1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GREV KALKTI
GREV KALKTI

GREV KALKTI

Koop-Sen üyesi, Koop-Süt çalışanlarının, “58 gündür maaş alamadıkları gerekçesiyle” başlattıkları grev sona erdi. “Koop-Sen’den yapılan açıklamaya göre, KOOP-SEN ve K.T.Koop.M.Bankası Ltd. Yönetim Kurulu ile varılan mutabakat neti

A+A-

 

 

 

Koop-Sen üyesi, Koop-Süt çalışanlarının, “58 gündür maaş alamadıkları gerekçesiyle” başlattıkları grev sona erdi.

“Koop-Sen’den yapılan açıklamaya göre, KOOP-SEN ve K.T.Koop.M.Bankası Ltd. Yönetim Kurulu ile varılan mutabakat neticesinde” bugün saat 15.15’te Koop-Süt Ltd. çalışanlarının Nisan ayı maaşları ödendi.

“Mayıs ayı maaşlarının ise yine varılan mutabakat neticesinde en geç 15/6/2012 tarihine kadar ödeneceğinin K.T.Koop.M.Bankası Ltd. Yönetim Kurulu başkanı Üstün Turan tarafından yönetim kurulu kararı olduğu söylenerek taahhüt edildiği” açıklandı.

Koop-Sen’in amacının sadece maaşların ödenmesi değil, Koop-Süt’ün idari sorunlarının düzenlenmesi, üretimin yeniden yapılandırılması ve kaybedilen pazar payının geri alınması adına pazarlama ağının tekrardan düzenlenmesi olduğu da belirtildi.

Koop-Sen, “her türlü yapılanmaya açık olduğunun ve elini taşın altına koymaya hazır olduğunu” da açıklayarak grevde oldukları sürede kendilerine detek olan, başta Sendikal Platform olmak üzere tüm sivil toplu örgütlerine, siyasi partilere, Koop-Süt çalışanlarına, dayanışma sergileyen Sol Anahtarı müzik gurubuna ve halka teşekkür etti.

 

UZLAŞI

 

Koop-Süt Ltd. (Süt ve Sıvı Yağ Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Ltd.) Yönetim Kurulu, Koop-Süt’te örgütlü sendika olan Koop-Sen ile sağladıkları uzlaşı sonucunda Nisan maaşlarının bugün itibariyle ödendiğini ve Mayıs maaşlarının da grevin kalkmasının ve Koop-Süt’ün günlük üretim ve satış faaliyetine başlamasının ve yapılacak satış tahsilatlarının gerçekleştirilip kaynak yaratılmasının ardından Haziran ayı içerisinde ödeneceğini duyurdu.

Koop-Süt Ltd. Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, halkı gerek Koop- Süt hakkında gerek ise yaşanan süreç konusunda bilgilendirmek istediklerini belirtti.

Koop-Süt’ün 1958 yılında özerk bir kooperatif olarak kurulduğunu, daha sonra mali bünyesinin zayıflaması sonucunda banka tarafından satın alındığını belirten Yönetim Kurulu, uzun yıllar banka bünyesinde bir bölüm olarak faaliyet gösteren Koop-Süt’ün 2006 yılı başından itibaren ayrı bir tüzel kişiliğe haiz bir kooperatif şirketi olarak tescil edilerek banka bünyesinden ayrıldığını anlattı.

Açıklamada, Koop-Süt’ün o tarihten itibaren kendi bağımsız bütçesi olan ve çalışanının maaşlarını kendi karşılayan özel bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ancak Koop-Süt Ltd.’in banka bünyesinden ayrılırken alınması gereken birçok mali ve idari tedbirin alınmadığı ve şirket piyasada oluşan rekabet koşullarına ayak uyduramadığı belirtildi.

“Şirkete konulan nakdi ve ayni sermaye tüketilerek ilk yıldan (2006) bugüne kadar zarar üretmeye devam etmiş ve tedbirlerin alınmaması durumunda da zarar etmeye devam edecektir” denildi.

Kooperatif Merkez Bankası’nın bugüne kadar Koop Süt’e bankanın müşterisi olan diğer özel ve tüzel kişilere vermiş olduğu finansal desteğe benzer olarak yasalar çerçevesinde her türlü kredi desteğinde bulunduğu belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi.

“Kamuoyuna daha önce duyurulduğu üzere Koop Süt’ün içinde bulunduğu mali sıkıntıların aşılması için kaynak yaratılması ve Koop Süt’ün özüne döndürülebilmesi amacıyla sadece KKTC’de kayıtlı kooperatif şirketlerine yönelik hisse satışı yapılması ve Koop-Süt yönetiminin kooperatiflere devredilmesi kararı alınmıştı. Bu süreç halen devam etmektedir. Koop-Süt’ün faaliyetlerini sürdürebilmesi için bu hisselerin özel firmalara ya da kişilere değil kooperatiflere satışı yapılacaktır ve Koop-Süt yönetimine kooperatif temsilcileri katılmış olacaktır. Bu bağlamda, bazı kesimlerce dile getirilen “Koop Süt’ün yabancı sermayeye peşkeş çekilmesi” söylemleri tamamen gerçek dışı olup hisse devrinin yapılması durumunda Koop-Süt özüne dönecek ve kooperatifler yönetimde yer alacaktır.

Tüm halkımızın bilmesini isteriz ki tek amacımız özvarlığımız olan bu güzide kuruluşumuzun kooperatiflerin yönetiminde kendi ayakları üzerinde durarak faaliyetlerini sürdürmesini sağlamaktır”

 


Koop-Sen üyesi Koop-Süt çalışanları, 58 gündür maaş alamadıkları gerekçesiyle bugünden itibaren süresiz greve girdi.

Eylemciler, bu sabah Kooperatif Şirketler Mukayyitliği önünde eylem yaptı.

Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’ne siyah çelenk bırakan KOOP-SEN üyeleri, binaya da yumurta attı, yönetimi istifaya çağırdı.

Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler