonrasında yapılan ortak açıklamada, UBP Hükümetinin, Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı sorununu çözmek için alelacele hazırladığı Kanun Hükmünde Kararnameyi, “kurultaya yönelik göstermelik bir girişim” olarak değerlendiren sendikalar, bu kararnameyle ne İhtiyat Sandığı, ne de Sosyal Sigorta sorunlarının çözülemeyeceğini savundu.

Tüm belediyelerde var olan taşeron çalıştırma ve belediye hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı sonuna kadar kararlılıkla mücadele edileceği kaydedilen açıklamada, “Bir araya gelen Belediye Sendikaları ile Federasyonlar yukarıda belirttiğimiz tespit ve sorunların çözümü için Belediyelere yapılan katkı payının yüzde 8.5’dan yüzde 10’a çıkarılmasını ısrarla talep eder ve bu konuda her türlü mücadeleyi yürüteceğimizi deklere ederiz” denildi.

Önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelecek olan sendika ve federasyonlar, sorunların çözülmemesi durumunda 28 belediyede eylemlerin artarak sürdürüleceği, süresiz genel greve hazırlanmak için sendikal çalışmalarını yoğunlaştırılacağı ve tüm belediye çalışanlarının mücadelesinin ortaklaştırılacağını bildirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler