1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GREV KALKTI
GREV KALKTI

GREV KALKTI

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde 13 günden beri devam eden grev, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Başbakan İrsen Küçük’ün dünkü mutabakatının ardından bu sabah kalktı. LTB önünde toplanan belediye çalışanları, BES Yönetim Kurulu üyesi Mustaf

A+A-

 

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde 13 günden beri devam eden grev, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Başbakan İrsen Küçük’ün dünkü mutabakatının ardından bu sabah kalktı.

LTB önünde toplanan belediye çalışanları, BES Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yalınkaya’nın varılan mutabakat hakkında bilgi vermesinden sonra iş başı yaptı. Bazı çalışanlar, maaşlar ödenmeden grevin kaldırılmasına itiraz etti ancak herhangi bir gerginlik yaşanmadan tartışma sona erdi.

Başbakanlık Denetleme Kurulu’ndan Mehmet Soykurt da, mutabakat uyarınca mali denetim yapmak üzere bu sabah belediyede göreve başladı. Soykurt, ilk toplantısını LTB Müdür Muavini Hasan Güralp ile yaparak, belediyenin mali durumunu ele almaya başladı.

BES bugün saat 14.00’de belediye çalışanlarıyla KTAMS’da bir araya gelerek, durum değerlendirmesi yapacak.

Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanları, “Maaşların ödenmemesi ve daha önce imzalanan protokole sadık kalınmaması” gerekçesiyle 12 Nisan’dan beri grevdeydi.

YALINKAYA

BES Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yalınkaya, çalışanlara yaptığı konuşmada, bu sabah belediyeye giren Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun kaynak tespit etmeye çalışacağını ve maaşların en erken zamanda ödeneceğini söyledi.

Yalınkaya, denetçinin yanı sıra sendika yönetim kurulunun belediyede görev başında olacağını ve maliyecilerle birlikte kaynak arayışına gireceğini belirtti.

Başbakan İrsen Küçük’ün verdiği sözü tutacağına inanç belirten Yalınkaya, “Hükümet denetçisini resmi olarak buraya yolladı… Cemal Bulutoğluları’nın gitme süreci resmen başladı… Belediyeyi hükümet devralıyor” ifadelerini kullandı.

Yalınkaya, yapılacak denetimler sonunda Cemal Bulutoğluları’nın yanı sıra başka çalışanların da tutuklanabileceğini ileri sürerek, personele “evrakları yok etmeyin veya sahtelemeyin” diye çağrıda bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1579 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler